Keresés ebben a blogban

2011. február 28., hétfő

Csokoládés pite mogyorós karamellel








Mindazoknak ajánlom, akik ellenállhatatlanul vágyódnak a tömény édességek iránt. Akik tömören szeretik a gyönyört. Akik szeretik az édes karamell nyúlósságát, a mogyoró roppanását, és a csoki selymes, olvadós puhaságát egyszerre élvezni. Mindezt egy omlós tésztán...

Tészta:
250 gr sima liszt (én 125 gr finomlisztet, és 125 gr fehér tönkölylisztet tettem bele)
125 gr hideg vaj
1 evőkanál xylitol (vagy porcukor)
1 tojás

A tésztában kevés cukor van, de ez nem is baj, hiszen a töltelék amúgy is elég édes.
A lisztet a vajjal és a cukorral robotgéppel összedolgozzuk. Hozzáadjuk a felvert tojást is, és sima tésztává gyúrjuk. 20 percig pihentetjük a hűtőben folpackba csomagolva. A tésztát akkorára nyújtsuk, hogy a tortaforma oldalára is jusson.
Rövid időre tegyük vissza a hűtőbe, mert jobb lesz az állaga, ha a sütés előtt közvetlenül lehűtjük.
A lehűtött tésztára tegyünk egy kerek sütőpapírt, ami túllóg a sütőformán. Erre szórjunk szárazbabot, rizst vagy egyéb nehezéket, ami nem engedi a tésztát felemelkedni. Középmeleg sütöben kb. 25-30 perc alatt sül meg. 15 percig a nehezékkel süssük, 10-15 percig pedig nehezék nélkül.

Mogyorós karamell:
50 gr vaj
80 ml tejszín
100 gr nádcukor (én itt is xylitolt használtam a könnyebb lelkiismeret miatt.)
70 gr aprított, pörkölt mogyoró
2 db Mars szelet

A vajat a tejszínt és a cukrot állandó keverés mellett felolvasztjuk. Forrás után még 8 percig főzzük, amíg egy kicsit besűrűsödik. Ezután hozzáöntjük a mogyorót és a darabokra vágott Mars szeleteteket, elkeverjük és várunk, amíg hűl egy kicsit. Ha kihűlt, ráöntjük a tészta alapra.

Csokoládékrém:
100 ml tejszín
200 gr étcsokoládé

A tejszínt forraljuk fel, húzzuk le a tűzről, és keverjük bele a csokoládét. Ha a csoki teljesen felolvadt, öntsük rá a mogyorós karamell tetejére. Várjuk meg, amíg teljesen kihűl, és csak akkor tegyük a hűtőbe. Pár órán keresztül hűtsük, amíg a csokis réteg megszilárdul.

2011. február 27., vasárnap

Hamburgerzsemle tönkölylisztből, fűszeres-paradicsomos csirkecombbal







A hamburger zsemle alapreceptje Limarától származik, amin kicsit változtattam, elég nagy mennyiségű tönkölyliszet tettem bele. A hamburgerbe darált marhahús helyett fűszeres-paradicsomos csirkecomb került.
A végeredményt csak így tudom jellemezni: eszméletlenül finom lett. Sokkal jobb lett, mint gondoltam. A hamburgerzsemlének nem ártott a tönkölyliszt, és ebben a változatban még egészséges is.
Itt a válasz a hamburger-adóra. Lehet hamburgert csinálni sokkal egészségesebben is.

Hozzávalók:
2 dl langyos tej
2 evőkanál cukor
2 dkg élesztő
40 gr olaj (a kezem kicsit jobban megdőlt a kelleténél, így 45 gr lett)
100 gr joghurt (én tejfölt tettem bele, mert az volt itthon)
1 teásaknál só
1 tojás + 1 a kenéshez
60 dkg liszt
(én 20 dkg fehér tönkölylisztet, 20 dkg teljes kiőrlésű tönkölylisztet, és 20 dkg BL80 kenyérlisztet használtam.)


A hozzávalókat jól összegyúrtam, nagyon hamar összeállt sima, rugalmas tésztává. Lefedve, meleg helyre tettem keleszteni. A megkelt tésztát átgyúrtam, lemértem, kilenc egyforma részre osztottam, és zsemléket formáltam belőlük. Ezután még kb. 30 percig kelesztettem, amíg a duplájukra nőttek. A megkelt zsemléket felvert egész tojással kentem meg. Előmelegített sütőben 180 fokon sütöttem 22 percig.




