2011. június 30., csütörtök

Csokoládés golyók újratöltve





Amikor észrevettem, hogy a nem édesszájú férjem a lassan romlásnak induló, házi készítésű nutella maradékát vakarja ki az üveg aljáról, tudtam, hogy azonnal tennem kell valamit. Itt bizony kitört az édesség utáni vágy, és ez sürgős beavatkozást igényelt. Ahogy a blogbejegyzéseimet néztem, valóban több mint egy hét eltelt azóta, hogy az utolsó édességet csináltam, és azért ez nagy idő. Főleg nálam.
Mivel az utóbbi idők legnagyobb slágere itthon az epres csokigolyó volt, úgy döntöttem, hogy elkészítem a cseresznyés változatát is. A piskóta alap összetevőit némiképpen módosítottam az epres golyóhoz képest. Picit többet akartam csinálni, de nem minden összetevő mennyiségén emeltem. (A cukor és a vaj mennyisége változatlan maradt.) Így is tökéletes lett a piskóta, csak egy kicsit több lekvárt vett fel. Az összeállításhoz a két hete készített csokis cseresznyelekvárt használtam. Talán még finomabb lett, mint az epres változat, pedig azt sem lehetett abbahagyni. Csokis cseresznyelkevár híján sima cseresznyelkevárral is finom lehet, de meggylekvárral is tuti a siker.

Hozzávalók a piskótához:
20 dkg liszt (nálam 10 dkg fehér tönköly, és 10 dkg zabliszt)
1 tojás
8 dkg vaj (én most kókuszzsírt használtam)
10 dkg gyümölcscukor
1,5 dl tej
2 evőkanál kakaó
6 gr sütőpor
csipet só

1 evőkanál bonbonmeggy likőr
6-7 evőkanál csokis cseresznyelekvár

300 gr csokoládé a bevonáshoz (jelen esetben Milka tejcsoki)

A szobahőmérsékletű kókuszzsírt (vagy vajat) a cukorral habosra kevertem, és hozzákevertem a tojást is. A sütőport, a sót és a kakaót a liszthez kevertem, és a tejjel felváltva ezt is a hozzáadtam a cukros masszához. 22 cm-es tortaformában 180 fokon kb. 15 perc alatt készre sütöttem. (Nem kell kivajazni a formát, nem ragad le.)
Amikor a piskóta kihűlt, a tésztát összemorzsoltam. Hozzákevertem a likőrt és a lekvárt, és kézzel egynemű masszává gyúrtam. A masszából golyókat formáltam. Egy kis edényben vizet forraltam, és amikor a víz már forrt, lejjebb vettem a hőmérsékletet. Az edényre tettem egy fém keverőtálat, és beletördeltem a csokoládét. Amikor a csoki felolvadt, az egészet lehúztam a tűzről. A keverőtálat rajta hagytam a még gőzölgő edényen, hogy a csokoládé ne szilárduljon meg idő előtt, mivel elég nagy mennyiségű golyót kellett megforgatni benne. Két kanál segítségével megforgattam a csokiban a golyókat, egy tálcára sorakoztattam, majd a hűtőbe tettem.

2011. június 28., kedd

Almás savanyú káposzta csirkemellel



  

Ezt az ételt a testvéremnél ettem először. Ő az anyósától tanulta, az anyós meg valószínűleg a francia barátnőjétől. A libazsír miatt nem kifejezetten diétás darab, de ezt az összetevőt nem érdemes kihagyni belőle, mert a káposztának különlegesen finom ízt ad. Ha valaki mégis nagyon óckodik tőle, használjon helyette olajat.
Ami mégjobban fel tudná dobni, az néhány szelet jófajta bacon a káposzta alá, és a tetejére. Nekem sajnos most nem volt itthon, úgyhogy ez kimaradt. Helyette tejfölt tettem a tetejére...





