Keresés ebben a blogban

2011. január 31., hétfő

Csirkecomb fokhagymás-tejfölös-barbecue-s szószban, citromos párolt zöldséggel





Barbecue szószt akár magunknak is készíthetünk, de van a Camponában egy keleti bolt, ahol nagyon izgalmas fűszereket lehet kapni, ott vettem azt a libanoni barbecue fűszerkeveréket, amit ehhez a csirkéhez használtam fel.

Hozzávalók:
6 db csirkecomb
5 dl tejföl
4 kávéskanál barbecue fűszerkeverék
8 gerezd fokhagyma.

A csirkecombokat megmostam, és lehúztam a bőrüket. (Akár rajta is lehet hagyni, de ez a comb puha, omlós lesz a tejföltől, én meg a bőrét csak úgy szeretem, ha jó ropogós.)
A tejfölbe belereszeltem a fokhagymát, és belekevertem a fűszert. A combokat beleforgattam, és 24 órára a hűtőbe tettem. Egy sütőtálat vékonyan kiolajoztam, a combokat lefektettem, és ráöntöttem a tejfölös pácot.
Közepes hőmérsékleten alufóliával lefedve addig sütöttem, amíg megpuhult. Ekkor kivettem a sütőből, sajtot reszeltem rá, és visszatoltam pár percre a sütőbe, hogy a sajt rápiruljon.

A párolt zöldség hozzávalói:
1 kg mexikói vegyes zöldség
kevés olaj
1 fej hagyma
1 nagyobb savanykás alma
1 kávéskanál citrombors
1 kávéskanál curry
1 evőkanál balzsamecet
fél citrom leve

Egy lábasba kevés olajat öntöttem, és üvegesre pirítottam benne a hagymát. Ráöntöttem a zöldséget, sóztam, fűszereztem, és meglocsoltam balzsamecettel.
Fedő alatt puhára pároltam, és amikor már majdnem teljesen megpuhult rácsavartam a citrom levét, hozzáadtam az apró kockára vágott almát, és még pár percig együtt pároltam.

2011. január 30., vasárnap

A legfinomabb sültkrumpli





Szinte szégyenlem magamat, hogy egy ilyen egyszerű ételről írok, mint a sültkrumpli. Hiszen sültkrumplit mindenki tud sütni. De sültkrumpli és sültkrumpli között szakadéknyi különbség tátonghat. Nem mindegy hogyan és miben sütjük, mekkorára vágjuk, és persze fontos a krumpli minősége is.
A tökéletes sültkrumplihoz a  krumplit nagyobb hasábokra vágtam, és egy konyharuhában szárazra töröltem. Egy nagy teflon edényben 2 dl kacsazsírt melegítettem, és amikor már forró volt, beletettem a krumplit. A forró zsírban kicsit átforgattam, majd visszavettem a hőt, és fedő alatt, alacsony lángon sütöttem tovább. Időnként óvatosan átforgattam, hogy mindenhol egyenletesen süljön.
Amikor a krumpli megpuhult, maximumra tekertem a hőt, és fedő nélkül sütöttem tovább, amíg színt kapott. Ezzel a sütési módszerrel a krumpli kívül ropogós lesz, belül viszont krémesen lágy. Sokan kétszer sütik a krumplit ennek az állagnak az eléréséhez, de teljesen felesleges a zsírból/olajból ki-be pakolni a krumplit, elég a hőmérsékletet változtatni sütés közben, ugyanaz lesz végeredmény.

2011. január 29., szombat

Párizsi csokoládétorta





Most kivételesen nem én kívántam meg a süteményt, hanem a férjem. Valami gyors, könnyű süteményt akartam összedobni, ami azért picit túlmutat a mikrós sütemény egyszerűségén.
A Stahl féle párizsi muffin adta az ötletet ehhez a csokitortához. Az íze nagyon hasonlít az általam rajongásig szeretett párizsi kockához.