A csirke hozzávalói:
személyenként egy csirkecomb
ketchup
mustár
méz
olaj (jelen esetben hidegen sajtolt repce és napraforgóolaj keveréke)
grill fűszersó
balzsamecet
néhány levél friss bazsalikom
őrölt chili
1-2 gerezd fokhagyma


A páchoz a pontos mennyiségeket azért nem írom le, mert ez függ a csirekecomb mennyiségétől. Három rész paradicsomot kevertem össze egy rész mustárral, egy rész mézzel, és egy rész olajjal. Annyi fűszersót szórtam bele, amennyit az adott mennyiségű csirkére egyébként is használtam volna. Ízesítettem két evőkanál balzsamecettel, egy csipet chilivel, bazsalikommal és zúzott fokhagymával. Érdemes közben kóstolgatni, akkor nem lehet elrontani.


A csirkecombokat kicsontoztam, bekentem a páccal, és pár órára a hűtőbe tettem. A húst jénaiba fektettem, és lefedve sütöttem, amíg meg nem puhult, utána pár percig még fedő nélkül sült.
A hamburgerbe a hús mellé az került, ami éppen itthon volt: sajt, hagyma, uborka és csalamádé.








2011. február 26., szombat

Pácolt vasalt csirke vörösboros gombás árpagyönggyel








Még sosem ettem gerslit (árpagyöngyöt), de már itt volt az ideje, hogy kipróbáljam. A napokban láttam az "Izlandi Fogások" c. főzős műsorban árpagyöngyöt erdei gombával készíteni, és persze azonnal felvettem az adást. (Hála a T-Home-nak a IPTV-ért) Fogalmam sincs, hogy ott a gomba hogyan készült, nem koncentráltam a műsorra, mivel megvolt a felvételem, gondoltam majd később leírom a receptet.
A felvétel azonban valami központi hiba miatt törlődött, (Hála a T-Home-nak), így a saját fantáziámra lettem utalva. Erdei gombám nem lévén, barna csiperke gombát használtam.
A végeredmény valami fantasztikus lett, úgyhogy az árpagyöngy is felkerült a rendszeresen fogyasztott élelmiszerek listájára.

A köret hozzávalói:
0,5 liter víz
20 dkg árpagyöngy
1 nagyobb szál póréhagyma fele
vaj
30 dkg barna csiperke gomba
1 dl vörösbor
2 gerezd fokhagyma

bors

Egy edénybe kis darabka vajat forrósítottam, rádobtam az apróra vágott póréhagymát, kicsit dinszteltem, majd ráöntöttem az árpagyöngyöt. Jól átforgattam, megsóztam és felöntöttem fél liter vízzel. Miután felforrt, alacsonyabb lángon főztem kb 30 percet, amíg az összes vizet magába szívta és megpuhult.

Egy serpenyőben kb. két evőkanálnyi vajat hevítettem, és rászórtam a felszeletelt gombát. Amikor kicsit összeesett, sóztam és borsoztam. Tovább pirítottam, amíg szépen megsült. Ekkor hozzákevertem két gerezd aprított fokhagymát, kicsit átforgattam, és felöntöttem a vörösborral. Főztem, amíg a bor elpárolgott teljesen, akkor hozzákevertem a megfőtt árpagyöngyöt.

A vasalt csirkéhez én három nagyobb csirkecombot pácoltam be, de ez a pácmennyiség négy csirkéhez is bőven elég. A hús egy napon keresztül állt a páclében.

A pác hozzávalói:
fél citrom leve
1 evőkanál mustár
2 evőkanál balzsamecet
2 dl olívaolaj
1 kávéskanál curry
3 púpozott kávéskanál gyömbérlekvár
2 gerezd fokhagyma

 A csirkecombokat bevagdostam mindkét oldalon a csontig, megsóztam és kevés páclével együtt forró serpenyőbe  öntöttem. A hús tetejére egy fazekat tettem, abba pedig nehezéket, hogy lenyomva tartsa a húst. (A nehezék nálam egy nagyobb tégla, amit erre a célra tartok a szekrényem tetején, de bármilyen hőálló nehéz dolgot fel lehet használni nehezéknek.)
Amikor a combok egyik oldala megpirult, megfordítottam, és a másik oldalát is ugyanígy nehezék alatt sütöttem meg.
Más fűszerezéssel is el lehet készíteni a vasalt csirkét, de nem szerencsés kész fűszerkeverékeket használni, mert a legtöbb kész termékben van pirospaprika, az pedig nagyon könnyen leég, főleg ebben az esetben, amikor a hús az edény aljához van préselve...






