Keresés ebben a blogban

2011. november 30., szerda

Egyszerű saláta lenmaggal és tárkonyecettel





Délután Dr.Ozz műsorát néztem, ahol a lenmag jótékony hatásait ecsetelték.
Na eddig oké, tudtam én is, hogy a lenmag egészséges, ezért sokszor keverek lenmagot a kenyértésztába. A lenmagnak magas az Omega 3 és Omega 6 zsírsav tartalma, emiatt védelmet nyújt a szív számára, megőrzi az erek rugalmasságát, csökkenti a koleszterinszintet és hatásos a magas vérnyomás kezelésében is. Számtalan további előnye mellett ráadásul a lenmag olcsón beszerezhető, ellentétben a lenmagolajjal. Csak egy valamit nem tudtam: a lenmagot a külső héja miatt nem képes megemészteni a szervezet, így emésztés nélkül egészben ürül. Hmmm... Szóval idáig feleslegesen kevergettem a kenyértésztába. Ezen változtatni kell. (Thank you Dr. Ozz!:)
Megoldás: a lenmagot kávédarálóban le lehet darálni, így már a szervezetünk is elboldogul vele. A darált lenmagot ebben a formában már bátran felhasználhatjuk, például ehhez a pofon egyszerű salátához.

Nálam most ez került bele:
1 pritamin paprika
1 nagyobb fehér retek
1 sárgarépa
1 lilahagyma
öntet:
2 evőkanál tárkonyecet
2 evőkanál hidegen sajtolt olaj (olíva vagy egyéb)
2 evőkanál víz
1 gerezd zúzott fokhagyma
1 evőkanál darált lenmag
só, bors, kevés édesítő (vagy méz)

Az öntet hozzávalóit összekevertem, és a reszelt zöldségekre öntöttem. (Az öntetet mindig csak közvetlenül fogyasztás előtt öntsük a salátára!)





2011. november 27., vasárnap

Gyümölcsös-magvas szelet







Egyszerű, sütés nélkül készíthető süti. Nem éppen fogyókúrás darab, és sajnos nem is lehet megállni egy szeletnél. Egyszer talán megcsinálom majd cukormentesen is, házi sűrített tejjel, házi készítésű cukormentes keksszel, de akinek nem kell figyelnie a cukorbevitelre, annak ez a recept is tökéletes. Ezt a sütit most a testvérem készítette el, a recept a Gyors sütemények c. könyvből származik.

Hozzávalók:
180 ml cukrozott sűrített tej (200 ml-t is elbír a sütemény)
125 g vaj
2 teáskanál reszelt citromhéj
150 g darált háztartási keksz
125 g aszalt cseresznye
150 g füge (nálunk most vegyes aszalt gyümölcsök kerültek bele füge helyett)
125 g aszalt őszibarack
50 g pirított pisztácia
50 g pirított mandula
65 g kókuszreszelék
tetejére:
200 g étcsokoládé
60 g vaj

Egy kb 25x35-ös tepsit kibélelünk sütőpapírral.
A sűrített tejet egy lábosban összemelegítjük a vajjal. Belereszeljük a citromhéjat, belekeverjük a darált kekszet, a kókuszreszeléket, és a durvára vágott gyümölcsöket a magvakkal együtt.
A masszát egyenletesen belenyomkodjuk a tepsibe.
A vajat felolvasztjuk a csokival gőz felett, és ráöntjük a massza tetejére.
Tegyük hűtőbe amíg megszilárdul.

2011. november 26., szombat

Sonkás lencseleves





Mivel nem vagyok babonás, ezért szilveszterkor nem csinálok lencsét. Most viszont igen. Egyszerű, nagyon finom leves, ami ráadásul pillanatok alatt elkészül.  Ez ma nem volt hátrány, mivel anyukám kora délután áthozta hozzám a három éves unokahúgomat és mellette nem akartam sok időt a konyhában tölteni.
Ahogy elkészült a leves, az unokahúgom (aki akkor már túl volt az ebéden és annyira jól volt lakva, hogy már palacsintát sem akart enni, pedig az nagy kedvence) rögtön kért belőle. Megevett egy nagy tányérral és közölte az éppen hazaérkező férjemmel, hogy az összes levest meg fogja enni és neki nem hagy semmit. Szóval ha egy három éves előnyben részesíti a levest a palacsintával szemben, akkor az igazán nem lehet rossz...:))