Hozzávalók:

2011. június 27., hétfő

Hajtogatott tejfölös pogácsa







Múlt héten a nagynénéméknél voltam, és ő kínált meg ezzel a pogácsával. Annyira ízlett, hogy rögtön elkértem a receptjét. Elővett egy régi, megsárgult szakácskönyvet, és a nagybátyám a gyöngybetűivel le is írta nekem. Sajnos nem néztem meg milyen szakácskönyv volt, de talán Horváth Ilona.
A készítésnél elkövettem egy nagy hibát. Úgy gondoltam, hogy kettőnknek elég lesz fél adag is, úgyhogy csak ennyit készítettem. Legközelebb már teljes adagot fogok csinálni. Túl jó ez ahhoz, hogy csak ilyen keveset együnk belőle...:)
A fél adag egyébként 36 db pogácsa lett. Ide a teljes adag receptjét írom le:

Hozzávalók:
0,5 kg liszt
25 dkg vaj
2 tojás sárgája
3 dkg élesztő
2 dl tejföl
1 dl tej
1 dkg cukor
só -ízlés szerint

Az élesztőt langyos tejben a cukorral felfuttatjuk. A lisztet a vajjal elmorzsoljuk, hozzáadjuk az élesztőt, és a többi hozzávalót. Viszonylag lágy tésztát kapunk, amit fél órán keresztül pihentetünk. Kinyújtjuk, és háromba hajtogatjuk. (Két szélét behajtjuk középig, és utána még félbehajtjuk.) Ezt a nyújtást- és hajtogatást összesen háromszor ismételjük meg. A hajtogatások között a tészta 20 percet pihenjen.
A tésztát ujjnyi vastagra kinyújtjuk, és pogácsákat szaggatunk belőle. A sütőlemezre helyezett pogácsákat megkenjük tojásfehérjével, és még 10 percig pihentetjük. (Megszórhatjuk sajttal, vagy szezámmaggal is a tetejét.)
180 fokra előmelegített sütőben megsütjük. Ne süssük túl, mert akkor megkeményedik. (Sajnos a sütési időt nem néztem, de az biztos, hogy kevesebb volt, mint fél óra.)

2011. június 23., csütörtök

Ezt mindenkinek látnia kell!

Ez a bejegyzés teljesen off, de muszáj megosztanom! Ezt tényleg mindenkinek látnia kell! Láttam én már (persze nem élőben) elefántot, gorillát, csimpánzt festeni szép színes krikszkrakszokat, amit aztán hatalmas pénzekért adtak el. Na de ilyet, amit ez az elefánt produkál, még soha...
Oké, valahogy megtanították erre. De mégis hogyan?

2011. június 21., kedd

Vaníliás krém cseresznyehabbal



 
Amikor a férjem a befőzéshez magozta a rengeteg cseresznyét, megjegyezte, hogy gyermekkorában a nagymamája a lekvárfőzés idején milyen finom cseresznyehabot csinált nekik tojásfehérjéből, és ő azt mennyire szerette. Eszembe jutott, hogy az én nagymamám is nagyon sokszor csinált ilyen gyümölcshabot, bár ő nem cseresznyéből, hanem málnából készítette. A nagyim nemcsak gyümölcshabot csinált, hanem a sárgáját is felhasználva vaníliakrémmel kínálta ezt a finomságot.
Ma úgy döntöttem, hogy örömöt szerzek a férjemnek, és felelevenítem a gyermekkori emlékeket.

Hozzávalók a vaníliás krémhez:
Fél liter tej
3 tojás sárgája
3 evőkanál gyümölcscukor
2 evőkanál főzős vaníliás pudingpor (A pudingpor helyett használhatunk lisztet, vagy kukoricakeményítőt is.)
1 teáskanál vaníliaesszencia

A tojásokat habosra kevertem a gyümölcscukorral, majd hozzákevertem a pudingport és a vaníliaesszenciát. A tejet felforraltam, és vékony sugárban a tojásos alaphoz öntöttem folyamatos keverés mellett. Az egészet visszaöntöttem a fazékba, és kis lángon folyamatosan kevergetve pár pillanat alatt besűrítettem.
Négy pohárba elosztottam, és félretettem hűlni.