2011. február 24., csütörtök

Narancsos csirkemell currys barnarizzsel



 



Narancsos husira vágytam, ez lett belőle. Ahogy a narancsos öntet rákaramellizálódott a csirkemellre...hát, valami fantasztikus ízt adott neki. Frissen, forrón a legfinomabb!

Hozzávalók:
1 csirkemell
1 nagyobb narancs leve
fél narancs reszelt héja
2 evőkanál balzsamecet
1 evőkanál méz vagy agave szirup
1 kávéskanál gyömbér
5 dkg vaj

A narancslét a narancshéjjal, a balzsamecettel, a mézzel, gyömbérrel és a vajjal kicsit összeforraltam.
A csirkemellet megmostam, szárazra töröltem, és kettévágtam. A darabokat sóztam, borsoztam, és egy sütőedénybe fektettem. Mellétettem néhány félbevágott répát is. Meglocsoltam a narancsos öntettel, és előmelegített sütőbe toltam. Először fedő alatt sütöttem, aztán fedő nélkül. Közben többször meglocsoltam az öntettel. Miután megsült a csirke, a narancsos páclével együtt áttettem egy serpenyőbe, és az öntetet rákaramellizáltam.

Currys rizs:
300 gr barnarizs
kis darabka vaj
kávéskanál curry
bors

A vajat felolvasztottam, átforgattam benne a rizst, és picit pirítottam. Felöntöttem vízzel, sóztam, borsoztam, curryvel fűszereztem, és alacsony lángon puhára főztem.

2011. február 20., vasárnap

Fügekenyér








Az íze mint a mézes puszedlié, de több annál, a füge és csokoládé nagyon jól harmonizál egymással. Persze nekem mindent el lehet adni, amiben csoki van, de ez tényleg nagyon finom! Egy délutáni tea mellé kisérőnek nagyon jó választás, dobozban hosszú ideig eláll.
A fügekenyér kivitelezése, és a bejegyzés ismét az öcsém érdeme:

Ez a recept egy korábbi munkahelyemről származik, ezúton is köszönet érte Terebess Julikának. Többféleképpen variálható, a füge egy része helyett használhatunk mazsolát vagy más aszalt gyümölcsöt is, a szegfűszeg helyére vagy éppen mellé kerülhet gyömbér, fahéj, reszelt narancshéj, stb. "Áhoty téccik".

Hozzávalók:
20 dkg barnacukor
3 egész tojás
3 ek. méz
10 dkg étcsokoládé (nem túl kicsi darabokra vágva, törve)
20 dkg aszalt füge (kb. 1x1 cm-esre felkockázva)
25 dkg liszt
1 csg sütőpor
0.5 kk őrölt szegfűszeg
késhegynyi szódabikarbóna
csipet só

 A lisztet a sütőporral, sóval, szódabikarbónával és szegfűszeggel összekeverem. A cukrot az egész tojásokkal habosra verem, majd hozzáadom a mézet, a fügét és csokoládét. Ezután apránként hozzákeverem a lisztes mixet, sütőpapíros tepsibe öntöm, és 160 fokon 30-35 percig sütöm.




Amerikai palacsinta aszaltszilvával







 Az Amerikai palacsinta elkészítésének is többféle variációja kering a neten, és mindenki azt mondja, hogy az övé az igazi. Én ezt nem mondom. Inkább azt mondom, hogy ez a Csiperke varriáció. Amerikaiak egészen biztosan nem tesznek a tésztába aszalt szilvát, és talán citromhéjat sem. De hogy ez csak dobott rajta, az biztos, mert igen-igen finom lett. Csokiöntettel, agavé sziruppal és fügelekvárral ettük.


Hozzávalók:
2 tojás
1 evőkanál xylitol (vagy cukor)
1 bögre liszt (3 dl)
fél csomag sütőpor
1 kávéskanál szódabikarbóna
1 bögre tej
1 evőkanál olvasztott vaj
csipet só
egy citrom reszelt héja
egy marék aszalt szilva aprítva

A hozzávalókat az adott sorrendben kikevertem, a palacsintasütőt felmelegítettem, és kis merőkanállal kerek halmokat pakoltam rá a masszából. Amikor elkezd buborékosodni a teteje, akkor kell megfordítani.
Ha nem tökéletes a palacsintasütő, és letapad a massza, akkor lehet alá pici olajat, vagy vajat csöpögtetni.


