2012. június 29., péntek

Tiramisu torta








Régebben mindig nyers tojással készítettem a tiramisut, és soha nem volt bajunk tőle. Mostanában valahogy mégis idegenkedek a nyers tojástól, úgyhogy ezt a tiramisut már hőkezelt tojással készítettem.
Legújabb szenvedélyem a kókuszcukor, ebbe a tirába is az került, amitől különlegesen finom lett.
A kókuszcukor nem olcsó mulatság, hasonló árban mozog mint a nyírfacukor. Bár kicsit magasabb a glikémiás indexe a nyírfacukorénál, még mindig az alacsony glikémiás indexű élelmiszerek közé tartozik. A kalóriatartalma hasonló mint a nyirfacukoré, viszont az íze sokkal gazdagabb. Magas az ásványianyag és vitamintartalma, tehát kifejezetten egészségesnek mondható. Engem viszont elsősorban az karamellizált dióra emlékeztető íze ragadott meg, és úgy tűnik el sem ereszt. Mostanában ha rámtör az édesség iránti vágy, elmajszolok egy teáskanállal, és már rendben is vagyok...




Hozzávalók 22 cm-es tortaformához:
1 csomag babapiskóta (20 db)
250 g Mascarpone
250 ml tejszín
3 tojás
25 dkg kókuszcukor (vagy 20 dkg kristálycukor)
1 csom. Dr. Oetker lapzselatin (10 g)
2 dl kávé
2 dl tej
pár csepp rumaroma
pár csepp mandulaaroma
(természetesen ha gyerekek nem esznek belőle, alkoholt is csempészhetünk bele aroma helyett)
kakaó a szóráshoz
30 g reszelt tejcsoki




Első lépésben a zselatint beáztattam hideg vízbe.
Az egész tojásokat egy fém keverőtálba ütöttem fel és elkevertem a cukorral.
Egy lábosban vizet forraltam, és a cukoros tojást addig melegítettem a gőz felett, amíg annyira forró lett, hogy az ujjamat még éppen bele tudtam dugni.
Levettem a lábosról, és habverővel addig vertem, amíg teljesen kifehéredett, és közben ki is hűlt.
A tojáshabot vigyázva -hogy ne törjön a hab- összekevertem a mascarponéval, .
A tejszínhabot felvertem, és ezt is óvatosan hozzáforgattam a tojásos mascarponéhoz.
A zselatint kinyomkodtam, egy kis lábosban alacsony hőmérsékleten felolvasztottam és vékony sugárban hozzácsorgattam a krémhez. Kézi habverővel nagy mozdulatokkal elkevertem benne.
A kávét elkevertem a tejjel, ízesítettem kevés rum-és mandula aromával. (Kevés porcukrot vagy édesítőt is tehet bele, aki édesen szereti.)
A babapiskótát a kávéba mártottam, és kiraktam a tortaforma alját. Ráöntöttem a krém felét, és megszórtam kakaóval.
Kiraktam a következő kávés babapiskótaréteggel, és ráöntöttem a krém másik felét. A szélét megszórtam kakaóval, a közepét reszelt tejcsokoládéval díszítettem.
Hűtőben pihent 3-4 órát, amíg a krém teljesen megdermedt.
A szeletekről már nem volt türelmem képeket készíteni, így is hatalmas önuralom kellett ahhoz, hogy az egész tortába ne harapjak bele...:)









2012. június 28., csütörtök

Rozsos kenyér tejsavóval







Őszintén, ez életem legjobb kenyere, pedig semmi extra nincs benne, talán csak a tejsavó.
Mióta itthon sütöm a kenyeret, már többféle receptet kipróbáltam, és többféle lisztet is. Sokáig tönkölylisztet használtam amit fehér kenyérliszttel kevertem. Tótkomlósival, mert ugye az a legjobb. Aztán a tönkölyről fokozatosan áttértem a teljes kiőrlésű rozslisztre, mert az még a tönkölynél is egészségesebb, és nem utolsósorban nagyon szeretem az ízét. A tótkomlósi lisztet is lecseréltem, mert időközben a duplájára ment fel az ára. Volt egy időszak télen, amikor meg kellett húzni a nadrágszíjat, és akkor "fanyalodtam" rá a Spar-os Budget finomlisztre, mert éppen fele annyiba kerül, mint a tótkomlósi. A meglepetésem óriási volt, amikor az olcsó finomlisztből ugyanolyan jó (ha nem jobb) kenyereket sikerült produkálni, mint a neves kenyérlisztből. Azóta nem is használok mást. Először sikért is tettem hozzá, biztos ami biztos alapon, végül ez feleslegesnek bizonyult, mert anélkül is gyönyörű kenyereket sikerült sütni belőle.