A gyümölcshab hozzávalói:
3 tojás fehérje
4 evőkanál gyümölcscukor
4 evőkanál cseresznyelekvár

Mivel a cseresznyelekvárt nagyon kevés cukorral csináltam, ezért nem is túl édes. Édesebb lekvár használata esetén kevesebb cukrot használjunk, különben túl édes lesz a hab! Elkészíthetjük friss gyümölcsböl is. Ebben az esetben a feldarabolt cseresznyét kicsit  főzzük fel kevés fahéjjal és szegfűszeggel. A levét szűrjük le, és a gyümölcshúst botmixerrel pürésítsük.

A tojások fehérjét a cukorral kemény habbá vertem, majd hozzákevertem a gyümölcslekvárt is.
A kihűlt vaníliakrém tetejére kanalaztam.


2011. június 20., hétfő

A nagy befőzési project: cseresznyebefőtt, cseresznyedzsem és cseresznyelekvár





Nem vagyunk túl nagy lekvárfogyasztók, évente 3-4 kis üveg lekvár fogyott el idáig nálunk. Idáig. Merthogy ugye az utóbbi hónapokban nagyon rákattantunk a saját készítésű gyümölcsjoghurtokra. Nyáron nincs is gond, ott a rengeteg idénygyümölcs amiket kis cukorral felfőzök, és máris lehet a joghurtba keverni. De gondolni kell arra is, mi lesz télen, ha nem enyhül a joghurtláz. Szóval elhatároztam, hogy az idén lekvárokat, dzsemeket és befőtteket fogok gyártani nagy tételben.
Pár napja a nagynéném szólt, hogy a telkén rengeteg cseresznye van, és le kéne szedni, mert sajnálná, ha lerohadna. Le is ugrottunk Gárdonyba, leszedtünk több mint 50 kiló cseresznyét, amiből én kb. 20 kilót vittem haza. Azon túl, hogy elképesztően finom, édes, nagyszemű a cseresznye, ráadásul szinte teljesen kukacmentes. (A 20 kilóban alig néhány szem kukacosat találtunk.) A magozás nemes feladatát a férjem vállalta magára, míg én elkezdtem a befőzést.

Első körben 9 üveg befőttet tettem el minimális cukor felhasználásával. (2 evőkanál/ üveg)
A befőttes üvegeket alaposan elmostam, és megtöltöttem a többször átmosott cseresznyével. Nagyon megnéztem minden egyes szemet, nehogy romlott gyümölcs kerüljön a befőttbe.
9x2 evőkanál gyümölcscukrot felöntöttem kb 1,8 liter vízzel. A szirupot felforraltam, megvártam, amíg a cukor teljesen felolvad, és ráöntöttem a gyümölcsökre. Lezártam az üvegeket, és egy mélyebb tepsibe sorakoztattam. 2-3 ujjnyi vízzel felöntöttem a tepsit, és a sütőbe tettem. Kb. 100 fokon elkezdtem melegíteni a befőtteket. Talán egy óra is eltelt, amikor az üvegekben elkezdett forrni a víz. Akkor rögtön lekapcsoltam a sütőt, és a befőtteket a tepsiben hagytam kihűlni.

A cseresznye nagyobbik részéből különböző dzsemeket készítettem. Készült citromos, csokoládés, cseresznyelikőrös, rumos, és csokis-likőrös cseresznye.
Kis adagokban főztem be: 1,2 kg gyümölcshöz 1 csomag 3:1-ben dzsemfixet,10 dkg gyümölcscukrot és egy evőkanál folyékony édesítőt adtam. Az alkoholos dzsemekhez fél dl alkoholt adtam, a csokishoz 1 tábla Norbi tejcsokit. A citromoshoz fél citrom levét, és egy citrom reszelt héját tettem. Minden adag dzsemhez szórtam pici fahéjat és szegfűszeget is.
A kimért 1,2 kg cseresznyét botmixerrel kicsit pépesítettem, de úgy, hogy azért maradjanak benne nagyobb darabok is. Belekevertem a cukrot, az édesítőt, a dzsemfixet, a fahéjat és a szegfűszeget, (a citromoshoz a citromlevet és a héját is) majd nagy lángon felforraltam. A dzsemfixen lévő utasítás szerint a forrás után 3 percig kell nagy lángon forralni a cseresznyét, de a kevés cukor miatt én legalább 10 percig forraltam minden adagot. Miután lehúztam a tűzről, belekevertem az alkoholt vagy a csokoládét. (Vagy mindkettőt:)
Amíg a lekvár főtt, az aktuális adag elmosott befőttesüvegeket egy ujjnyi vízzel a mikróba tettem 3 percre. Az üvegeket kesztyűvel vettem ki a mikróból, vigyázva, hogy az üveg szájához ne érjek hozzá.
Az így fertőtlenített üvegeket megtöltöttem a dzsemmel, lezártam, és 5 percre fejre állítottam, majd ment a száraz dunsztba: a bárányszőr takarómba. Bár a dzsemfix utasítása szerint nem szükséges a dzsemeket dunsztba tenni, én nem tudtam elszakadni a nagyanyai hagyományoktól.