2011. február 19., szombat

Mustáros lencsefasírt sajtos grillkenyérrel







Lencsefasírt:
50 dkg főtt lencse
1 hagyma
3 gerezd fokhagyma
1 kávéskanál kömény
1 evőkanál mustár
1 tojás
3 evőkanál liszt (nálam fehér tönköly)

bors

A lencsét aprítógépben pépesítettem. A hagymát apróra vágtam, és pici olajon megdinszteltem. A lencséhez hozzákevertem a hagymát, belereszeltem a fokhagymát, fűszereztem, beletettem a mustárt, belekevertem a lisztet és a tojást. A masszából evőkanálnyi adagokat a forró olajba tettem, kicsit a kanállal lelapítottam, és pirosra sütöttem.





A grillkenyér:
200 ml langyos víz
2 dkg élesztő
1 teáskanál cukor
1 teáskanál só
20 dkg fehér tönkölyliszt
20 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
2 evőkanál olvasztott vaj
5 dkg reszelt sajt.

A langyos vízbe beleszórtam a cukrot, belemorzsoltam az élesztőt, beleszitáltam a lisztet, hozzáöntöttem az olvasztott vajat, sóztam, beleszitáltam a lisztet, és az egészet összegyúrtam. Amikor már sima volt a tészta, beleszórtam a sajtot, és azzal is alaposan átgyúrtam. A tésztát meleg helyre tettem, és duplájára kelesztettem.
A megkelt tésztát átgyúrtam, és 6 gombócra osztottam. A gombócokat hagytam még kelni 20 percig. Mindegyiket palacsintasütő-méretűre nyújtottam, kevés vajon mindkét felüket 2-3 percig sütöttem.
Ha nem használjuk fel az egész tésztát, hűtőben pár napig nyugodtan tarthatjuk. Ott nagyon lassan tovább fog kelni, és ettől a belőle készült grillkenyér egyre könnyedebb, és finomabb lesz.

A grillkenyeret a feléig megtöltöttem lencsefasírttal, a másik felét pedig ráhajtottam. Snidlinges tejföllel locsoltam le, sajtot szórtam a tetejére.


2011. február 18., péntek

Lencsesaláta






A lencsét főzeléknek nem szeretem, de salátának egészen más, összehasonlíthatatlanul finomabb.
A lencsesaláta akkor az igazi, ha fogyasztás előtt pár órára a hűtőbe tesszük, hogy összeérjenek az ízek, de még finomabb, ha egy teljes napot áll. A metélőhagyma zamatát átveszi az egész öntet, és fantasztikus íze lesz tőle.

Hozzávalók:
25 dkg lencse

bors
1 kávéskanál őrölt babérlevél

1 dl tejföl
1,5 dl tejszín
1 evőkanál mustár
1 evőkanál majonéz (házi)
fél citrom leve

bors
édesítő (vagy porcukor)
egy csokor snidling apróra vágva (egy kisebb cserepes snidling fele)

A lencsét tegnap este átválogattam, és hideg vízbe beáztattam. Ma sóval, borssal és őrölt babérlevélel feltettem főni.
Amíg a lencse főtt, elkészítettem az öntetet, a hozzávalókat kikevertem, majd a kihűlt lencsét a snidlinggel együtt belekevertem.

A lencsesalátát dúsíthatjuk főtt tojással, virslivel is, és akkor egytálételként is fogyaszthatjuk. Tökéletes választás lehet mellé a magvas grillezett kenyér.
Én most sem virslit, sem tojást nem tettem bele, mert sült csirke mellé fogyasztottuk köretként.

Fahéjas kávé másképpen







Az ötletet egy nagyon kedves ismerősöm adta. Nem is tudom, hogy nekem ez eddig miért nem jutott eszembe. Pedig sokszor előfordul, hogy a kávé tetején a tejszínhabot megszórom fahéjjal, mert mindenben szeretem az ízét, teában, süteményben, csokikrémben is. Sok kávézóban szórják meg fahéjjal a capuccino-t, és ezen a szokáson idáig én sem tudtam túllépni.

Tehát a nagy ötlet maga: a kávéfőzőbe a kávé mellé tegyünk egy kis kanál fahéjat, és így főzzük le.
Nekem két személyes káfézőm van, és abba tettem egy kávéskanál fahéjat. Nagyon finom lett. Jól érződik benne a fahéj, mégsem nyomja el a kávé ízét. Azt hiszem ennek az élvezetnek egy életre rabja lettem. Köszönöm Edit!

