Keresés ebben a blogban

2012. december 13., csütörtök

Sült krumpli fokahagymás joghurtban, balzsamecetes hagymával, sült sonkával és fetasajttal









Ez az étel már szerepelt régebben  a blogon, de a hozzátartozó kép nagyon életlen volt, így most hogy újra elkészítettem újra is fotóztam. Általában rántott gomba mellé szoktam csinálni, de ez a köret önmagában is nagyon finom, akár hidegen, akár melegen fogyasztjuk. Nekünk nagy kedvencünk a balzsamecetes hagyma, ami a joghurtos krumplival és a füstölt sonkával fantasztikus triót alkot. A feta meg csak hab a tortán...
A fotó kedvéért most rétegeztem a hozzávalókat, de amúgy a krumplit össze szoktam forgatni a hagymával és a sonkával, tálalásnál megszórom kevés fetasajttal.






Hozzávalók:
Kb. 1,5 kg krumpli
4 dl sűrű házi görögjoghurt (Vagy 2 dl kefír és 2 dl tejföl keveréke)
1 nagy gerezd fokhagyma
3 nagy fej hagyma
10 dkg füstölt sonka
3-4 ek balzsamecet
1 ek cukor
kevés fetasajt

bors
kacsazsír vagy olaj a sütéshez


A krumplit kockára vágtam és kacsazsírban megsütöttem. A joghurtba belenyomtam a fokahagymát és enyhén sóztam, borsoztam. Nem szabad nagyon megsózni, mert a sonka és a feta is sós.
Egy sepenyőben egy evőkanál kacsazsírban megpirítottam a sonkát, kiszedtem és azt is félretettem.
A helyére tettem a felszeletelt hagymát, és addig pároltam, amíg összeesett. Sóztam, borsoztam, megszórtam cukorral, aláöntöttem a balzsamecetet, és készre pároltam. A fokhagymás joghurtba beleforgattam a krumplit a hagymát és a sonkát. Tálalásnál fetasajttal szórtam meg. (Úgy is lehet tálalni, ahogy a képen látható, ekkor csak a krumplit keverjük az joghurthoz)


2012. december 8., szombat

Házi csokiöntet





Nyaranta sokat ültünk a szomszédban lakó barátainknál fagyit kanalazva, amit a szomszéd leányzó bőven meglocsolt házi készítésű, sűrű csokiöntettel. Ő szimplán Nesquick-et főzött fel vízzel, de mióta elolvastam az összetételét, azóta én nem veszek. Egyébként is sokkal finomabb, ha jó minőségű holland kakaóporral készítjük. Kevés kávéval, vaníliával, fahéjjal és kardamommal még pikánsabbá tehetjük. Felnőtteknek kis alkoholt is csempészhetünk bele. Én narancslikőrt tettem hozzá, de rummal is finom lehet. Karácsonyra, gasztroajándéknak is kiváló.

Hozzávalók:
2 dl víz
10 dkg jó minőségű kakaó
20 dkg gyümölcscukor (vagy 25 dkg kristálycukor)
1 ek presszókávé (vagy 1 tk nescafé)
1 tk vaníliaesszencia
csipet fahéj
csipet kardamom
2-3 ek narancslikőr (elhagyható)

A hozzávalókat az alkohol kivételével egy kis lábosba tesszük, és a legalacsonyabb lángon elkezdjük főzni. Forrás után könnyen lekap, úgyhogy kézi habverővel folyamatosan kevergessük. Néhány perc főzés elég neki, akkor jó, ha a belemártott kanalat teljesen bevonja. Ha elkészült, húzzuk le a tűzről, és keverjük el benne az alkoholt. Az öntetet még forrón töltsük üvegekbe.

Update: Éppen három hónappal ezelőtt készítettem a csokiöntetet. Két üvegben osztottam el, és ma vettem észre, hogy az egyik üveg elbújt a hűtő mélyén, benne kb. két evőkanálnyi maradék csokiszósszal. Megvizsgáltam, megkóstoltam, és nemhogy tökéletes maradt, még finomabb is lett ahogy összeértek az ízek.

Update2: Kipróbáltam úgy is, hogy egy tábla tejcsokoládét törtem bele, miután lehúztam a tűzről, és addig kevergettem, amíg el nem olvadt. Nem rontotta el, sőőőt...:))





2012. december 6., csütörtök

Ázsiai tészta






Valami ázsiai ételre vágytam. Ennek a szakértője az öcsém, aki egy időben együtt dolgozott egy kis indonéz szakáccsal, aki fantasztikus ételeket főzött. A közös munka az ázsiai konyha rajongójává tette az öcsémet, és rajta keresztül engem is. Az ételt az öcsém főzte, én most csak kukta voltam mellette.
Az ízesítéshez megadott mennyiségek hozzávetőlegesek, inkább kisebb mennyiségekkel kezdjük, és kóstolgassuk az ételt. Én nem szeretem a túlzottan fűszeres ételeket, de ez most tökéletes volt.

Hozzávalók: (2-3 személyre)
300 g üvegtészta
2 db bőrös csirkefelsőcomb
2 db sárgarépa
1 db fehérrépa
negyed fej káposzta
1 nagy fej hagyma
5 gerezd fokhagyma
diónyi friss gyömbér
1 kis konzerv babcsíra (200 g)
kb. 1 ek méz
kb. 1 ek fehérborecet (vagy rizsecet)
kb. 2 ek szójaszósz
kb. 1 ek worchester szósz
fél lime reszelt héja
szárított chili (ízlés szerint)
Wok fűszerkeverék (ízlés szerint)
Masala curry fűszerkeverék (ízlés szerint)
1 ek pirított szezámmag
2-3 evőkanál kacsazsír a sütéshez
(Mivel nem minden családban van otthon készen ilyen fűszerkeverék, leírom a két fajta fűszerkeverékhez felhasznált fűszereket: koriander, római kömény, fekete bors, szerecsendió, fahéj, kardamom, szegfűszeg, kurkuma, gyömbér, fokhagyma, hagyma, paprika, chili)