A maradék 6 kg cseresznyét egy nagyobb befőzőfazékba tettem, botmixerrel kicsit pépesítettem, 60 dkg gyümölcscukrot tettem hozzá, megszórtam kis fahéjjal, gyömbérrel, valamint szegfűszeggel, és gyakori kevergetés mellett sűrű lekvárt főztem belőle. Az öt perces fejen állás után ezek az üvegek is mentek a dunsztba...

Bár minden nagyon finom lett, személyes kedvencem természetesen a csokoládés dzsem.
A héten megint megyünk Gárdonyba, most a meggy leszedése és eltevése következik...

2011. június 16., csütörtök

Joghurtos csirkecomb mandulás panírban





Pár nappal ezelőtt is joghurtos csirkecombot csináltam, csak akkor sajttal elkevert zsemlemorzsával szórtam meg, és a joghurtban volt egy kis fetasajt és mustár is. A nagy sikerre való tekintettel ma ismétlés következett. Most a joghurtba fokhagyma és majoranna került, bundát pedig mandulával kevert zsemlemorzsa alkotta. Valami ilyesmi receptje van Stahl Juditnak is, de ha jól tudom, akkor ő csirkemellcsíkokból csinálta, én pedig egész combból.  A mandulával elkevert zsemlemorzsa lezárja az utat, és nem engedi a joghurtot szétfolyni, így a hús belül fantasztikusan puha, szaftos lesz, kívül pedig ropogós.

1 dl sűrű görög joghurtba belenyomtam egy gerezd fokhagymát, elkevertem benne fél evőkanál majorannát, és ezzel kentem be jó vastagon a csirkecombokat. (Összesen két combot csináltam.) Két evőkanál darált mandulát elkevertem két evőkanál zsemlemorzsával, és ebbe forgattam bele alaposan a joghurtos csirkét, hogy mindenhol beborítsa.
Egy tepsit vékonyan kiolajoztam, ráfektettem a combokat, és alufóliával lefedtem. 200 fokra előmelegített sütőben sütöttem fólia alatt, amíg megpuhult, utána fólia nélkül pirítottam rá a mandulás morzsát.

Sült parázsburgonyát ettünk hozzá, és tzatzikit. A tzatzikit amúgyis nagyon szeretem, sokszor csinálok, de most az átlagnál is többször kerül az asztalunkra. Az elmúlt hetek uborkafrásza miatt úgy döntöttem, hogy támogatom az uborkatermelőket, és annyit eszek, amennyit csak bírok. Ráadásul most sok helyen nevetségesen olcsón lehet uborkát venni...

2011. június 15., szerda

Zöldséges-csirkés bulgur





Tegnap a Cézár salátához sütöttem csirkemellet, de előrelátóan többet készítettem, hogy a mai ebédünkhöz is maradjon. Volt még némi bulgurom, amit mindenképpen el akartam használni. A végkifejlet erősen kétséges volt. Történt ugyanis, hogy pár héttel ezelőtt vettem egy kis zacskó kardamomot. A fűszert betettem a konyhaszekrénybe némi dió, vörösáfonya, aszalt alma, lencse, csicseriborsó és a bulgur társaságába.
Minden jól be volt csomagolva, így álmomban sem gondoltam volna, hogy néhány hét múlva a szekrényben minden erőteljesen kardamom ízű lesz. Szeretem a karamomot, na de azért nem mindenben. Ahogy most ebben az ételben sem szerettem volna érezni, pedig ahogy beleszagoltam a bulgur zacskójába, töményen dőlt a kardamom illat belőle... Ezért túlléptem az ízfokozók, és egyéb mesterséges anyagok iránt érzett ellenszenvemen, és úgy döntöttem, hogy a bulgurhoz leveskockát fogok használni, hátha elnyomja a kardamom ízét.
A számításaim beválltak, és végül nagyon finom lett ez az étel.