2011. február 15., kedd

Magvas grillezett kenyér






A tv paprika "Izlandi fogások" című sorozatában láttam ma ezt a grillezett kenyeret, és ahogy vége lett a műsornak, azonnal meg is csináltam. Ez lett a vacsoránk snidlinges túrókrémmel.

Hozzávalók:
200 ml langyos víz
2 gr friss élesztő
1 teáskanál cukor vagy méz
20 dkg fehér tönkölyliszt
20 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
csipet só
1 evőkanál olaj (hidegen sajtolt)
csipet feketebors
egy marék napraforgó, tökmag és fenyőmag keverék

A langyos vízbe beleszórtam a cukrot, belemorzsoltam az élesztőt, beleszitáltam a lisztet, hozzáöntöttem az olajat, sóztam, borsoztam, és sima tésztává dagasztottam. A tésztát átkentem olajjal és meleg helyre tettem keleszteni. Nekem kb. 1 óra alatt a duplájára kelt.
A megkelt tésztához fenyőmagot, napraforgót és tökmagot kevertem, kinyújtottam és darabokra vágtam.
(A tésztát annyira kell vékonyra nyújtani, hogy a magvak kiálljanak belőle.)
A tésztadarabokat megkentem olajjal, sóztam,  frissen őrölt borsot szórtam rá, és forró serpenyőben sütöttem meg. Oldalanként 3-5 perc alatt sül meg, hőmérséklettől függően.
Salátákhoz, szaftosabb húsok, levesek, főzelékek mellé is jó választás lehet.

2011. február 14., hétfő

Bounty szelet






Bounty szeletet először tavaly karácsonykor csináltam, és hatalmas sikere volt a családban. Most egy kicsit egészségesebb összetevőkkel készítettem el, hogy lekiismeretfurdalás nélkül élvezhessem ezt a finom sütit. Ugyanezekkel az arányokkal nyugodtan elkészíthető finomliszttel és cukorral is.
Legjobb, ha előző nap elkészítjük, mert akkor a legfinomabb, ha a krém már jól megpuhította a tésztát.
Kisebb tepsiben is megsüthetjük, én most egy 22 cm-es tortaformában sütöttem. Ez tulajdonképpen egy fél adag, de ez sem kevés. Nagy családban érdemes a dupláját elkészíteni.

Hozzávalók a tésztához:
140 gr fehér tönkölyliszt (vagy finomliszt)
60 gr vaj
75 gr xylitol (vagy porcukor)
fél evőkanál kakaó
fél csomag sütőpor
1 tojás

Kókuszréteg:
3 tojás fehérje
100 gr xylitol (vagy porcukor)
8-10 dkg kókuszreszelék

Sárga krém:
3 tojás sárgája
100 gr xylitol (vagy porcukor)
1 evőkanál kukoricakeményítő
80 gr vaj
2 dl tej

1 tábla jó minőségű étcsokoládé
1 evőkanál vaj

A tésztához a vajat elmorzsoltam a sütőporral elkevert liszttel, cukorral és kakóval, hozzátettem a tojást, és szép simára gyúrtam. Betettem a hűtőbe pihenni, amíg a krémeket elkészítettem.

A tojás sárgáját habosra kevertem a xylitollal, majd hozzákevertem a keményítőt is.
A tejet felforraltam, és vékony sugárban folyamatos kevergetés mellett hozzákevertem a cukros tojáshoz. Az egészet visszaöntöttem a fazékba amiben a tejet forraltam, és alacsony lángon folyamatos kevergetés melett sűrűre főztem. Amikor picit hűlt, de még meleg volt, elkevertem benne a vajat is.
A krémet szintén a hűtőszekrénybe tettem, hogy lehűljön.

A tojás fehérjét habosra vertem a xylitollal, és óvatosan beleforgattam a kókuszreszeléket.

A tésztát két egyenlő részre osztottam, és tortaforma méretűre nyújtottam. Az első lapot a kivajazott tortaformába tettem, rásimítottam a kókuszos habot, és erre tettem a második tésztalapot.
Előmelegített, közepes hőmérsékletű sütőben 15-20 perc alatt készre sütöttem. (Mielőtt késznek nyivánítanánk a süteményt, azért végezzünk tűpróbát.)
Miután a sütemény kihűlt, rákentem a sárga krémet.