                                            Jackie Chan-nek láthatóan ízlik a főztünk :)




A feldarabolt répákat és a felszelelt káposztát kevés kacsazsíron wokban megpirítjuk, sózzuk, és fűszerkeverékkel fűszerezzük, majd kiszedjük és félretesszük. Ha szükséges teszünk a wokba még egy kis zsírt, a felkockázott csirkebőrt lepirítjuk, hozzáadjuk az apró kockára vágott húst. Amikor már kicsit megpirult, hozzáadjuk a nagyobb kockákra vágott hagymát, és azzal is pároljuk még egy kicsit.  Sózzuk, a fűszerkeverékkel fűszerezzük, majd kiszedjük és félretesszük. Az apróra vágott gyömbért és a fokhagymát is pirítjuk egy kicsit, majd visszatesszük hozzá a zöldségeket a hússal együtt. Ízesítjük szójaszósszal, ecettel, mézzel és kevés worchester szósszal, ráreszeljük egy fél lime héját és elkeverjük benne a babcsírát.
Az üvegtésztát forró, sós vízbe tesszük néhány percre, majd leszűrjük. Összeforgatjuk a zöldséges hússal, és tálalásnál pirított szezámmaggal szórjuk meg.









2012. december 4., kedd

Bigos - lengyel húsos káposzta






Ugyanabban a régi szakácskönyvben bukkantam rá, amelyikből a vadász bab is készült. Ezt az tradicionális lengyel ételt tulajdonképpen a mi székely káposztánk gazdagabb, ízesebb változata.
Bár a családunkban lengyel származású családtag is akad, (unokatestvérem csodaszép felesége) ritka találkozásaink egyikén sem került még szóba a bigos. Na jó, semmilyen étel nem került még szóba, de ezen azt hiszem majd változtanunk kell. Mélyebb ismeretséget kell kötnöm a lengyel konyhával, ha minden ételük ilyen jó.
Én most (majdnem) hűen követtem a szakácskönyv utasításait. Éppen csak a hús mennyiségét négyszereztem meg, mert ehhez a mennyiséghez nevetségesen kevésnek találtam a könyv által írt 25 dkg húst, és pluszban még almát is tettem bele, mert minden más általam olvasott recept azt is írt hozzá. A könyv említ némi lisztet sűrítésnek, de én ezt most teljesen feleslegesnek találtam.
Egyébként ez is amolyan ahány ház annyi szokás étel, tehetünk bele bármilyen húst a marhától kezdve a szárnyasokig, füstölt húst, kolbászt vagy szalonnát. Tökéletes étel a maradék húsok eltüntetésére, de azért némi füstölt mindenképpen kerüljön bele. Na és a gomba állítólag elmaradhatatlan hozzávaló.
Abban a lengyel háziasszonyok egyetértenek, hogy a bigos akkor a legjobb, ha három napig hideg helyen állt. Sőt, az elvetemültek 3 nap után előveszik, és még három órát főzik. Na ilyet én nem tettem. Mindenesetre erre a káposztaételre is igaz, hogy napról napra egyre finomabb lesz.

Hozzávalók:
0,8 kg fejes káposzta
0,5 kg savanyú káposzta
15 dkg aszalt szilva
2 db alma
3 dl víz
3 dl vörösbor
1 kg sertéshús (vagy marha, vagy ami tetszik)
20 dkg füstölt oldalas (vagy kolozsvári szalonna és kolbász, stb.)
2 fej hagyma
2-3 db paradicsom
1 paprika
3 gerezd fokhagyma
20 dkg gomba (legjobb az erdei gomba akár szárítva is, de most nálam csiperke és laska vegyesen)
1 ek kacsazsír
1 ek pirospaprika
majoranna (relatíve sok)
őrölt kömény
1-2 babérlevél
bors


A fejeskáposztát felszeleteljük, és a savanyúkáposztával, a nagyobb darabokra vágott almával, és az aszalt szilvával együtt feltesszük főni 3 dl víz és 3 dl bor keverékében.
A kacsazsírban kicsit megpirítjuk a felkockázott füstölt oldalast, majd megfonnyasztjuk rajta a hagymát.
Hozzáadjuk a kockára vágott húst, és fehéredésig pirítjuk. Megszórjuk pirospaprikával, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, a felcsíkozott paprikát, és a feldarabolt paradicsomot. Elkeverjük benne a szeletelt gombát, és fűszerezzük majorannával, köménnyel, sóval és borssal. A pörkölt alapot hozzáöntjük a káposztához, beledobunk 1-2 babérlevelet, és együtt főzzük tovább. (Sütőben is készíthetjük.) Ha szükséges öntsünk hozzá még egy kis vizet, és mérsékelt tűzön főzzük legalább 2 órán keresztül. Amennyiben van kellő önmérsékletünk, hűtsük ki, és dugjuk el 3 napra a hűtőbe.

2012. december 3., hétfő

Rumkókusz torta





Ez a torta talán a legcsúnyább amit valaha csináltam, de mellette az egyik legfinomabb is. Éppen úgy mint a chokito. Ronda és finom. A piskótának nincs töményen kókusz íze, éppenhogy megízesíti a kókusztej a piskótát, viszont krémessé és lággyá teszi. Tulajdonképpen krém nélkül is tökéletesen megállná a helyét, annyira finom.
Itt szintén érvényes amit a kókuszos csirkénél írtam, a szárított kókuszreszelékből házilag előállított kókusztej a sütemény elkészítéséhez nem alkalmas! Az nem elég sűrű, krémes, és nem megfelelő a zsírtartalma. Azoknak ajánlom ennek a süteménynek az elkészítését, akiknek van otthon igazi kókusztejük, vagy hajlandóak beruházni rá. (Ennek hiányában a piskótánál inkább kísérleteznék 2 dl zsíros tejszín és 1 dl zsíros tej keverékével, a krém pedig természetesen tejszínnel is elkészíthető.)