Hozzávalók:
1 csirkemell
350 gr bulgur
7 dl víz
1 leveskocka (elhagyható, fűszerezhetjük a bulgurt tetszés szerint)
1 pritaminpaprika
egy csokor újhagyma
1-2 sárgarépa
1 csokor petrezselyem
vaj-olaj

bors
majoranna
néhány csepp worchester szósz

A felszeletelt csirkemellet sóztam, borsoztam, megszórtam majorannával, és kevés vaj-olaj keverékén fedő alatt megsütöttem. (Még tegnap.) Kisebb darabokra vágtam.
A bulgurt felforraltam a vízzel, elkevertem benne a leveskockát, és lehúztam a tűzről. Kb. 10-15 perc alatt magába szívta a  vizet és megpuhult.
A vaj és olaj keverékét amiben a hús sült átöntöttem egy wokba. (Kb. egy evőkanálnyi volt)
A répát lereszeltem, a hagymát és a paprikát darabokra vágtam.
A felforrósított olajban először a répát pirítottam meg, majd hozzáadtam a hagymát és a paprikát is. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam egy kevés worchester szószal, és néhány percig pirítottam. Hozzáadtam a bulgurt és a csirkét is, az egészet jól átforrósítottam. Megszórtam apróra vágott petrezselyemmel, és lehúztam a tűzről. Tzatzikit ettünk hozzá...




2011. június 14., kedd

Cézár saláta






Nem mondom azt, hogy az én cézár salátám az eredeti, különösen azért nem, mert az eredetiben nincs is hús, római salátából készül, van benne némi szardella, és a tetején parmezán. Mi a cézárt csirkemellel szeretjük, viszont nem szeretjük sem a szardellát, sem a parmezánt, így ezek nem is kerültek a salátába. Római salátám nem volt itthon, csak fodros saláta, de amúgy legtöbbször jégsalátából csinálom.
Talán így még a cézár nevet sem érdemelné meg, de a tényen ez nem változtat: így is nagyon finom...:)

Hozzávalók 2 személyre:
fél fej római vagy jégsaláta (jelen esetben fodros saláta)
néhány szelet kenyér (nálam magvas tönköly)
fél csirkemell
sajt (most sovány óvári)
1 gerezd fokhagyma
fél dl olaj

öntet:
1 tojás sárgája
fél dl olaj
1 dl tejszín (10%-os főzőtejszínt használtam)
1 evőkanál citromlé
1 teáskanál mustár
1 teáskanál worchester szósz
só, bors
pici édesítő

A csirkemellet szeletekre vágtam, sóztam, borsoztam, és megszórtam egy kis majorannával. Kevés olaj és vaj keverékén alacsony lángon, fedő alatt megsütöttem. (Így nem szárad ki.)
A megsült húst feldaraboltam.
A salátát megmostam, darabokra tépkedtem, és egy tálcára terítettem száradni.
Az öntethez a tojás sárgáját keverőtálba tettem, és folyamatos keverés mellett hozzácsorgattam az olajat. Belekevertem a mustárt, a citromlét, a worchester szószt, sóztam, borsoztam, és egy kis édesítőt is cseppentettem hozzá, majd felöntöttem tejszínnel.
A kenyérszeleteket felkockáztam, és egy sütőlemezre fektettem. Fél dl olajba nyomtam egy gerezd fokhagymát, és jól kikevertem, hogy az olaj átvegye a fokhagyma aromáját. A fokhagymás olajjal meglocsoltam a kenyérkockákat, és előmelegített sütőben néhány percig pirítottam.