A csokoládét összetörtem, a vajjal gőz felett megolvasztottam, és a süteményre kentem.
A krémen elég nehéz egyenletesen elolszatni a csokoládét, nekem most nem is sikerült, de az ízén ez semmit nem változtat. Ronda, de finom.:)

2011. február 12., szombat

Mustáros csirkeragu sajtos burgonyával







Hozzávalók:
1 csirkemell
fél póréhagyma
1 kisebb fej lilahagyma
1 dl tejszín
1 dl tejföl
2-3 evőkanál mustár (ízlés szerint)

bors
színes bors
vaj

burgonya (tetszőleges mennyiség)
olívaolaj
grill fűszersó
reszelt sajt

A csirkemellet csíkokra vágtam, sóztam, borsoztam. A hagymákat felszeleteltem, és kevés vajon megfonnyasztottam. Rádobtam a csirkemellet, és együtt pirítottam, amíg a csirke teljesen átsült.
A tejszínt összekevertem a tejföllel és a mustárral, sóztam, színes borssal ízesítettem, és a csirkére öntöttem. Jól összeforraltam az egészet, pár percig még főztem, amíg a mártás besűrűsödött.

A krumplit megfőztem hajában, miután picit hűlt kettévágtam, és tepsibe fektettem. Olívaolajjal meglocsoltam, fűszerrel megszórtam és forró sütőbe toltam. Amikor már szépen megpirult, reszelt sajttal megszórtam, és azt is rápirítottam.

Croissant, csokis párna és amit akartok





Ez a bejegyzés ismét az öcsém érdeme:

A recept tulajdonképpen Vincent Talleu YouTube-on található receptjének picit módosított változata.


Hozzávalók a tésztához:
250 g vaj
600 g liszt + a nyújtáshoz
12 g só
30 g élesztő
80 g cukor
2,5 dll víz
1 dl l tej

Töltelékek:
étcsoki, alma, meggy, nutella, sajt, és ami tetszik




A vajat leszámítva minden hozzávalót beleteszek egy keverőtálba, összedolgozom amíg egynemű tésztát nem kapok, majd kiveszem és az asztalon gyúrom tovább körülbelül tíz percig. Kinyújtom 4 mm vastagságú téglalapra, és lisztezett tálcán lefóliázva beteszem a mélyhűtőbe, kb 10-15 percre.
Ezalatt a vajat veszem kezelésbe. Vagy az egyszerű módszerrel lereszelem, vagy pedig 5 darabba vágva, lisztbe forgatva őket, egyenként sodrófával megütögetem, majd kinyújtom, kb. 2-3 mm vastagságúra.
Ha a tészta kellőképp lehült, akkor előveszem és a felére elhelyezem a vajat, egy kis peremet hagyva körbe a szélén. (Ügyeljünk arra, hogy a vaj és a tészta is nagyjából egyforma keménységű és hideg legyen. Ha a vaj felmelegedett, míg dolgoztunk vele, tegyük egy rövid időre azt is a mélyhűtőbe.)
Ráhajtom a vajas részre a tészta másik felét és körbe a szélénél összenyomkodom, lehetőleg úgy, hogy ne maradjon bent levegő.
Ezután sodrófával elkezdem picit megütögetni a tésztát, így megtörve egy kicsit a vajat, majd 4 mm-es vastagságúra nyújtom. Dupla hajtogatás jön, tehát a két szélét behajtom középig, majd a jobb felét rá a balra. Persze lehet fordítva is : ) Szóval lesz négy réteg egymáson. Ezt megint kinyújtom, majd szimplán hajtogatom, tehát a tészta egyik szélét behajtom az egyharmadáig, a másik szélét meg ráhajtom erre, szóval lesz három réteg egymáson. Lisztezett tálcára rakom, lefóliázom és minimum egy órára a hűtőbe teszem.

Ezalatt el lehet készíteni a töltelékeket. A meggyet hasonlóképpen, mint a lúdláb tortánál, az almát én kisebb darabokra vágom és összekeverem egy kis cukorral, fahéjjal, a csokit feldarabolom, és ezekkel töltöm a tésztát.

Ha a tésztám kipihente magát, előveszem a hűtőből és kinyújtom 3-4 mm-esre.
A croissant, csokis párna stb. formázását nem írom le, Vincent videóján remekül lehet látni:




A megformázott péksütiket sütőpapíros tepsire rakom, és kb. 1,5-2 óráig kelesztem, hűvös, de legfeljebb szobahőmérsékletű helyen. A melegtől összeolvad a vaj a tésztával, és nem lesz leveles a végeredmény.
Ha megkeltek, egész tojással megkenem őket és 180 fokon 15-20 perc alatt megsütöm.