Hozzávalók:
10 dkg étcsokoládé
10 dkg vaj
fél dl kávé
fél dl konyak
3 evőkanál meggylekvár
10 dkg xylitol (vagy cukor)
2 tojás
70 gr finomliszt
70 gr teljes kiőrlésű tönkölyliszt (vagy összesen 140 gr finomliszt)
1 kávéskanál sütőpor
csipet só

A csokoládét gőz felett felolvasztottam a vajjal, Hozzákevertem a kávét, a konyakot, a xylitolt és a meggylekvárt. Ezután egyenként hozzákevertem a tojásokat, majd beleszitáltam a sütőporral és sóval elkevert lisztet. A masszát kivajazott-kiliszetezett kerek tortaformába öntöttem.
A sütőt 180 fokra előmelegítettem, és kb. 25 perc alatt megsütöttem. Akkor van kész, ha a beleszúrt tűre már nem ragad rá a tészta.

2011. január 25., kedd

Spagetti a’la Csiperke





A férjem egyik kedvence ez az egyszerűen elkészíthető, finom étel.

Hozzávalók:
60 dkg darált marha (vagy sertés)
20 dkg csiperke gomba
1 fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
5 dkg füstölt szalonna
5 dl hígabb sűrített paradicsom (vagy 3 dl sűrűbb paradicsom + 2 dl víz)
10 dkg reszelt sajt
1 evőkanál oregáno
1 teáskanál rozmaring
1 teáskanál kakukkfű
kevés cukor
egy csomag spagetti
A szalonnát zsírjára sütöm, rádobom a hagymát, üvegesre pirítom, majd a gombát megfonnyasztom a zsíron. Hozzáadom a darált húst, és belenyomom a fokhagymát is. A húst egy picit megpirítom, majd felöntöm a paradicsomlével. Fűszerezem, és fedő alatt főzöm, amíg a hús megpuhul.
Közben a tésztát megfőzöm, leszűröm, és összekeverem az elkészült hússal. Az egészet egy jénai tálba teszem, és előmelegített sütőben fedő alatt sütöm kb. 30 percet. Kiveszem, rászórom a sajtot a tetejére, és még visszatolom a sütőbe, hogy a sajt rápiruljon.



2011. január 24., hétfő

Egyszerű narancsos csokoládéhab



 





Megint maradt két tojásfehérjém, amiből persze csak édességet lehetett csinálni.
Nem bonyolítottam túl a dolgokat, azt használtam, ami itthon volt.

Hozzávalók:
1 tábla narancsos étcsokoládé
fél narancs leve
2 tojásfehérje
1 teáskanál vaj
2 evőkanál xylitol (vagy porcukor)

A fehérjéket kemény habbá vertem a cukorral. A csokoládét gőz felett megolvasztottam a vajjal, és a narancslével. A tojásfehérjét óvatos mozdulatokkal az olvasztott csokoládéhoz kevertem.
Akkor az igazi, ha fogyasztás előtt legalább két órán keresztül a hűtőszekrényben pihen. Ehhez most nem volt türelmünk, így 15 percet kapott a mélyhűtőben...






2011. január 20., csütörtök

Magvas tönkölykenyér





Több mint egy éve sütöm itthon a kenyeret. Az első kenyereim nem voltak tökéletesek, bár így is messze jobbak voltak a bolti kenyérnél. Aztán egyre jobb lett. A tökéletességhez vezető útra akkor léptem, amikor rátaláltam Limara blogjára. Az ő instrukciói alapján változtattam a sütés módján, és ettől sokkal jobb lett a kenyerem. (Addig én nem fedtem le a kenyeret sütés közben.)
Nem szoktam ragaszkodni receptekhez, nem is méricskélek semmit, mindent érzésre csinálok, de a végeredmény mindig nagyon finom.
Most a recept kedvéért mindent lemértem, de másnál az arányok változhatnak. Minden liszt más, némelyik több vizet, némelyik kevesebbet vesz fel, ezért én a vizet mindig fokozatosan adom hozzá. Ha véletlenül túl sok lenne, akkor egyszerűen keverek hozzá még egy kis lisztet.
A lényeg az, hogy egy nem túl kemény, de nem is túl puha, jól gyúrható tésztát kapjunk.
A sóval is hasonlóképpen szoktam eljárni: elkeverek a tésztában egy kis sót, és kóstolgatom, mikor elég.