Hozzávalók:
3 dl kókusztej
25 dkg liszt
20 dkg cukor
2 tojás
4 cl dl fehér rum
35 g kakaó
10 g sütőpor

csokikrém:
1.5 dl kókusztej
250g félédes csokoládé
10 dkg vaj
maradék piskóta
+1-2 ek fehér rum
tetejére:
kókuszreszelék


A piskóta hozzávalóit egy edényben habverővel simára kevertem. Egy 20 cm-es, sütőpapírral bélelt tortaformába öntöttem, és 180 fokra előmelegített sütőben tűpróbáig sütöttem.
Nekem a piskóta eléggé felpúposodott, ezért a tetejét levágtam, összemorzsoltam, és meglocsoltam a rummal.
A kókusztejet felforraltam, és lehúztam a tűzről. A csokoládét beletördeltem, hagytam elolvadni, majd simára kevertem. A vajat habosra kevertem, és beleforgattam a kihűtött csokit. A csokikrémet kettéosztottam, és az egyik felében elkevertem a rumos piskótamorzsát. A kettévágott piskótát ezzel a krémmel kentem meg, a tetejét pedig az üresen hagyott csokikrémmel kentem át, majd megszórtam kókuszreszelékkel.





2012. december 2., vasárnap

Kókusztejben pácolt csirke nyársra fűzve






Nem szeretem az őszt, a telet mégkevésbé. Egyrészt azért, mert mindig fázok, másrészt azért, mert egyre nehezebb normális fotókat csinálnom a kis vacak gépemmel. Nyáron a jó fényviszonyok között még csak-csak, de ilyenkor már kizárólag színtelen és életlen képek sikerednek, amit nagyon nehéz feljavítani. Nagyon szeretnék egy igazán jó gépet, perpillanat ez szerepel a vágylistám első helyén. Sok esetben azért nem kerülnek fel ételek a blogra, mert nem tudok róluk elfogadható képeket csinálni. Na de ilyen alapon tavaszig (vagy addig amíg nem kapok jobb gépet) fel kéne függesztenem a blogolást, viszont amikor ilyen finom étel sikeredik, akkor muszáj vagyok feltenni, akármennyire nem tetszik a fotója.
A férjem arca evés közben olyan volt, mint egy elégedett óvodásé. Úgyis mondhatnám, vigyorgott, mint a tejbetök.





Azt el kell mondanom, hogy ehhez az ételhez nem elég a szárított kókuszreszelékből házilag készült kókusztej, mert őszintén szólva az sose lesz olyan sűrű, krémes és ízletes, mint készen kapható kókusztejek. Ezek is hasonló eljárással készülnek, mint a házi kókusztej, de friss kókuszreszelékből, ami önmagában is sok nedvességet (tejet) tartalmaz, amit kevés víz hozzáadásával préselnek ki.
Ha valaki nem akar kisebb vagyont kiadni a konzerv vagy dobozos kókusztejért, az inkább vásároljon egy kókuszdiót. A Spar-ban pl. 100-150 Ft körül lehet kapni kókuszdiót, aminek a friss belsejéből sokkal jobb tejet tudunk nyerni mint a szárított reszelékből.
Bár én ezt a kókusztejet most készen kaptam, de sokszor reszeltünk már itthon kókuszt, amiből a férjem préselte ki a tejet. Ezt felönthetjük mégegyszer annyi vízzel, mint amennyi a lé, és így nagyon jó minőségű kókusztejet kapunk. Az fontos, hogy ezt 1-2 napon belül fel kell használni, mert sajnos hamar megromlik.
Én most konkrétan ilyen kókusztejet használtam:




Hozzávalók:
1 nagyobb csirkemell
1 dl kókusztej
1 tk cukor
1 kk őrölt koriander
fél kk őrölt kurkuma
csipet őrölt kömény
csipet bors
só ízlés szerint
zsiradék a sütéshez

A pác hozzávalóit összekeverjük, és beleforgatjuk a felkockázott csirkemellet. Letakarva 2 órára betesszük a hűtőbe. A nyársakat beáztatjuk vízbe fél órára, majd felhúzzuk rá a húskockákat.
Egy serpenyőben kevés zsiradékot hevítünk (olaj, kókuszzsír vagy kacsazsír) és gyakran forgatva, körbe megpirítjuk a nyárs minden oldalát. (Grillrácson is megsüthetjük)
Mi currys rizst és mangócsatnit ettünk mellé.


2012. december 1., szombat

Bab vadász módra






Egy régi-régi szakácskönyvből való a recept, és nagyon örülök, hogy rátaláltam. Tegnap mindenképpen valami babos ételt akartam csinálni, de alig volt itthon valami. Mára terveztük a nagybevásárlást, és semmi kedvem nem volt egyedül nekiindulni vásárolni. Először a neten próbáltam valami receptet vadászni amiből az itthoni alapanyagok segítségével valami különleges babos ételt csinálhatok, mert a hagyományos babfőzelék-bableves kínálat nemigen vonzott. A világháló nem nyújtotta azt, amit elvártam tőle, azért a hozzám legözelebb eső, anyukámtól zsákmányolt szakácskönyv után nyúltam. Rögtön megtaláltam a tökéletes receptet. Nálam messze veri a hagyományos babos ételeket, amikért amúgy sem rajongok.
A szakácskönyv igen ravasz módon négy összetevő kivételével nem ír mennyiségeket, rábízza a háziasszonyokra, hogy miből mennyit tesznek az ételbe. A hozzávalóknál én azért jelzem, hogy mennyit használtam ezekből.