Bazsalikomos csirke őszibarackos bulgurral





Nem elég, hogy nagyon finom, ráadásul ennek az ételnek az elkészítése nem vesz igénybe többet fél óránál.

Hozzávalók: (2-3 személyre)
1 csirkemell
szárított bazsalikom
balzsamecet

bors
kb. 5 dkg vaj
4 szelet császárszalonna (elhagyható)

25 dkg bulgur
2 nagyobb aszalt őszibarack
5 dl víz

pici vaj

A bulgurt egy kis darab vajon kicsit megpirítottam, hozzákevertem az egészen apróra vágott aszalt őszibarackot, és felöntöttem vízzel. Megsóztam, és miután felforrt, lehúztam a tűzről. A bulgur 20-25 perc alatt teljesen magába szívja a vizet, és tökéletesen megpuhul.

A csirkemellet megmostam, letöröltem, majd szeletekre vágtam. Sóval, borssal, és bazsalikommal fűszereztem.
A szalonnaszeleteket egy forró serpenyőbe tettem, és mindkét oldalát pirosra sütöttem. A kisült szalonnazsírra rádobtam a vajat, ami átvette a császárszalonnának a zamatát. Miután felforrósodott, beletettem a hússzeleteket, és meglocsoltam kevés balzsamecettel. Amikor az egyik fele már piros volt, megfordítottam, a másik felére is öntötem egy kis balzsamecetet. Fedőt tettem a serpenyőre, így sütöttem még pár percet, hogy a hússzeletek teljesen megpuhuljanak. Ezután még fedő nélkül sütöttem rövid ideig, hogy ez a felük is színt kapjon.

Tálalásnál a bulgurt a szalonnaszeletekre szedtem, és aszalt őszibarackkal díszítettem.

2011. február 8., kedd

Tejes kifli







Ezt a csodát nem én követtem el, hanem az öcsém. Én kezdtem el először kenyeret sütni a családban, de az öcsém pillanatok alatt tökélyre fejlesztette a kenyér és egyéb pékáruk sütését, megelőzve ebben engem is.
Ez a kifli olyan igazi, békebeli tejes kifli, aminek az ízét a ma kapható sok vacak miatt már-már kezdtem elfelejteni. Az első adagot csak úgy, üresen ettük meg, mert élvezni akartuk az ízeket. A következő adagot még frissen, melegen, vajjal. Abban a pillanatban azt gondoltam, hogy a világon nincs ennél finomabb étel.
Bár kicsit macerásnak tűnhet a kiflik megsodrása, érdemes kipróbálni.

Hozzávalók:
400-410 gr liszt
50 ml víz
250 ml tej
18 gr élesztő
10 gr cukor
10 gr vaj
10 gr só

Az öcsém leírása:
- A vizet a tejjel és a cukorral megmelegítem (ne legyen több 50 foknál), majd beletöröm az élesztőt, elkeverem egy kis liszttel és a tetejére is teszek, majd hagyom állni kb. 10 percet.
- A maradék liszthez hozzákeverem a sót és a vajat, majd a felfutott élesztőt.  10 percig dagasztom robotgéppel, majd hagyom a tálban szobahőmérsékleten megkelni, ez kb. 1 óra.
- Ezután habkártya segítségével kiszedem és lisztezett felületre borítom, átgyúrom, tíz részre osztom.
Ennél a mennyiségnél valamivel több, mint 70 gramm lesz egy darab, ezeket gombóccá gyúrom, lisztezett felületre félrerakom.
Kinyújtom őket négyzet alakúra. a méret attól is függ, hogy milyen eljárással fejezem be. Ha főzöm sütés előtt (amitől végeredményben egy puhább, lágyabb kifli lesz), akkor olyan 15 cm-esre nyújtom, ha a főzés elmarad (ez esetben egy ropogósabb kiflink lesz), akkor cirka 20 cm-esre, mivel a főzés alatt még plusz dagad a tészta.
A kinyújtott tésztát az egyik sarkánál elkezdem feltekerni, ha elértem a közepéig, akkor a két végét kicsit megsodrom, beigazítom, a maradék háromszög részt pedig egy kicsit meghúzom, kinyújtom, és így tekerem tovább fel. a végén a két szélet behajtom és így teszem félre a sütőpapíros tepsire.
- Ha minddel végeztem, konyharuhával letakarom és 20-30 percig újra kelesztem.
- Eközben a főzős változathoz vizet forralok, majd az újra megkelt kifliket óvatosan a vízbe teszem és a víz alá nyomva 10 másodpercig főzöm, majd kiszedem vissza a tepsire.
- Egy tojásfehérjét elkeverek egy evőkanál vízzel és ezzel megkenem a kifliket.
Ha a csak sütős változat készül, akkor azt értelemszerűen újra kelesztés után csak megkenem a fehérjével és mehet a sütőbe.
- A sütési idő mindkét esetben 180 - 200 fokon 20 - 30 perc. (ez sajnos sütője válogatja, szóval első alkalommal nem lehet megspórolni a vége felé a folyamatos figyelést).
A megsült kifliket rácson hagyom kihűlni.