Hozzávalók:
25 dkg BL 80 kenyérliszt
35 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
10 gr szárított búzakovász (ha nincs, enélkül is elkészíthető)
2 evőkanál burgonyapehely
1 evőkanál ecet
2 evőkanál hidegen sajtolt olaj (napraforgó, vagy olíva)
15 gr élesztő
1 teáskanál cukor
kb. 1 teáskanál só
2,5 + 1 dl víz
20 gr szezámmag
20 gr lenmag

A magvakat beáztattam annyi meleg vízbe, hogy elepje.
Az élesztőt felfuttattam 1 dl meleg vízben 1 teáskanál cukorral. A lisztet öszekevertem a kovásszal, a burgonyapehellyel, és a sóval. Hozzáöntöttem a felfutott élesztőt, az olajat, és az ecetet. A vizet fokozatosan öntöttem hozzá, ahogy gyúrtam. Nekem nincs kenyérsütőm, sem dagasztógépem, ezért kézzel dagasztok, mint nagyanyáink. Kézi dagasztásnál legalább 15-20 percig kell gyúrni a tésztát.
A tésztát letakartam, és meleg helyre tettem kelni. A kelési idő a melegtől is függ. Van amikor egy óra alatt megkel a tésztám a kandalló előtt, de néha kell két-három óra is. Amikor duplájára kelt a tésztám, akkor átgyúrom. Ilyenkor teszem hozzá a víztől megduzzadt magokat is. Van amikor áztatás nélkül teszem bele a magvakat, de akkor sütés után is kemény, ropogós marad a lenmag. Nekem jobban izlik áztatva, így ha ráharapunk a kenyérben, akkor puhán szétpattan az ember szájában...
Az vizes, áztatott magvak miatt a tészta túl lágy lesz, ezért a második dagasztásnál még egy kis lisztet teszek hozzá.










Az átgyúrt tésztát bevagdosom, és sütőpapírral bélelt sütőlemezre teszem.










Egy hatalmas üveg salátástálat borítok rá.

Miután megkelt a tészta, a salátástálat belülről bevizezem, és előmelegített sűtőbe teszem.
Első 10 percben a legnagyobb hőfokon sütöm, és utána kb. 200 fokon. 30-40 perc után le szoktam venni a kenyérről az üvegtálat, újra vízzel bespriccelem a kenyeret, és így tolom még vissza a sütőbe még úgy 10 percre. Miután megsült, lespriccelem vízzel, és rácson hűtöm ki...


Egészséges nasi filmnézéshez





Írtam már korábban, hogy csicseriborsó rajongó vagyok. Túl azon, hogy nagyon finom, nagyon egészséges is, cukorbetegeknek kifejezetten ajánlják. Mivel nekem erre a területre fokozottan figyelnem kell, így sokat kísérletezek a csicseriborsóval, hogyan tudnám minél több ételhez felhasználni. Nem nagyon szeretem a chips-eket, és a hasonló egészségtelen "tv-s" nasikat, de néha én is csipegetnék valamit egy jó film nézése közben.
A csicseriborsót simán főzve is eleszegetem, de valljuk be, ez egy idő után unalmas, ennél kicsivel több ízre vágyok. Ezért a megfőtt csicseriborsót megszárítottam, és grill fűszerkeverékben megforgattam. (Szigorúan ízfokozómentesben.) Egy serpenyőben kevés vajat (talán fél evőkanálnyit) hevítettem, és a fűszeres csicseriborsót megpirítottam benne. Nem csalódtam. Fantasztikus tv-nasi lett belőle. Azt hiszem salátákhoz is fel fogom használni ebben a formában, mert nagyon jó íze van.