Hozzávalók:
25 dkg fehérbab
15 dkg csiperke gomba (erdei gombával még finomabb lehet)
1 nagy fej hagyma
5 dkg parasztsonka (vagy 10 dkg füstölt sonka)
2 ek sűrített paradicsom
1-1,5 dl vörösbor
1 ek liszt
1 kk mustár
4 db szegfűbors (mozsárban megtörve, vagy zacskóba téve, húsklopfolóval összezúzva)
borókabogyó (ez nekem sajnos nem volt otthon, de enélkül is finom volt)
só, bors
1 ek kacsazsír

A babot egy éjszakára beáztatjuk. Másnap a gombával együtt feltesszük főzni. (Só nélkül, hogy a héja is megpuhuljon.) Majdnem teljesen puhára főzzük, és leszűrjük.
A felszeletelt hagymát a csíkokra vágott sonkával a zsíron kicsit átsütjük, megszórjuk a liszttel, és hozzáadjuk az 1 dl vízzel elkevert sűrített paradicsomot. Hozzáöntjük a bort, a gombás babot, és ízesítjük a mustárral és fűszerekkel. Elkeverjük, és fedő alatt készre főzzük. Ha szükséges, a folyadékot borral és vízzel is pótolhatjuk.) Serpenyőben megpirított kenyérszeletekkel tálaljuk.







2012. november 28., szerda

Mákos-almás-vaníliás pite






Vannak korszakaim, amikor hol ezért rajongok, hol azért. A csoki az állandó, a változhatatlan, de mellé időnként betolakodnak mások is, most éppen a mák. Szeretem a mákot, de vannak időszakok, amikor az átlagosnál jobban kívánom. Ez is ilyen időszak most. Legszívesebben mákot mákkal ennék.
Volt néhány almám, amit féltem már tovább tárolni, és volt még egy kevés mákom. Gondoltam pitébe rendezem el őket, és megkoronázom némi vaníliás krémmel, mert ez olyan jól működik az ország tortájánál is. A ropogósra sült olmós tészta pedig nagyon jól harmonizált ezzel a hármassal. Nekünk legalábbis nagyon ízlett. (Tegnap este készült, és már csak két szelet van belőle, pedig csak ketten esszük.)


Hozzávalók: (20 cm-es tortaformához)
Tészta:
30 dkg liszt
20 dkg hideg vaj
10 dkg porcukor (ennek egy része nálam házi vaníliás porcukor)
1-2 ek fehérbor (vagy víz)
csipet só
(a tésztának csak a fele kell a süteményhez, a másik felét el lehet tenni egy későbbi alkalomra. Hűtőben becsomagolva eláll egy hétig, mélyhűtőben akár hónapokig is.)

10 dkg mák
0,5 dl fehérbor
10 dkg baracklekvár
2 ek cukor (ha nagyon édes a lekvár, nem kell ennyi)
fél narancs reszelt héja (vagy 1 ek narancslikőr)
5 dkg aprított aszalt szilva (vagy aszalt sárgabarack)
csipet fahéj

25 dkg reszelt alma (2 közepes savanykásabb alma)
2 ek cukor (ha édes az alma, ez is lehet kevesebb)
fél citrom reszelt héja
1 kk fahéj
1 ek zsemlemorzsa

0,5 l tej
3 tojás sárgája
4 ek cukor
40 g keményítő
1 tk vanília esszencia, vagy fél rúd vanília kikapart magja






A tészta hozzávalóit gyors mozdulatokkal öszegyúrjuk, és fóliába csomagolva egy órára a hűtőbe tesszük.
Közben elkészítjük a mákos és az almás tölteléket. A mákos töltelék hozzávalóit egy kisebb lábosba öntjük, és néhány perc alatt felfőzzük. Ugyanígy teszünk az almatöltelékkel is, de a zsemlemorzsát csak akkor keverjük el benne, amikor már lehúztuk a tűzről.
A tésztát kettéosztjuk, az egyik fele ment a mélyhűtőbe, a másik felét kinyújtjuk akkorára, hogy a tortaforma peremére is jusson belőle. Inkább legyen magasabb a tészta, mert a töltelék sütés közben picit megemelkedik. (Sütés után aztán a túllógó felesleges tésztarészt le lehet vágni, és csak úgy elrágcsálni, amíg a süteményünk hűl.)
A tésztával bélelt tortaformát még fél órára visszatesszük a hűtőbe, majd miután lehűlt, eloszlatjuk az alján a mákot, majd annak a tetejére az alma kerül.
A pitét 160 fokra előmelegített sütőben kb. 50 percig sütjük.
Miután a pite kihűlt, elkészítjük a vaníliakémet. A tojás sárgákat habosra keverjük a cukorral, és hozzákeverjük a keményítőt. A tejet felforraljuk a vaníliával, és folyamatos keverés közben hozzáöntjük a sárgájához. Visszatesszük a tűzre, és alacsony lángon folyamatosan keverve besűrítjük. Ráöntjük a pitére, és kihűtjük. Hűtőbe tesszük néhány órára, vagy még jobb ha egy egész éjszakára.
Óvatosan késsel körbelazítjuk, lehúzzuk róla a kapcsos tortaformát, és szeleteljük.



2012. november 25., vasárnap

Kávés kardinális






Első próbálkozás, de mindenképpen újracsinálós. A krém nagyon finom lett és a tészta is, bár az egy kicsit kevés. Első nekifutásra nem akartam 10 tojásból tésztát készíteni, mert nem voltam biztos a sikerben, ezért feleztem a mennyiséget. Kár volt, mert igazából ez egy egyszerű, elronthatatlan tészta, ami felezve kicsit vékonyka, és a krém mennyisége is igényelné a dupla mennyiségű tésztát.
Ezért ide a teljes adagot írom le, és ezt javaslom elkészíteni is. Érdemes kipróbálni, nálunk így is pillanatok alatt elfogyott...