Hozzávalók:
30 dkg lencse
30 dkg füstölt sonka felkockázva
1 fej hagyma
3-4 gerezd fokhagyma
1 evőkanál pirospaprika
1 evőkanál mustár
3 púpos evőkanál liszt
2 babérlevél
1 evőkanál kacsazsír


A lencsét beáztattam néhány órára.
A sonkakockákat picit pirítottam a kacsazsíron, és hozzáadtam a hagymát is. Amikor a hagyma üvegesre pirult, hozzáadtam a zúzott fokhagymát, a pirospaprikát és öntöttem rá egy pici vizet, hogy ne égjen meg.
Belekevertem a lisztet is, és felöntöttem kb 2-2,5 liter vízzel. Beletettem a babérlevelet, a mustárt és a lencsét is. Megsóztam és a lencsét rövid idő alatt puhára főztem. (Közben néha megkevertem, hogy ne égjen le.)
Tejföllel tálaltam.






2011. november 22., kedd

A csicseribosrsó fasírt receptje






És akkor jöjjön a tegnap ígért recept. Az ízvilága finom magyaros, fel sem tűnik, hogy nem húsból készült fasírtot eszünk. A falafeltől eltérően nem golyó formában sütöttem ki, hanem kicsit ellapítva. Ennek egyetlen egyszerű oka van: nem akartam a sütéshez túl sok olajat pocsékolni. A lapos fasírtok kevés olajban is tökéletesen ropogósra sülnek. Ez a mennyiség háromszori étkezésre bőven elég volt kettőnknek. Főzelékekhez is kitűnő feltét lehet.
Kerülhet bele petrezselymet is, én ezt most kihagytam, mert nem szeretjük túlságosan, de petrezselyemszeretők feltétlenül tegyenek bele.
Én minden esetben száraz csicseriborsót használok. Ennek két oka is van: 
a száraz sokkal olcsóbb, és nem tartalmaz hozzáadott cukrot, mint a konzerv.
Ha szódabikarbónát teszünk az áztatóvízbe, akkor néhány óra áztatás elég neki.
A főzővízbe is szoktam tenni egy kiskanálnyi szódabikarbónát, így sokkal hamarabb megfő.

Hozzávalók:
550 g főtt csicseriborsó (20-25 dkg között volt szárazon)
2 fej hagyma
3-4 gerezd fokhagyma
3 tojás
4 ek zsemlemorzsa
1 ek pirospaprika
2 ek liszt (annyi lisztet tegyünk bele, hogy könnyen formázható legyen a massza.)
só, bors

zsemlemorzsa a hempergetéshez
olaj a sütéshez

A hagymát és a fokhagymát aprítógépbe tettem, és felaprítottam. Hozzáadtam a csicseriborsót is és pépesítettem. Belekerült a tojás is, majd miután egynemű lett a massza, átöntöttem egy keverőtálba.
Hozzákevertem a pirospaprikát, lisztet, zsemlemorzsát, sóztam és borsoztam. Teáskanálnyi adagokból golyókat formáltam, zsemlemorzsába forgattam, kicsit ellapítottam és forró olajban mindkét oldalát megsütöttem.

2011. november 5., szombat

Sonkás savanyú káposzta indiai kenyérbe töltve


 









Káposztát akartam ma csinálni, de szerettem volna kicsit különlegesebbé tenni. Eszembe jutott, hogy a főiskolai éveimben, amikor nem volt időm főzni többször vittem haza a férjemnek indiai kenyérbe sütött chilis babot. Innen jött az ötlet, hogy a káposztámat én is belesütöm indiai kenyérbe, mivel a káposztához amúgyis ennénk kenyeret. A tészta négy adag, a káposztából egy kicsi megmaradt a végén.