2011. január 19., szerda

Sárgaborsó főzelék sült hagymakarikával





Azt már említettem, hogy nem vagyok egy nagy leveses. Hát, a főzelékeket még kevésbé szeretem.
A sárgaborsót meg főleg nem. Viszont a férjem szereti. Én meg őt szeretem, ezért ma ezt csináltam neki.
Mikor elkészült, rájöttem, hogy mégis szeretem a sárgaborsót, különösen akkor, ha van benne egy kis füstölt szalonna. Az valahogy minden ételt ehetővé varázsol. Szóval életemben először ettem egy egész tányér sárgaborsót, és hát kimondottan finom volt. Lehet, hogy a varázshoz csak az kellett, hogy én főzzem meg.
A főzelék mellé sütött hagymakarikák csak emeltek az élvezeten.

Hozzávalók:
0.5 kg sárgaborsó
5 dkg füstölt szalonna
1 kis fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
2 evőkanál liszt (nekem egyik kanál zabpehelyliszt volt)
2 babérlevél
kis darab füstölt parasztkolbász


2 nagy fej hagyma
liszt
olaj

A borsót még tegnap este beáztattam.
Ma leöntöttem róla a vizet, és egy kicsit átmostam.
A szalonnát pici kockákra vágtam, és egy fazékba odatettem sülni. Mikor kisült a zsírja, rádobtam az apróra vágott hagymát, és üvegesre pirítottam. Ráöntöttem a borsót, és kicsit átforgattam a forró szalonnazsírban.
Meghintettem a két kanál liszttel, és apránként, folyamatos kevergetés mellett felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepje. Belenyomtam a fokhagymát, sóztam, és beletettem a babérlevelet.
Fedő alatt puhára főztem, és amikor már majdnem teljesen megpuhult, akkor tettem bele a karikára vágott kolbászt. Főzés közben viszonylag sűrűn meg kell keverni, mert a liszt miatt könnyen leragad. Mégis jobban szeretem ezt a módszert, mint külön rántást csinálni. Nekem az valahogy sose jön össze. Vagy túl sok lesz a rántás, vagy túl kevés, vagy lisztízű marad a egész főzelék. Ha még az elején keverem hozzá a lisztet, akkor egészen biztosan nem lesz lisztíze, mire megfő.
A hagymát karikára vágtam, lisztbe forgattam, és kevés olajon megsütöttem.

2011. január 18., kedd

Kolbászos tojáskrém





Ma az jutott eszembe, hogy tojáskrémet csinálok. Volt itthon lángolt kolbász is, ami nem nagyon akart fogyni, ezért azt is beletettem. Minden tojáskrém recept azzal kezdődik, hogy végy x darab tojást, és tedd oda főni. Az én receptem is így kezdődött. Már több mint fél órája vártam arra, hogy végre megfőjön a tojásom, de még csak forrni sem akart a víz. Kimentem a konyhába megnézni mi a helyzet. Rá kellett jönnöm, hogy a tojás (és bármi más is) csak akkor tud megfőni, ha az ember lánya bekapcsolja a főzőlapot. Húslevest is tettem már úgy oda főni, hogy kb 2 óra múlva néztem rá, hogy pótoljam az addig elfőtt vizet, és azzal kellett szembesülnöm, hogy a levesem még egy percet sem főtt...
Más is szokott így járni, vagy ez csak velem történik meg?

A kolbászos tojáskrém hozzávalói:

4 db nagyobb tojás
1 közepes fej hagyma
3 evőkanál tejföl
5 dkg vaj
2 teáskanál mustár
10 dkg reszelt sajt (elhagyható)
2 gerezd fokhagyma
20 dkg puha lángolt kolbász

bors

Nem győzök elég hálás lenni azért, hogy olyan korban élek, amikor van aprítógép. Nagyon megkönnyíti a dolgomat bizonyos ételek elkészítésénél.
 Először a hagymát és a fokhagymát dobtam az aprítógépbe. Utána a (végre) megfőtt tojásokat tettem hozzá, majd a tejfölt, vajat, mustárt, reszelt sajtot. Amikor már krémes volt, kikanalaztam az aprítógépből, és a kolbászt tettem a helyére. Miután a kolbászt is pépesítettem, összekevertem a tojáskrémmel, sóztam, borsoztam. Pirítóssal ettük. A férjem véleménye röviden: "Apám, ez nagyon penge!" Azt hiszem lefordítva ez "nagyon jó"-t jelent...:))
Következő napra, ha lehet még finomabb lett, ahogy összeértek benne az ízek.