Technikailag először a kenyér nagyasszonya, Limara útmutatásai nyomán igyekeztem a kenyereimet előállítani, öregtésztásan ahogy kell, aztán ez is elmaradt. Az öregtésztát ugye egy nappal a kenyérsütés előtt kell elkészíteni, de nálunk minden kiszámíthatatlan. Van, hogy egy hét alatt fogy el egy kiló kenyér, van amikor két nap alatt. Reggel még ott van fél kiló kenyér, este meg már csak néhány morzsa. Ilyenkor azonnal sütni kell a következőt, hogy legyen kenyér reggelire, nincs idő öregtésztázni. Ezért maradt a jó öreg élesztő. Az élesztővel készült igazán finom kenyér titka pedig egyszerűen az, hogy ne használjunk túl sok élesztőt.
Sokszor készültem már kovászt is készíteni, de őszintén szólva ez a kenyér annyira jó így ahogy van, hogy úgy döntöttem nem kísérletezek tovább. Nem kétlem, hogy a kovásszal készült kenyér az igazi, de ez így egyszerűbb, és szerintem nem kevésbé finom. Még napok múlva is finom puha a belseje. Ez lett a mi mindennapi kenyerünk...

Hozzávalók:
200 g teljes kiőrlésű rozsliszt
400 g fehérliszt (vagy kenyérliszt)
2 dl savó (A túrókészítésből maradt savót szoktam erre a célra felhasználni, vagy a házilag készült, és leszűrt görög joghurt kicsöpögő savóját. Ennek hiányában használhatunk vizet is, bár a savótól sokkal jobb lesz a kenyér állaga. Ha túrót készítek, a savót 2 dl-es adagokban lefagyasztom, így csak egy adagot kiolvasztok, amikor kenyeret akarok sütni. A savóval készült kenyér ráadásul nem is morzsálódik úgy, mint a csak vízzel készült)
kb. 2,5 dl víz
1-1,3 dkg élesztő (kizárólag friss, szárítottal sose lesz az igazi...)
2 tk só (Időnként kicsit több, ez a só minőségétől függ. Én meg szoktam kóstolni a tésztát, és ha nem elég sós, akkor belegyúrok még egy csipetnyit)
1 tk cukor

A víz mennyisége több okból sem pontos. Egyrészt a mércém nem 100 %-osan megbízható, másrészt a liszt minőségétől is függ mennyi vizet vesz fel. Ezért egészen egyszerűen ha túl lágy a tészta, tegyünk hozzá még egy kis lisztet, ha túl kemény, akkor pedig egy kis vizet. Akkor jó a kenyértészta, ha dagasztás közben az edény oldalától elválik, de az aljához kissé odatapad.
Én mindig kézzel dagasztok. Egyrészt azért, mert nincs gépem, másrészt nem is lesz, mert szeretem érezni a kezemmel a kenyér állagát. Harmadrészt egy kicsi mozgás (dagasztás) mindenkinek kell...:)
A tészta picit ragad, nem kell megijedni, a rozs ilyen.