2011. február 4., péntek

Indiai kenyér tönkölyliszttel





Többször csináltam már indiai kenyeret, és mindig nagy sikert aratott, de most próbáltam először tönkölyliszttel. Ugyanolyan finom lett, mintha csak normál búzalisztből készült vona.
Általában szalonnás tejföllel és sajttal esszük, de most babpürét készítettem hozzá, amihez a mexikóiak biztosan tortillát ennének, én viszont ezt a kenyeret sokkal jobban szeretem.
Ebből a mennyiségből négy nagyobb, vagy hat kisebb kenyér lesz.

Hozzávalók:
20 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
20 dkg BL80 kenyérliszt
1 bögre tej (2,5-3 dl)
2 teáskanál cukor
1 dkg élesztő
1 teáskanáll só
4 evőkanál hidegen sajtolt napraforgóolaj

Az élesztőt felfuttattam a langyos tejben a cukorral együtt, majd összegyúrtam a liszttel, olajjal, sóval. Meleg helyen duplájára kelesztettem. A megkelt tésztát picit átgyúrtam, négyfelé vágtam, és 10 percet hagytam még pihenni. A darabokat palacsintasütő méretűre nyújtottam. A palacsintasütőben pici vajat hevítettem, és úgy sütöttem a tésztát, mint a palacsintát. Mivel ennek a kenyérnek magas az olajtartalma, meg lehetne  sütni zsiradék nélkül is, de a kenyérre sült vaj fantasztikus ízt ad neki.

2011. február 1., kedd

Citromos-csokis brownie






Évekkel ezelőtt a testvérem Amerikából hozott nekem egy lime-os csokit. Azóta sem ettem olyan finomat. Nemrég vett a férjem egy citromos Tibi csokit. Nem állíthatom, hogy annyira finom, mint az amerikai testvére, de így is az aktuális kedvencemmé lépett elő. Az étcsokoládét nagyon szeretem naranccsal is, de én most a citrom-csoki párosításra vagyok rákattanva. Mindenképpen ki akartam próbálni ezt sütemény formájában is. Tegnap éjjel már álmomban is citromos csokitorta recepttel kísérleteztem, ezért ma elérkezettnek éreztem az időt arra, hogy a valóságban is megcsináljam.
Bár fényképen hasonlóan néz ki, mint a két nappal ezelőtt elkövetett párizsi torta, az állaga azért más. A párizsi egy kicsit sűrűbb, töményebb süti, ez a citromtól könnyebb, és krémesebb állagú. Nem dicsérni akarom magamat, de ez valami brutál finom lett!
Már tovább is gondoltam: ha legközelebb sütök ilyet, akkor csinálok neki egy vékony, omlós, kekszesebb alapot, rá egy mascarponés-citromos krém, rá ez a csokis csoda, és a tetejére még egy réteg csokoládé. De ennek még a gondolata is bűn....

Hozzávalók:
fél tábla citromos Tibi csoki (mert csak ennyi maradt...)
30 gr kakaó
10 dkg vaj
15 dkg xylitol (vagy cukor)
2 tojás
100 gr liszt (60 gr teljes kiőrlésű tönköly és 40 gr finomliszt)
1 kávéskanál sütőpor
2 citrom reszelt héja
1 citrom leve
csipet só
csipet őrölt gyömbér


A csokit a vajjal gőz felett felolvasztottam, hozzákevertem a cukrot és a kakót, majd a két tojást is.
Beleszitáltam a sütőporral és gyömbérrel elkevert lisztet, belereszeltem a citromok héját, és a citromlével lazítottam a tésztát.
Kivajazott, kilisztezett tortaformába öntöttem, és előmelegített sütőben pontosan 20 percig sütöttem.