Miután megcsináltam az ebédünket és leültem a megírni ezt a bejegyzést, akkor láttam, hogy Limara is káposztás kenyeret csinált. Mielőtt bárki is plágiummal vádolna, szólok, hogy az enyém teljesen más jellegű étel, (ráadásul ő édes káposztát sütött a kenyerébe), másként készül, és még ötlet szintjén sem használtam Limara receptjét. Ez abszolút a véletlen fura játéka, hogy pont ma jutott nekem is eszembe a káposztás kenyér ötlete. Na, miután ilyen jól kimagyarázkodtam magamat, jöjjön a recept:

Sonkás káposzta:
1 kg savanyú káposzta
40 dkg füstölt comb (vagy ami tetszik)
3 nagyobb fej lilahagyma
1 gerezd fokhagyma
1 teáskanál pirospaprika
1 kávéskanál kömény
fél kávéskanál őrölt babér
só, bors
1 evőkanál kókuszzsír vagy kacsazsír

A füstölt sonkát kockára vágtam, a kókuszzsíron megpirítottam, és félretettem. A visszamaradt zsiradékra rádobtam a felszeletelt hagymát és kicsit megfonnyasztottam. Az előzőleg kicsit kimosott káposztát rátettem a hagymára, fűszereztem pirospaprikával, babérral, borssal, köménnyel és kevés sóval. Mikor már majdnem teljesen megpuhult, hozzákevertem a sonkakockákat, és készre főztem.

Indiai kenyér:
20 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
20 dkg BL80 kenyérliszt
1 bögre tej (3 dl)
2 teáskanál cukor
1 dkg élesztő
1 teáskanáll só
4 evőkanál hidegen sajtolt napraforgóolaj vagy olívaolaj
a sütéshez kevés kókuszzsír vagy vaj

8 evőkanál tejföl




Az élesztőt felfuttattam a langyos tejben a cukorral együtt, majd összegyúrtam a liszttel, olajjal, sóval. Meleg helyen duplájára kelesztettem. A megkelt tésztát picit átgyúrtam, nyolc felé vágtam, és kör alakúra nyújtottam. Vékony legyen a tészta, de csak annyira, hogy elbírja a tölteléket, és ne szakadjon ki.
A tésztakorongot megpakoltam egy réteg káposztával, rátettem két kanál tejfölt, még egy réteg káposzta került rá, majd befedtem egy másik tésztával. A széleket felsodortam, hogy ne folyjon ki belőle a töltelék.
Egy serpenyőben kevés kókuszzsírt hevítettem, és a káposztás kenyerek mindkét oldalát megsütöttem.



2011. november 4., péntek

Fokhagymás nyúlcomb almás-hagymás pitével






A férjem szereti a főztömet, mindig dicséri. De vannak ételek, amelyek a szimplán "nagyon finomak" közül is kiemelkednek. Ilyenkor szokott elhangzani a következő mondat: "Ezt feltétlenül tedd fel a blogra!"  Persze, ha nem mondja, akkor is felteszem a blogra, de ezek a megjegyzései a legnagyobb elismerést jelentik számomra. Szóval ilyen "tedd fel a blogra" étel volt a mai menü is.

Nagyon ritkán veszek nyulat. Van bennem egy kettősség a nyúllal kapcsolatban. Egyrészt szeretem az ízét, másrészt valamiért idegenkedek is tőle. Nem azért, mert a nyúl olyan aranyos és édes, hiszen libák is nőttek már úgy a szívemhez, hogy megsirattam őket a levágásukkor, de ettől függetlenül továbbra is megeszem a libahúst. Szóval ez nem valami szentimentális ok, csak valahogy a nyúl nem vált az étkezési kultúránk részévé. Gyermekkoromban anyukám csinált néhányszor, de az nem hagyott mélyebb nyomokat bennem.
Pedig a nyúl finom és rendkívül egészséges. Ezért időnként elhatározom, hogy többször fogok venni, aztán megfeledkezem róla. A mai étel után megint szilárdan elhatároztam, hogy nyúlnak többször kell az asztalunkra kerülnie.
Köretnek nem akartam a nálunk megszokott krumpli-rizs-bulgur-kenyérlepény variációkat, így rövid töprengés után megszületett az almás-hagymás pite ötlete. A nyúl finom porhanyós volt, (a férjem azt gondolta, hogy csirkét eszik, amíg el nem árultam neki, hogy az bizony nyúl), az almás-hagymás pite meg egyszerűen fantasztikus, önmagában is megállná a helyét.