2011. január 16., vasárnap

Tegnapi sütemény vanília sodóval





A tegnapi mikrós süti nagyon finom volt, de kettőnknek kicsit sok egyszerre, és megmaradt mára a fele. Ez a sütemény igazából frissen jó, hamar kiszárad, így az egy napos állás nem tett jót az állagának. Kissé kemény, és száraz lett. Sebaj, csináltam hozzá egy sűrű vanília sodót.

A sodó hozzávalói:
0.5 l tej
3 evőkanál xylitol (vagy cukor)
1 evőkanál vaníliás nádcukor
1 evőkanál liszt
fél evőkanál kukoricakeményítő (ennek hiányában két evőkanál liszt)
2 nagyobb tojás sárgája (vagy három kisebb)

A tejet feltettem forrni. Közben a tojások sárgáját fehérdedésig kevertem a xylitollal és nádcukorral. Hozzákevertem a lisztet és a keményítőt is. A felforrt tejet vékony sugárban állandó keverés mellett hozzáöntöttem, majd az egészet visszaöntöttem a tejes fazékba. Kis lángon addig kevertem, amíg besűrűsödött. Nem szabad forrnia, mert akkor kicsapódik benne a tojás.
Kis tálak aljára tettem az összetört maradék süteményt, és meglocsoltam egy kis csokoládészósszal. (Ha lett volna itthon rum, egész biztosan azzal is megöntöztem volna a piskótát.)
Rászórtam pár szem mazsolát, és ráöntöttem a vaníliát.



Négy tál desszert lett belőle. Legjobb, ha legalább fél napot áll a hűtőben, hogy a krémtől megpuhuljon a piskóta és a mazsola is. Így lesz pont jó az állaga: nem túl kemény, de nem is nem túl puha.
A tetejét teszínhabbal, csokiszósszal és csokoládés aszalt meggyel díszítettem.
A férjem szerint olyan finom, hogy csak na! Na és azt is mondta, hogyha legközelebb vendéget hívunk, akkor ezt a desszertet csináljam nekik.





2011. január 15., szombat

3 perces mikrós sütemény




Áááááááá! Ez egyszerűen zseniális!!! Fantasztikus receptre bukkantam ma. Egy olyan édességfüggőnek, mint én, ennél jobbat ki sem lehetne találni. A sütemény alapanyagait pillanatok alatt ki lehet keverni, és mikróban 3 perc alatt megsül. Az eredeti receptet itt találtam. Én egy picit egészségesebb variációban készítettem el.

Hozzávalók:
1 tojás
2 evőkanál xylitol (vagy porcukor)
1 evőkanál vaníliás nádcukor
4 evőkanál tej
2 evőkanál teljes kiőrlésű tönkölyliszt
2 evőkanál zabliszt (a tönköly és zabliszt helyett használhatunk finomlisztet is)
1 púpozott evőkanál kakaó
2 evőkanál olvasztott vaj
1 csapott kávéskanál sütőpor
1 kávéskanál rumaroma

A hozzávalókat a leírt sorrendben kikevertem. A süteménymasszát kettő 2 dl-es bögrébe elosztottam, és egyenként a mikróban 3 percig sütöttem. Miután picit kihűlt, a tetejét levágtam, és így a többi része simán kicsúszott a bögréből. Karikákra vágtam, és csokiöntettel meglocsoltam. Csokiöntet szinte mindig van a hűtőmben a nehéz időkre, amikor csak odasettenkedek, és elnyalakodok belőle egy-két kiskanállal.
Így készítem:
Egy tábla tejcsokoládét gőz fölött felolvasztok, hozzákeverek egy evőkanál xylitolt, egy evőkanál kakaót, 1 kiskanál rumaromát, és felöntöm 2 dl tejszínnel. Addig gőzölöm csak, amíg a tejszín is kicsit átmelegszik. Nagyon sokáig eláll.

A mikrós süti finom lehet még vanília öntettel, gyümölcsből készült öntettel, vagy akár lekvárral is.