Hozzávalók:
A tojáshabhoz:
8 db tojás fehérje, 180 g cukor

A sárga tésztához: 2 egész tojás, 3 tojás sárgája, 60 g cukor, 60 g liszt

A krémhez: 2 tojás sárgája, 50 g cukor, 15 g keményítő, 160 ml tej,
4 evőkanál presszókávé, 2 dl tejszín,
fél cs.zselatinfix (10 g)

Tetejére: 30 g csoki, 1 ek kávé








A fehérjéből a cukorral félkemény habot verünk. Ne legyen túl kemény, mert akkor összeesik sütés közben.
A sárga tésztához először felverjük a fehérjéket a cukorral, hozzáadjuk a sárgákat és a lisztet.
A fehérjét habzsákokba töltjük, és egy sütőpapírral bélelt tepsire három csíkot húzunk úgy, hogy köztük kihagyunk egy csíknyi helyet. Kicsit távolabb még három csíkot nyomunk ki ugyanígy. Egy másik habzsákba (vagy ugyanabba a kiöblített zsákba) beletöltjük a sárga tésztát, és a három fehér csík közé nyomunk egy-egy sárga csíkot. 160 fokra előmelegített sütőben 15-20 percig sütjük, amíg szépen megbarnul a teteje. Megfordítjuk a tésztát, és még forrón lehúzzuk róla a sütőpapírt.






A két tojássárgát habosra keverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a keményítőt is. A tejet felforraljuk, majd folyamatos keverés mellett hozzácsorgatjuk a sárgájához. Az egészet visszaöntjük a tejes edénybe, és alacsony lángon keverés mellett besűrítjük. Lehúzzuk a tűzről, belekeverjük a kávét, és teljesen kihűtjük.
A tejszínt kemény habbá verjük a zselatinfixel, és elkeverjük a kávés krémmel.
Az egyik lapot megfordítjuk, hogy az alja kerüljön felülre, és megkenjük a krémmel, majd befedjük a másik lappal.




Gőz felett felolvasszuk a csokoládét a kávéval, és rácsorgatjuk a süteményre.
Hűtőbe tesszük néhány órára, amíg a krém megdermed.






2012. november 14., szerda

Könnyű, olcsó, gyors: ropi házilag






Nincs benne hidrogénezett növényi zsír, sem tartósítószer. Nincs benne ízfokozó, sem egyéb adalékanyag.
Mindössze 4 összetevőből áll, mégis messze veri a bolti ropikat.
Véletlen kísérletezés szülte, de gyakran fogom készíteni, mert olcsó és nagyon finom. Ráadásul pillanatok alatt elkészül. Lehet ízesíteni sajttal, fokhagymával, különböző fűszerekkel, de így natúron is abszolút jó. Egy hét alatt már harmadszorra sütöm, annyira rákattantunk. Jól záródó dobozban napokig friss, ropogós marad. (Bár arra, hogy napokig ne egye meg senki, nem sok esély van.:)



Hozzávalók:
30 dkg liszt
12 dkg olvasztott liba vagy kacsazsír
15 dkg tejföl




A tészta hozzávalóit összegyúrom. Az olvasztott zsír miatt picit lágyabb lesz a tészta, de így hamarabb összeáll. Fóliába csomagolva a hűtőbe teszem néhány órára. A megkeményedett tésztát kb. fél centi vastagra nyújtom, csíkokra vágom, és a csíkokból pálcikákat sodrok. 180 fokra előmelegített sütőben ropogósra sütöm. (Nem néztem a pontos időt, de oda kell figyelni, mert hamar megsül.)






2012. november 12., hétfő

Habos meggyes-mákos







Finom, könnyű, krémes, habos álom. Egyszerű kevert tészta, nem sok munka van vele, hamar elkészül és pillanatok alatt elfogy. Este csináltam hirtelen felindulásból, mert valami mákosra vágytam. Az egész tortát nem tudtam lefotózni, mert túl sötét volt amikor elkészült, reggelre meg már csak 1-2 szelet maradt belőle...



Hozzávalók: (20 cm-es tortaformához)
12 dkg darált mák
10 dkg liszt
10 dkg cukor
1,5 dl tej
2 tojás sárgája
40 g olvasztott vaj
2 ek konyak (elhagyható)
1 citrom reszelt héja
30 dkg magozott meggy
tetejére:
2 tojás fehérje
8 dkg cukor






A hozzávalókat egy keverőtálban kézi habverővel csomómentes masszává keverem, legvégül beleforgatom a lecsöpögtetett meggyet. Kivajazott, kilisztezett tortaformába öntöm, és 180 fokra előmelegített sütőben tűpróbáig sütöm. A tojások fehérjét kemény, fényes habbá verem, elsimítom a tészta tetején, és villával körbe csíkozom. Néhány percre visszateszem a sütőbe, amíg a hab teteje megszilárdul.



2012. november 5., hétfő

Banános-túrós muffin





A testvéremék pénteken átruccantak a szomszédos Ausztriába, és anyuval együtt vigyáztunk a kisebbik gyerkőcre. Gondoltam meglepem őket valami finomsággal, mire hazajönnek. Körülnéztem a hűtőben és rengeteg túrót láttam, a gyümölcsöskosárban viszont erősen barnuló banánokat. A banánt összeházasítottam a túróval, és így született meg ez a muffin. A kóstolói szerint olyan, mint a banános túrórudi. Ebből a mennyiségből egyébként éppen 10 db lett.
(A kép mobillal készült, ezért elég életlen, de sajna nem volt nálam fényképezőgép.)