2011. június 13., hétfő

Kakaós csiga picit egészségesebben






Az eredeti receptet Macikonyhánál találtam. Szinte teljes mértékben ragaszkodtam a recepthez, csak a kristálycukrot cseréltem gyümölcscukor-xylitol párosításra, és a finomliszt egy része helyett tönkölylisztet használtam. A gyümölcscukrot a tésztába tettem, mert a xylitoltól nem kelt volna meg, viszont a töltelékhez már csak xylitolt használtam. A végeredmény nagyon finom lett, igazi békebeli kakaóscsiga, a tésztája finom puha, egyáltalán nem száraz, és a xylitol miatt kisebb a kalóriatartalma is. Így elkészítve cukorbetegek is fogyaszthatják.
Egy pohár tejjel az igazi.

Hozzávalók a tésztához:
50 dkg liszt (30 dkg fehér tönkölyliszt, 20 dkg finomliszt)
2 dkg élesztő
7 dkg olvasztott vaj
1 tojás sárgája
3 dl tej
4 evőkanál gyümölcscukor (vagy kristálycukor)
egy nagyobb csipet só

töltelék:
15 dkg xylitol (vagy kristálycukor)
3 evőkanál kakaó
2 evőkanál vaj

1 dl tej
1 evőkanál vanília esszencia

A tészta hozzávalóit összegyúrtam, és meleg helyen duplájára kelesztettem. A megkelt tésztát átgyúrtam, és kettévágtam. Mindkét felét 15x20 cm-es téglalappá nyújtottam, és megkentem egy kanál olvasztott vajjal.
A xylitolt összekevertem a kakaóval, és elosztottam a két tésztalapon. Amennyire lehetséges volt, szorosan feltekertem, és ujjnyi vastag darabokra vágtam. Sütőpapírral bélelt tepsibe fektettem. (Nekem két tepsi lett tele a csigákkal.) 180 fokra előmelegített sütőben sütöttem kb. 25-30 percig.
15 perc elteltével kivettem a tepsiket, és a csigákat meglocsoltam a vaníliaaromával elkevert tejjel, és visszatettem, amíg teljesen megsült.
Némi gyümölcscukrot porcukorrá daráltam, és megszórtam vele a kakós csigákat.




2011. június 8., szerda

Mustáros-fetás joghurtban sült csirkecomb baconos-paradicsomos lencseraguval




Tegnapelőtt lencsesalátát csináltam, de nem használtam fel hozzá az összes lencsét, amit megfőztem, és kb. 40 dkg megmaradt. Ezt a főtt lencsét használtam most fel ehhez az ételhez. Már a lencsesalátába is tettem egy kevés sült bacont, éppen csak annyit, hogy a bacon megízesítse az öntetet. A lencse és a bacon nagyon jól passzol egymáshoz, ezért került most ebbe a raguba is.
A csirkecombok a joghurttól finom omlósak lettek, a tetejük viszont fantasztikusan ropogós a zsemlemorzsás sajttól.
Bár a lencsét két napra szántam, a férjemnek annyira ízlett, hogy az egészet egyszerre megette...


Hozzávalók:
2 csirkecomb
3 evőkanál görög joghurt
1 evőkanál mustár
1,5 evőkanál fetasajt
bors
majoranna
reszelt sajt
zsemlemorzsa

Lencséhez:
40 dkg főtt lencse
1 fej hagyma
10 dkg kockázott bacon
4 db kisebb paradicsom
2 gerezd fokhagyma

bors

A combokat megmostam, a bőrét lehúztam. Megszórtam borssal és majorannával. (A feta miatt sózni nem kell!) A joghurtot összekevertem a fetával és a mustárral, és beleforgattam a combokat. 1 órára a hűtőbe tettem.
A sütőt előmelegítettem, a combokat jénaiba tettem, és ráöntöttem a joghurtos pácot is. Fedő alatt sütöttem amíg megpuhult, akkor levettem a fedőt, megszórtam a zsemlemorzsával elkevert sajttal, és grill fokozaton rápirítottam.

Egy serpenyőt felhevítettem, és a kockázott bacont kicsit megpirítottam. Rádobtam a hagymát, és picit pirítottam azt is. A paradicsomot felkockáztam, hozzáadtam a szalonnás alaphoz az áttört fokhagymával együtt. Néhány percig pároltam a paradicsomot, mielőtt hozzáöntöttem a lencsét. Sóztam, borsoztam, és jól átforrósítottam, majd lehúztam a tűzről.