2011. január 14., péntek

Brassói aprópecsenye csirkemellből







Egyszerű, gyors étel rohanós hétköznapokra, mivel a csirkemell nagyon rövid idő alatt elkészül. A füstölt szalonnától pedig egyszerűen ellenállhatatlan íze lesz...

Hozzávalók:
0.5 kg csirkemell
5 dkg füstölt csemegeszalonna
5 dkg füstölt kolozsvári szalonna
1 nagy fej hagyma
2 nagyobb gerezd fokhagyma
1 paradicsom
1 paprika

bors
majoranna
kb 1 kg krumpli
olaj v. zsír a sütéshez

A szalonnát apró kockákra vágom. Először a csemege szalonnát sütöm zsírjára. Amikor kisült a zsírja, hozzáteszem a kolozsvári szalonnát is és picit megpirítom. Beleteszem a szeletelt hagymát és a kockára vágott csirkemellet. Sózom, borsozom és megszórom egy kis majorannával. Ahogy a hús kifehéredik, belereszelem a fokhagymát, hozzáteszem az apró kockára vágott paradicsomot és a paprikát.
Amikor a hús megsül, lehúzom a tűzről.
A krumplit kockára vágom, bő olajban megsütöm, és hozzákeverem a húshoz.


2011. január 13., csütörtök

Töltött bundáskenyér






Bundáskenyér. A sógrom szerint prolikaja. Én viszont nagyon szeretem. Szívesen megeszem hagyományosan, üresen is, de töltve még finomabb. Bármivel megtölthetjük, tejföllel, sajttal, sonkával, paradicsommal, ami csak eszünkbe jut. Nálunk ma történetesen sajt, hagyma és csemege uborka került bele.
Régebben anyukám mindig bő olajban sütötte a bundáskenyret, de kedves öcsém rávezetett, hogy nem kell ennek így lennie. Mostmár én is kevesebb zsiradékban sütöm, ma éppen két evőkanálnyi kacsazsírban.

A sajtot lereszeltem, a hagymát és az uborkát egészen apróra vágtam.
A kenyereket annak rendje-módja szerint a tojásba forgattam, megsütötem az egyik felüket. Miután megfordítottam, az egyik szelet kenyér megsült felét megszórtam sajttal, hagymával, és uborkával. Ráborítottam a másik szelet kenyeret a megsült felével, és a kiszedő kanál segítségével kicsit összepréseltem. Picit sütöttem az alját is, utána a sajttól összragadt szendvicset óvatosan megfordítottam, és a másik felét is sütöttem még egy kicsit. Elég gyorsan kell vele dolgozni, nehogy megégjen. Forró citromos teával az igazi.


2011. január 8., szombat

Meggyes-mákos zabpelyhes keksz




Ma megint kisérletezgetni támadt kedvem. Persze ez így nem a teljes igazság. Inkább azt mondanám, hogy ma megint nassolni támadt kedvem, ezért megnéztem, mit rejt még a konyhaszekrény.
Szerettem volna igazán egészséges nassolnivalót sütni, így abban biztos voltam, hogy lesz benne zabpehely.
Találtam mákot is. A mák rendkívül egészséges és nagyon finom is, így az is került bele. A hűtőben várta a végzetét egy kis maradék meggydzsem, ez lett a kekszem egyetlen egészségtelen összetevője.
A végeredmény nekem nagyon bejövős...:) Dobozban tárolva nagyon sokáig eláll.

Hozzávalók:
10 dkg olvasztott vaj
10 dkg xylitol (vagy nádcukor)
1 tojás
70 gr zabpehely
100 gr teljes kiőrlésű tönkölyliszt
60 gr mák
2 evőkanál meggydzsem
1 csapott kávéskanál fahéj
1 teáskanál szódabikarbóna
1 narancs reszelt héja
csipet só

A vajat kikevertem a xylitollal, hozzákevertem a tojást, a meggydzsemmet, majd a száraz összetevőket.
Sütőpapírral bélelt tepsibe diónyi halmokat tettem, és 180 fokra előmelegített sütőben 10-12 percig sütöttem.
Amikor megsül, még puha, de pár perc múlva megszilárdul, bár nem lesz az a száraz, kemény keksz.