Hozzávalók:
2 tojás
10 dkg cukor (nyírfacukor)
12 dkg liszt
3 dkg kakaó
50 g olvasztott vaj
0,5 dl tej
1 tk szódabikarbóna
csipet só
1 tk vanília esszencia
túrós részhez:
25 dkg túró
1 érett banán
1 ek citromlé
fél citrom reszelt héja
2 ek cukor (nyírfacukor)
1 tojás
tetejére:
10 dkg étcsokoládé
0,5 dl tejszín

A tojásokat habosra keverjük a cukorral, majd a vajat is hozzácsorgatjuk. Beleöntjük a tejet és a vaníliaesszenciát. Elkeverjük benne az előzőleg csomómentesre kevert száraz összetevőket is.
A túrót és a banánt villával vagy botmixerrel összetörjük, belereszeljük a citromhéjat, és belekeverjük a  citromlét a cukrot és a tojást.
Szilikon (vagy kivajazott) muffinformák alján eloszlatunk fél evőkanál tésztát, erre egy evőkanál túrós tölteléket teszünk, végül újabb fél evőkanálnyi tésztával borítjuk be. (Nem biztos, hogy teljesen el tudjuk oszlatni a töltelék tetején, de sülés közben szét fog terülni a tészta, és befedi teljesen.)
180 fokra előmelegített sütőben tűpróbáig süssük. Inkább nézzünk rá gyakrabban, de ne süssük túl, mert akkor száraz, fojtós lesz az egyébként puha, lágy tészta. Ha beleszúrjuk a tűt és nem ragad rá semmi, azonnal vegyük ki a sütőből, akkor finom puha marad.
A tejszínt felforraljuk, lehúzzuk a tűzről, és beletördeljük a csokoládét. Hagyjuk magától elolvadni, majd keverjük simára, és vonjuk be vele a muffinok tetejét.

2012. november 3., szombat

Bulgur gombával és házi parasztsonkával







Nagyon szeretek piacra járni. Egyrészt mert jóval olcsóbban tudok vásárolni mint a multiknál, másrészt mert sokkal nagyobb a választék, harmadrészt mert sok olyan áru van a piacokon, amivel egy multilátogató soha nem találkozik.
Szerdán például gyönyörű, friss laskagombát vettem, kilóját 350 forintért. A fejes saláta annyira zsenge volt, hogy valóságos fájdalmat okozott volna, ha nem vehetem meg.
Van ami nem olcsóbb a piacon, mégis szívesen vásárolok belőle. Ilyen a hagyományos füstölésű házi parasztsonka, ami ugyan dupla annyiba kerül mint a gyorspácolt füstaromával ízesített tömegtermékek, de nem tartalmaz semmilyen egészségre káros anyagot, cserébe viszont sokkal finomabb, intenzívebb az íze. Ebből elég egy hajszálvékony szelet a szendvicsbe, mégsem érezzük kevésnek.
Régebben készítettem már ezt az ételt bolti sonkával is, amiből 20 dkg-ot is bele kellett tenni, hogy valami íze legyen. Most a házi sonkából csak 5 dkg-ot használtam, mégis összehasonlíthatatlanul finomabb, ízletesebb lett. Bár abszolút megállja a helyét önálló egytálételként is, mi halmoztuk a gomba-élvezetet, és rántott laskát ettünk mellé, zsenge ecetes salátával.



Hozzávalók:
25 dkg bulgur
25 dkg gomba (csiperke és laskagomba vegyesen)
5 dkg füstölt parasztsonka
3 dkg füstölt szalonna
2 fej hagyma
rozmaring, só, bors

A bulgurt felforraljuk 0,5 l vízzel. Amikor a víz felforrt, sózzuk, borsozzuk, lefedjük, és a legalacsonyabb lángon tarjuk, amíg a bulgur az összes vizet magába szívja.
A felkockázott füstölt szalonnát zsírjára sütjük. A pörcöket kivesszük, és a zsírban megfonnyasztjuk a hagymát. Átforgatjuk benne  a vékonyan felszeletelt, majd felkockázott sonkát és hozzáadjuk a szeletelt gombát. Sózzuk, borsozzuk, fűszerezzük rozmaringgal és megpirítjuk. Ha elkészült, elkeverjük a megfőtt bulgurral.









2012. november 1., csütörtök

Zabpelyhes keksz csokoládéval és aszalt gyümölcsökkel





A reggeli a nap legfontosabb étkezése. Ha nincs reggeli, akkor nem indul be rendesen az emésztés, nem úgy működik a szervezet, ahogy kellene. Na de néha megtörténik, hogy az ember lánya elúszik a készülődéssel, mert a haja nem akar úgy állni ahogy kellene. Fésüli erre, fésüli arra, de egyre rosszabb lesz. Tupírozza, lakkozza, majd kifésüli a lakkot, és kezdi elölről. Feltesz egy hajpántot, de úgy se jó. A hajpánt viszont lenyomta a tupírt, ezért újra kezdi. Fésüli ide-oda, tupírozza, lakkozza, végül úgy dönt, hogy ez így már jó lesz, de annyit foglalkozott a hajával, hogy a reggelire már nem maradt idő.
Még gyakrabban megtörténik, hogy nincs egyetlen normális ruhadarab sem, amit felvehetne. Előrelátóan már tegnap este kikészítette amit fel akar venni, de ami tegnap este még csinos volt, ma már förtelmesen néz ki rajta. Az egész szekrényt kipakolja, már hatalmas hegy áll a kanapén a felpróbált ruhákból, de egyszerűen semmi sem áll jól. Ez kövérít, az öregít, amaz sápaszt, emez meg a hajához nem passzol valahogy. Végül felveszi azt, amit este kikészített, mert még mindig az a legelfogadhatóbb. Miközben elpakolja a hegyet, dohog magában, hogy már megint elment az idő, és nem tudott reggelizni.  Ilyenkor jól jön egy kis gyorsan bekapható keksz, amiben vannak egészséges összetevők is bőségesen, és bár a kiadós reggelit nem helyettesítheti, mégis segít beindítani a napot.