2011. június 5., vasárnap

Epres csokigolyó





Emailban kaptam egy receptet, (sajnos nem tudom honnan származik) és ezt variáltam át egy kicsit, hogy egészségesebb legyen. Tulajdonképpen egy könnyű, morzsálódós piskótát kell sütni, és ezt összekeverni annyi lekvárral, hogy gombóccá lehessen gyúrni, majd a gombócokat csokiba forgatni. Most vodkából készült vanília esszenciát tettem még a lekvár mellé, de bármilyen alkohol feldobja. (Persze alkohol nélkül is finom.)
Az első adag nagyon hamar elfogyott, úgyhogy másnap már újra csinálnom kellett...

Hozzávalók:
7,5 dkg fehér tönkölyliszt
7,5 dkg zabliszt
1 evőkanál kakaó
8 dkg vaj
10 dkg gyümölcscukor
1 tojás
1 dl tej
1 kávéskanál sütőpor
csipet só

3-4 evőkanál házi eperlekvár (gyümölcscukorral készült)
1 evőkanál vanília esszencia
15 dkg csokoládé (én most diabetikusat használtam)

A vajat a cukorral habosra kevertem, hozzákevertem a tojást is. A sütőport, a sót és a kakaót a liszthez kevertem, és a tejjel felváltva hozzáadtam a vajas cukorhoz. Kivajazott 22 cm-es tortaformában 180 fokon készre sütöttem.
Amikor a piskóta kihűlt, a tésztát összemorzsoltam; a vanília esszenciával és a lekvárral összekevertem, és egynemű masszává gyúrtam. A masszából golyókat formáltam, és vízgőz felet felolvasztott csokoládéba mártottam.
A hűtőbe tettem, hogy hamar megdermedjen rajta a csoki.
Ebből a mennyiségből kb 20 nagyobb dió nagyságú golyó lesz.




2011. június 4., szombat

A legfinomabb pácolt csirkemelles szendvics tönkölyzsemléből







Ebben a szendvicsben az a jó, hogy ami belekerült, az mind egytől-egyig egészséges. Saját sütésű a tönkölyzsemle és saját készítésű a majonéz is. Messze finomabb, mint egy McDonaldos förmedvény, pedig sajnos azt is nagyon szeretem, bár igyekszem távoltartani magamat tőle...

Hozzávalók 4-5 zsemléhez:
1 csirkemell
1 evőkanál balzsamecet
fél evőkanál worchester szósz
1 dl olaj
Lucullus gyros fűszersó (Fokozatosan szórtam a pácléhez, közben kóstolgattam, hogy elég sós-e...)

4-5 db zsemle (kb 105 grammosak voltak)
2 paradicsom
2 paprika
kb. 1 evőkanál házi készítésű majonéz
kb. 10 dkg sovány Óvári sajt

A szendvicsbe kerülhet még természetesen salátalevél, hagyma, retek, uborka, de én most csak paradicsomot és paprikát tettem bele.

A csirkéhez a páclevet összekevertem, a csirkét kettévágtam, beleforgattam a páclébe, és néhány órára a hűtőbe tettem.
Egy serpenyőt felmelegítettem, beletettem a két fél csirkemellet, és pár percig mindkét oldalát pirítottam.
Hozzáöntöttem a maradék páclevet, felöntöttem annyi vízzel, hogy a csirkéket félig ellepte. Fedőt tettem rá, és visszavettem a hőfokot. A melleket addig pároltam, amíg megpuhultak, majd felszeleteltem.
A zsemléket kettévágtam, mindkét felüket belemártottam a serpenyőben maradt olajos páclébe. Megpakoltam a hússzeletekkel, meglocsoltam majonézzel, ráhalmoztam a sajtot és a zöldségeket. Soha többet nem megyek mekibe...