2011. január 6., csütörtök

Mandulás-cseresznyés teasütemény




Karácsony óta itt hánykolódott 10 dkg őrölt mandula. Bár most ismét a "próbálok odafigyelni mit eszek" korszakomba léptem, mégsem bírom ki édesség nélkül. Jelen pillanatban elég kevés alapanyagom van itthon, ez bekorlátozta hogy mit, miből és mennyit csinálhatok.
Mivel ez sem egy bevált recept, hanem az itthon talált alapanyagokkal való kisérletezgetés szülte, így a kimenetel is kétséges volt. Nem tudtam, hogy a relatíve sok mandula, és a kevesebb liszt hogyan fog viselkedni, és milyen állaga lesz a süteménynek.
A végeredmény egészen jó lett, finom, omlós teasütemény, bár nem tökéletes. A tökéletestől egyetlen tábla csokoládé választja el, amit ráolvaszthattam volna a tetejére.
A csokoládétól pedig pár száz méter választ el, amit ebben a hidegben nem volt kedvem megtenni a közértig.
Nem csináltam sokat, mondhatjuk azt, hogy ez csak fél adag: 30 db kicsinyke teasütemény lett belőle.
Tényleg nem lett rossz, mert míg térültem-fordultam (éppen ezt a bejegyzést írtam), közben a férjem lenyúlta a majdnem tökéletes kekszeimet, és csak nyolc darabot hagyott nekem. Még jó, hogy én vagyok az édességfüggő...

Hozzávalók:
1 tojás
5 dkg olvasztott vaj
10 dkg darált mandula
2 evőkanál teljes kiőrlésű tönkölyliszt
3 evőkanál vaníliás nádcukor (elkészítése itt)
csipet só
1 kávéskanál keserűmandula aroma
10 dkg aszalt fekete cseresznye

A hozzávalókat a megadott sorrendben összekevertem, egy sütőpapírral bélelt tepsire teáskanállal kis halmokat raktam, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 10 percig sütöttem. A halmok között nem kell túl nagy helyet hagyni, mert bár valamennyit nő a sütemény, de nem terül el nagyon sütés közben.


2011. január 5., szerda

Citromos csirke citromos hagymával és bulgurral



 



Az öcsém nemrég narancsos hagymát csinált nekem, és annyira ízlett, hogy úgy gondoltam meg kéne ismételni. Igen ám, de nem volt itthon narancsom, volt viszont citrom és ananász, így lett citromos a hagyma. (és ananászos és kandírozott narancshéjas is)
Gombhoz a kabátot: citromos hagymához mi is illene, ha nem citromos csirke. Mikor kiötlöttem a csirkéhez való pácot, azt gondoltam feltaláltam a spanyolviaszt. Már javában a hűtőben pácolódott a csirkém, amikor utánanéztem a világhálón, és megdöbbenve láttam az enyémhez hasonló receptek sokaságát. De azért reményt is adott a többi recept, hogy a csirkém elkészülte után sem fog csalódást okozni. Felesleges volt izgulni, a csirke igazán nagyon finom lett. Köretnek semleges ízű bulgurt készítettem.

Hozzávalók:
6 db csirke felsőcomb
a páchoz:
1 dl olívaolaj
1 teáskanál balzsamecet
fél citrom leve
fél citrom reszelt héja
1 teáskanál durvára tört koriander
1 kávéskanál őrölt rozmaring
csipet majoranna
2 gerezd reszelt fokhagyma

bors

Citromos hagyma:
4 közepes fej hagyma
2 evőkanál cukor (nálam 1 kanál cukor 1 kanál xylitol)
3 evőkanál apróra vágott ananász
1 evőkanál kandírozott narancshéj
fél citrom leve
fél citrom reszelt héja
egy kis darab vaj
csipetnyi szegfűszeg