Hozzávalók:
20 dkg vaj
20 dkg cukor (most 10 dkg kristály és 10 dkg gyümölcscukor)
20 dkg liszt
20 dkg zabpehely
20 dkg vegyes aszalt gyümölcs apróra vágva
(nálam 8 dkg áfonya
4 dkg sárgabarack
4 dkg füge
4 dkg aszalt szilva)
10 dkg tejcsokoládé (természetesen lehet ét is)
2 tojás
1 tk szódabikarbóna
1 kk fahéj
nagy csipet só






A vajat habosra keverjük a cukorral, majd egyenként belekeverjük a tojásokat is. Fakanállal belekeverjük a szódabikarbónával, fahéjjal, sóval elkevert lisztet, a zabpelyhet, az aszalt gyümölcsöket és a felaprított csokoládét. A masszából fél evőkanálnyi adagokat veszünk ki, golyókat formálunk belőle, és kicsit ellapítjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk úgy, hogy legyen hely egy kicsit elterülni a kekszeknek.
180 fokra előmelegített sütőben 12-15 perc alatt megsütjük. Amikor kivesszük a sütőből még puha, de ha kihűlt, megszilárdul. Jól záródó dobozban napokig friss marad.


2012. október 29., hétfő

Hétköznapi csokoládés almatorta





Azért hétköznapi, mert egy egyszerű, gyorsan elkészíthető sütemény. Nem kell vele bíbelődni órákig, nem kell gyönyörűre csinálni, csak összedobni és jóízűen megenni együtt a családdal. A végeredmény egy szaftos, puha, kevert sütemény, amit abszolút feldob a citromhéjjal és kardamommal ízesített csoki a tetején. A tésztát lehet fűszerezni egy kis fahéjjal, szegfűszeggel is. Ez most nálam kimaradt, de legközelebb úgy is kipróbálom.



Hozzávalók:
25 dkg liszt
25 dkg cukor
10 dkg puha vaj
2 tojás
175 ml tej
25 g kakaó
1 tk vanília esszencia
1 tk szódabikarbóna
20 dkg reszelt alma
tetejére:
10 dkg tejcsokoládé
1 dl tejszín
1 citrom reszelt héja
csipet kardamom






A lisztet összekeverjük a kakaóval és a  szódabikarbónával. A tojást habosra keverjük a cukorral, hozzákeverjük a vajat is, majd a vanília aromát. A kakaós lisztet  a tejjel felváltva beledolgozzuk, végül elkeverjük benne a reszelt almát is. Kivajazott, kilisztezett 22 cm-es tortaformába öntjük, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 1 órán keresztül, tűpróbáig sütjük. (Ha a teteje nagyon sülne, takarjuk le egy darab alufóliával.)
A tejszínt felforraljuk, lehúzzuk a tűzről, és beletördeljük a csokoládét. Amikor a csoki felolvadt, simára keverjük, belereszeljük a citromhéjat és ízesítjük egy csipet kardamommal. A tejszínes csokit hűtőben lehűtjük, majd habbá verjük. Bevontjuk vele a süteményt, megszórjuk kakaóval, és reszelt csokoládéval díszítjük.


2012. október 27., szombat

Malac-gulyás a sütőből






Ez a módszer olyan embereknek való, akik hozzám hasonlóan utálják, amikor a pörköltszag mindenbe beeszi magát főzés közben. Én nem vagyok nagy pörkölt rajongó, ha a férjemnek nem a pörkölt alapú ételek lennének a kedvencei, talán sose csinálnék. Neki szívesen elkészítem, de nagyon nem szeretem, amikor az egész lakásban tömény kajaszag van, és még a hajamból is ez árad.
Ma, amikor a férjem azt mondta, hogy gulyáslevest enne, eszembe jutott a Jamie Oliver féle, sütőben készülő pörkölt, és úgy döntöttem, hogy a gulyást is sütőben fogom elkészíteni. Igaz, a főzés első fázisa tűzhelyen történik, de a legszagosabb része a sütőben zajlik, így a lakásban nem lesz olyan tömény a pörkölt illat, sokkal könnyebben kiszellőzik. A végeredmény tökéletes gulyás, talán egy kicsit még intenzívebb ízzel. Hirtelen jött a kívánság, nem volt itthon marhahús, ezért most malacból főztem.
Nézzétek el nekem, hogy a kép kivételesen nem a sajátom, mert a sötét, borús idő miatt egyszerűen nem tudtam elfogadhatót készíteni. (De pontosan így nézett ki az én gulyásom is. :) (Kép forrása itt)

Hozzávalók:
80 dkg malac comb (csont és bőr nélkül)
1 púpozott evőkanál kacsazsír
2-3 fej hagyma
2-3 gerezd fokhagyma
2 nagyobb paradicsom
2 nagyobb paprika
1 evőkanál pirospaprika
5-6 szál sárgarépa
3 szál fehérrépa
6-8 szem krumpli
3 szál angolzeller (vagy egy kis darab gumós zeller)
2 kávéskanál kömény
só, bors

A hagymát a zsíron megdinszteltem egy olyan fazékban, aminek nincs műanyag alkatrésze. Felöntöttem annyi vízzel, ami ellepi. Visszafőztem zsírjára, majd  rádobtam a kockára vágott húst, és fehéredésig pirítottam. Hozzáadtam az áttört fokhagymát, a felszeletelt paprikát, zellert, paradicsomot, és elkevertem benne a pirospaprikát. Sóztam, borsoztam és beletettem a kömény felét. A fazekat lefedtem és 180 fokra előmelegített sütőbe tettem. A malac viszonylag hamar, kb. 25 perc alatt megpuhult. Kivettem a fazekat, beletettem a zöldségeket, a kömény másik felét, és visszatettem a sütőbe. A hőmérsékletet feljebb vettem kb. 200-210 fokra, és a sütőben fejeztem be a főzést. Az utolsó fázist, a zöldségek levesbe főzését egyébként már csinálhatjuk a tűzhelyen is, az hamar megvan és nem is annyira "szagos".


2012. október 25., csütörtök

Ropogósra sült rozmaringos csirkecomb petrezselymes burgonyával





Ezt az egyszerű, de annál finomabb csirkét még szombaton csináltam. Hosszú évekig a korszellemet követve a csirkét megfosztottam a zsíros bőrétől, magamat pedig az élvezettől. Mióta a zsír már nem ellenségem, újra élvezem a ropogós bőr fantasztikus ízét.