2011. június 2., csütörtök

Túrós samosa






Kedden a nővéreméknél voltam, és túrós samosát csináltam nekik. Akkora siker volt, hogy holnapra már megint samosát rendelt. Ezt a változatot már egyáltalán nem nevezhetjük indiainak, de ez a tészta annyira finom, hogy kár lenne csak indiai ételekhez felhasználni. Bármivel megtölthetjük, húsokkal, zöldséggel, gyümölcsökkel, pudinggal, amihez csak kedvünk van.

A tészta hozzávalói:
25 dkg liszt (én fehér tönkölylisztet használtam)
5 evőkanál vaj
10 evőkanál víz
csipet só
1 evőkanál gyümölcscukor (ezt csak akkor teszem bele, ha édes töltelékkel töltöm meg)

A túrós samosa tölteléke:
250 gr túró
1 tojás sárgája
1 kisebb citrom reszelt héja
3 evőkanál xylitol (vagy cukor)

olaj a sütéshez

A hozzávalókból egy rugalmas tésztát gyúrtam, amit folpackba csomagolva fél órára a hűtőbe tettem. (A vizet fokozatosan tegyük hozzá, lehet, hogy 1-2 evőkanállal kevesebb kell bele, de az is lehet, hogy kicsit több, ez függ az evőkanál méretétől is. Lényeg, hogy egy nem túl kemény, jól gyúrható-formázható tésztát kapjunk.)
Közben összekevertem a túrótölteléket.
A tésztát ebben 16 egyenlő részre vágtam, és minden kis darabot kör alakúra nyújtottam.
Minden tésztába egy teáskanál túrótölteléket tettem, félbehajtottam, a szélét lenyomkodtam, és megsodortam.
Forró olajban mindkét oldalát megsütötöttem, szalvétára szedtem, hogy a felesleges zsírt leitassam róla.
Egy tábla csokoládét felolvasztottam, és megkentem vele a samosákat.
Ez az egy dolog, amiben nem értettünk egyet a nővéremmel. Szerinte csoki nélkül finomabb, számomra csoki nélkül elképzelhetetlen...





2011. június 1., szerda

Újhagymás-baconos csirkeragu rozmaringos-gombás tejszínes rizzsel





Na ez sem kifejezetten diétás étel, de annyira nem is vészes. Szalonnát direkt olyat választottam, amin alig volt zsír, és tejszínből is 10%-os zsirtartalmút használtam. Így azért mégis barátságosabban hangzik. De a füstölt ízeket annyira szeretem, hogy képtelen vagyok lemondani róla. Amikor kapok szép füstölt sonkát, azzal szoktam helyettesíteni a szalonnát, de ez most nem így történt...

Hozzávalók a raguhoz:
6 db csirkefelsőcomb filé
1 nagyobb csomag újhagyma
kb. 10 dkg kockázott bacon
1 evőkanál balzsamecet
kb. fél evőkanál worchester szósz

bors

A combokat felkockáztam. Egy serpenyőt felhevítettem, és a szalonnából kisütöttem azt a kevés zsírt, ami benne volt. Rádobtam a csirkét, átforgattam, sóztam, borsoztam. Amikor már majdnem teljesen átsült, hozzátettem a nagyobb darabokra vágott újhagymát is. Hozzáöntöttem a balzsamecetet, a worchester szószt, és még pár percig együtt pirítottam, amíg a hagyma kellemesen roppanóssá vált. (de még nem főtt szét.)

Hozzávalók a rizshez:
0,5 kg rizs
0,5 kg gomba (most csiperke)
1 liter víz
fél kávéskanál rozmaring
1 dl tejszín
kis darabka vaj
1 csomag petrezselyem
só, bors

A gombát felszeleteltem, és pici vajon elkezdtem párolni. Amikor már kicsit összeesett, sóztam, borsoztam, és rozmaringgal fűszereztem, és addig pároltam, amíg elfőtte a levét.. Még egy picit pirítottam, majd hozzátettem a rizst, és azzal is még egy percig együtt pirult. Felöntöttem vízzel, sóztam, és fedő alatt alacsony lángon puhára főztem. Amikor már majdnem megpuhultak a rizsszemek, hozzáöntöttem a tejszínt, beletettem a felaprított petrezselymet, alaposan átforgattam, és még néhány percig fedő alatt pároltam, amíg a tejszínt is magába szívta.