bors

25 dkg bulgur
0.5 liter víz
2 evőkanál olaj


A páchoz összekevertem a hozzávalókat, beleforgattam a csirkét, és betettem a hűtőbe egy órára. (De még jobb, ha többet áll.)
Míg a csirke a hűtöben pácolódott, a bulgurt picit pirítottam az olajon, megsóztam, és felöntöttem a vízzel. Miután felforrt, lehúztam a tűzről, fedőt tettem rá, és hagytam hadd puhuljon alatta. Kb. 25 perc kellett hozzá, hogy magába szívja az összes vizet, és teljesen megpuhuljon.
A csirkét egy nagyobb lábosba tettem, és ráöntöttem a páclevet is. Picit megpirítottam mindkét oldalát, felöntöttem egy deci vízzel, és pároltam, amíg megpuhult. Miután elfőtt a víz, még egy kicsit sütöttem.
A hagymákat felvágtam. Egy serpenyőben kevés vajon két kanál cukrot olvasztottam. Rádobtam a hagymát, átforgattam a cukorban, hozzáadtam az ananászt és a narancshéjat. Felöntöttem fél dl vízzel, belecsavartam  a fél citrom levét, hozzátettem a citromhéjat, szegfűszeget, sóztam, borsoztam. Miután elfőtte a levét, készen is volt.

2011. január 2., vasárnap

Lúdláb torta





Újév első napján együtt ebédelt a család. A főzés nemes feladatát az öcsém vállalta magára.
Ezt a hihetetlenül finom csodát is ő sütötte. Idáig bárhol ettem lúdláb tortát, mindenhol tömény vajas krémmel töltötték, amit nem bírok megenni. Az öcsém által készített krém is tartalmaz vajat, mégis könnyű, egyáltalán nem vajízű. Heten voltunk, a tizenkét szeletes tortának esélye sem volt a túlélésre....

Piskóta hozzávalók:
3 tojás
3 evőkanál kristálycukor
3 evőkanál liszt
1 evőkanál kakaó

A tojást habosra keverjük a cukorral. Addig verjük, amíg közel olyan kemény nem lesz, mintha csak a fehérjéből vernénk habot.
Amikor már kellően habos a tojás, apránként, óvatosan keverjük hozzá a lisztet és a kakaót, vigyázva, hogy ne törjön nagyon össze a hab.
A masszát kivajazott-kilisztezett tortaformába öntjük. Előmelegített sütőben 160 fokon 15-20 perc alatt készre sütjük. A sütési idő vége felé végezzünk tűpróbát. Ha nem ragad a tészta a tűre, akkor készen van.
A megsült piskótát hűlni hagyjuk.

A csokikrém hozzávalói:
 6 tojás
25 dkg cukor
30 dkg vaj
15 dkg étcsokoládé
10 gr vaníliás cukor

A tojást a cukorral gőz fölött addig keverjük, amíg cukor teljesen elolvad. Ekkor hozzáadjuk a darabokra tört csokit és a vajat. Tovább keverjük, amíg a csoki és a vaj is elolvad, és teljesen egynemű lesz a csokoládé masszánk. Lehűtjük, és habverővel habosra keverjük.

 Kb. 400 gr mirelit magozott meggyet beletesszük egy lábosba, ízlés szerint cukrozzuk, fűszerezzük egy kis szegfűszeggel és fahéjjal. Felöntjük fél dl rummal. Addig főzzük, amíg a leve szirup sűrűségű nem lesz.
A meggyet szűrjük le, és a sziruppal együtt hagyjuk kihűlni.
A díszítéshez tegyünk félre 12 db szép meggyszemet.

A tortalapot megkenjük a meggy szirupjával. A krém egyharmadát elkenjük a piskótán. Körkörösen kirakjuk a meggyel. A krémből tegyünk félre egy keveset a díszítéshez, és a többit simítsuk rá egyenletesen a torta tetejére és az oldalára.
A tortát kb. 20-30 percre a fagyasztóba tesszük, hogy a csokoládé bevonatot könnyebben rá tudjuk simítani.



 15 dkg étcsokoládét darabokra törünk és 3 evőkanál olajjal gőz felett felolvasztjuk, és bevonjuk vele a tortát.



A maradék krémet habzsákba töltjük, és ezzel díszítjük a tortát. A csokoládérózsák tetejére meggyszemeket ültetünk.