Hozzávalók:
csirkecomb (Tetszés szerinti mennyiségben. Én nyolcat sütöttem:))
2-3 evőkanál olvasztott kacsazsír
só, bors, rozmaring

kb. 1 kg krumpli
2 evőkanál kacsazsír
egy csomag petrezselyem
só, bors

A combokat besóztam, borssal és rozmaringgal fűszereztem. Egy tepsit megkentem olvasztott zsírral, és beletettem a combokat. Felülről is meglocsoltam egy kis kacsazsírral, és lefedve a hűtőbe tettem egy éjszakára. Másnap a tepsit fedés nélkül a 180 fokra előmelegített sütőbe tettem. Amikor a combok megpuhultak, néhány percre feljebb vettem a hőmérsékletet, amíg a bőr is szép ropogósra sült.
A megpucolt krumplit felkockáztam. Egy edénybe kevés kacsazsírt hevítettem, átforgattam benne a krumplit, majd lefedve alacsony lángon sütöttem tovább. Amikor a krumpli megpuhult, sóztam, borsoztam, és magasabb lángon picit még pirítottam. Megszórtam az apróra vágott petrezselyemmel, és alaposan átforgattam a krumplit, hogy mindenhova jusson, és lehúztam a tűzről. Házi kovászos uborkát ettünk mellé.







2012. október 24., szerda

Kávé bomba





Az Like magazinba készült ez a desszert még három héttel ezelőtt. Nagyon finom lett, de amit ma másképp csinálnék, az a piskóta. Eredetileg nehezebb, vajas piskótát csináltam alapnak, de egy könnyű vizes piskóta jobban illik hozzá, ezért ennek a receptjét írom le ide.


Hozzávalók a piskótához:
4 tojás
20 dkg cukor
20 dkg liszt
4 ek víz
csipet só

kávés réteg:
25 dkg mascarpone
2 dl tejszín
1 dl presszókávé
10 dkg porcukor
1 vaníliarúd kikapart magja
1 csomag dr.Oetker lapzselatin

tetejére:
200 g tejcsokoládé


A tojásokat kettéválasztjuk. A tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral. Beleszitáljuk a lisztet és hozzáadjuk a vizet is. A fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük, és óvatosan a masszába forgatjuk.
Egy 30x40-es tepsit kibélelünk sütőpapírral, és a masszát elsimítjuk benne. 180 fokon rövid idő alatt megsütjük, és hagyjuk kihűlni.
A lapzselatint 5 percre beáztatjuk annyi vízbe, amennyi ellepi. Kinyomkodjuk belőle a vizet, egy kis lábosban alacsony lángon felolvasztjuk, (nem szabad forralni!) és kihűtjük.
A mascarponét kikeverjük a porcukorral. Hozzáadjuk a kávét és a vaníliát, majd a zselatint is. A tejszínt kemény habbá verjük és óvatosan beleforgatjuk a mascarponés krémbe.
Négy desszertes tálat kibélelünk folpackkal, és elosztjuk bennük a krémet. A piskótákból akkora karikákat vágunk, amekkora a desszertes tálak szája. (A maradék piskótát felkockázva a krémbe keverhetjük, vagy akár kókuszgolyó, is készülhet belőle.) A piskótakarikákat a krém tetejére helyezzük, és folpackkal rászorítjuk. Néhány órára tegyük hűtőbe, amíg a kávékrém megdermedt.
Az elkészült desszerteket a tálakból borítsuk ki, és húzzuk le róla a fóliát. A fólia alá kicsit befülledhet a krém, ha így történik, kéztörlővel itassuk fel a nedvességet, hogy a csoki könnyebben megtapadjon rajta.
A csokoládét gőz felett olvasszuk fel, és vonjuk be vele a desszerteket.





2012. október 22., hétfő

Az igazi medvecukor





Amikor gyerek voltam, a nagymamám elég gyakran megfordult Hollandiában, és nála is sűrűn megfordultak a holland ismerősei. Hollandia gyerekként számomra egyet jelentett a paradicsommal: a fantasztikusnál fantasztikusabb medvecukrok kifogyhatatlan tárházával. Kiváltságosnak éreztem magamat, hogy részesülhettem ebből a csodából. Amit sose értettem, miért köpik ki az emberek, ha megkóstolják? Mert számtalan ismerősömet megkínáltam, de egyetlen emberrel sem találkoztam, akinek ízlett volna. Viszont többen élvezettel rágcsálták az akkor Bocskorszíjnak nevezett förtelmet, ami olyan távol áll az igazi medvecukortól, mint az ég a földtől.
Ez az:














Mondjuk nagyon nem bántam, hogy senkinek sem ízlik a családunkon kívül, mert így legalább nem volt lelkiismeretfurdalásom, hogy nem osztom meg a részemet a barátaimmal.
18 éves voltam, amikor én is eljutottam Hollandiába, és szinte az összes pénzemet medvecukorra költöttem.
Mostanában nem járok Hollandia felé, utoljára Jeruzsálemből hoztam vagy 3 kg medvecukrot, de annak is már jónéhány éve. Itthon egy darabig lehetett kapni az IKEA-ban finom svéd medvecukrot, de mostmár ott sincs. A Sárkány Centerben néha lehet kapni a Haribonak a medvecukrát, ami  jó ha nincs más, de messze nem ez a legjobb fajta.
Erről van szó:


















Most viszont a férjem megint arra járt, és talált két zacskó medvecukrot (ennyi volt öszesen), ami teljesen a gyerekkorom ízeit idézi. A fenti fotót erről készítettem. F.-et megkértem, hogy valamelyik hétvégén ruccanjon át Németországba, (a határ közelében dolgozik) és tankoljon fel nekem medvecukorból.
Ilyet akarok:


















és ilyet:





















ilyeneket is:















a halacskás az egyik gyerekkori kedvencem volt:















a másik nagy kedvenc:














Ti szeretitek a medvecukrot?