Hozzávalók: (2 személyre)
2 nyúlcomb
majoranna
rozmaring
zsálya
csipet curry
3-4 gerezd fokhagyma
kb 2 evőkanál kacsazsír


Hagymás lepény:
175 g liszt
110 g vaj
1 tojás sárgája
30 ml víz
1 teáskanál só
Töltelék:
5 nagyobb fej lilahagyma
1 savanykás alma
2 evőkanál gyümölcscukor
3-4 evőkanál balzsamecet
só, bors
tetejére reszelt sajt

A nyulat előző este felöntöttem annyi tejjel, amennyi ellepte, és betettem a hűtőbe egész éjszakára.
Ma elővettem, letörölgettem róla a tejet és bevagdostam a tetejét. Mindkét oldalát sóztam, megszórtam bőven majorannával, zsályával, kakukkfűvel és egy leheletnyi curryvel. A fokhagymagerezdeket felvágtam és belenyomkodtam a vágásokba.
Egy jénai alján eloszlattam 1 evőkanál kacsazsírt, ráfektettem a combokat, és a tetejére is tettem néhány fagyos kacsazsírdarabkát.
Kb. 200 fokra előmelegített sütöbe tettem. 10 perc elteltével felöntöttem 2 dl vízzel. Fedő alatt sütöttem, amíg teljesen megpuhult, majd fedő nélkül pirítottam 5 percig.

A vajat kis kockákra vágtam, és tészta hozzávalóit gyorsan összedolgoztam. Folpackba csomagoltam és 1 órára a hűtőbe tettem. Közben elkészítettem a tölteléket.
Egy serpenyőbe öntöttem a cukrot és kicsit karamellizáltam. Rádobtam a felszeletelt lilahagymát és átforgattam a cukorban. Mikor kicsit már összeesett, beleöntöttem a balzsamecetet is. Sóztam, borsoztam, és addig pároltam, amíg a hagyma megpuhult. Ekkor hozzákevertem az apró kockákra vágott almát is, majd lehúztam a tűzről, és kihűtöttem.
A tésztát 8 részre vágtam és kis vékony köröket nyújtottam. Egy evőkanál tölteléket tettem a közepére, és a széleket ráhajtottam. A megtöltött pitéket visszatettem a hűtőbe, hogy a közben kicsit megolvadt vaj újra megszilárduljon. Fél óra elteltével kivettem a pitéket a hűtőből, megszórtam kevés reszelt sajttal, és 180 fokra előmelegített sütőben készre sütöttem.

2011. november 1., kedd

Vörösboros kacsacomb zöldséges körettel





Ez a kacsa most vörösborral készült, ami nagyon jó ízt adott neki. Köretnek a múltkori zöldséges krumplit ismételtem meg, mert egyrészt nagyon finom, másrészt nagyon jól harmonizált a kacsával, harmadrészt meg ez most az aktuális kedvencünk.

Hozzávalók:
2 kacsacomb
1 dl víz
0,5 dl vörösbor
1 teáskanál méz
só, bors
rozmaring
fokhagymagranulátum

Köret:
4-5 szem krumpli
2 sárgarépa
1 nagyobb lilahagyma
1 nagyobb paprika
2 evőkanál szójaszósz
1 evőkanál kókuszzsír (vagy két evőkanál olaj)
olaj vagy zsír a krumpli sütéséhez.

A combokat megmostam, szárazra töröltem, sóztam, borsoztam, megszórtam rozmaringgal és fokhagymagranulátummal. Egy kisebb jénaiba fektettem és felöntöttem a vízzel. 150 fokra előmelegített sütőben, fedő alatt kb. 2 órán keresztül sütöttem.
Miután a hús megpuhult, levettem a fedőt, és felvettem a hőfokot 200 fokra. A borban elkevertem a mézet, és ezzel többször átkentem a combokat az utolsó fél órában, közben néhányszor meg is fordítottam.

A krumplit hasábokra vágtam, bő olajban megsütöttem és félretettem.
A zöldségeket kb. 8 cm hosszú, vékony csíkokra vágtam. Wokban egy evőkanál kókuszzsírt hevítettem. Először a répát forgattam át benne, hozzáadtam a paprikát, és végül a hagymát is beletettem. Meglocsoltam szójaszósszal, és néhány perc alatt megsütöttem. Amikor a zöldségek megsültek, a sült krumplit is hozzáadtam és átforgattam a zöldségekkel.