A kétféle lisztet jól elkeverem a sóval és a cukorral. Belemorzsolom az élesztőt, majd beleöntöm a savót. A vizet fokozatosan keverem hozzá, amíg elérem a megfelelő állagot. Ilyenkor nyáron hideg vizet használok, úgyis hamar megkel a tészta. Télen langyosítom a vizet és a savót is.
A kenyeret 10-15 percig dagasztom egy keverőtálban. Mikor már azép sima és a kezemről is leválik a tészta, bucit formálok belőle, belisztezem, és letakarva hagyom a duplájára (vagy inkább a triplájára) kelni.
(Ha késő este dagasztom be a tésztát, akkor a hűtőbe teszem, és reggelre gyönyörűen megkel. Ha viszont gyorsítani akarom a kelési folyamatot, akkor beteszem a langyos sütőbe.)
A megkelt tésztát alaposan átgyúrom, megformálom, belisztezem és sütőpapírral bélelt tepsire teszem. Letakarom konyharuhával, és hagyom, hogy újra a duplájára keljen. Ha megkelt, éles késsel bevágom a tetejét. Egy hatalmas üveg salátástálat bevizezek, és a kenyérre borítom. 230 fokra előmelegített sütőbe teszem. 20 percig sütöm ilyen magas hőmérsékleten, majd visszaveszem a hőt kb. 180-190 fokra. Így sütöm még kb. 30 percig, vagy addig, amíg meg nem sül. A sütési idő végefelé óvatosan le szoktam venni az üvegtálat, (vigyázat, nagyon forró a gőz alatta! én néhányszor már megégettem magmat...) és még pár percet fedés nélkül sütöm. A kenyér akkor van készen, ha szép kérge alakult ki, és megkopogtatva jellegzetes kongó hangot ad.
A megsült kenyeret rácson (a mikró grillrácsa tökéletes ehhez) hagyom kihűlni. Minimum fél órát pihentetni kell, de mégjobb ha egy órát pihen. Ha idő előtt felvágjuk, a gőz nem tud eltávozni belőle, és szottyos lesz a belseje.



2012. június 26., kedd

Ananászos karaj






Eredetileg nem terveztem bejegyzést írni erről az ételről, de annyira finom lett, hogy muszáj közzétennem. Hidegen és melegen egyaránt kitűnő, rizs vagy krumplipüré illik hozzá. A férjemnek rizst főztem mellé, de én csak az ananásszal majszolgattam...



Hozzávalók:

600 g karaj csont nélkül
1 konzerv ananász (340g)
1 dl víz
1 csapott ek. sötét nádcukor (vagy méz)
1 kk mustár
só, bors
kevés olaj
a mártáshoz:
2 dl húsleves
fél ek. keményítő
1 ek. balzsamecet





Egy mélyebb serpenyőben kevés olajat hevítünk, és a karaj minden oldalát kicsit megpirítjuk.
Közben az ananászkonzerv levét leszűrjük, elkeverjük a vízzel, belekeverjük a cukrot, a mustárt, sózzuk és borsozzuk.
A karajra öntjük az ananászos levet és lefedve, alacsony lángon pároljuk tovább. A húst 10-15 percenként megforgatjuk.
Kb. 1 óra múlva (vagy amikor megpuhult) a húst kivesszük, és félretesszük.
A húslevest csomómentesre keverjük a keményítővel, és hozzáadjuk a balzsamecetet is.
Hozzáöntjük a serpenyőben maradt pecsenyeszószhoz, és közepes hőmérsékleten besűrítjük.
Amikor felforrt, belehelyezzük az ananászkarikákat, és még egy percig főzzük.
A húst vékony szeletekre vágjuk, megöntözzük a szósszal, és félbevágott ananászkarikákkal tálaljuk.






2012. június 24., vasárnap

Hideg, citromos joghurtleves






(Szórakozik velem a blogger, harmadszorra teszem közzé ezt a posztot, és közben eltűntek a megjegyzések is...)

Ilyen melegben nincs is frissítőbb, mint egy jól behűtött joghurtleves, különösen ha az citrommal készül. A nyári családi összejöveteleinken az egyik rendszeresen előforduló fogás. Pillanatok alatt elkészül, de néhány órát hűteni kell, hogy az ízek jól összeérjenek. Édesíthetjük mézzel vagy porcukorral, én most folyékony édesítővel készítettem. Ha natúr joghurttal készül hígabb lesz, ha sűrű görögjoghurttal készítjük, akkor desszertként is tálalhatjuk.

Hozzávalók:
6 dl joghurt (én házilag készített görögjoghurtot használtam)
3 dl tejszín
1 citrom reszelt héja
2 citrom leve
édesítő ízlés szerint

A hozzávalókat krémesre kevertem, és néhány órára a hűtőbe tettem.


2012. június 22., péntek

Cseresznyés-mákos rétesszelet



Igen. Még mindig cseresznye. :)


Hozzávalók:


0,5 kg magozott cseresznye
0,5 l tejföl
1,5 ek keményítő
2 ek házi vaníliás cukor
2 ek olaj + kenéshez
2 ek mák
6 lap réteslap, félbevágva



A tejfölt összekeverem a cukorral, a keményítővel, a mákkal és az olajjal. (Keményítő helyett lehet használni vaníliás pudingport is.) Egy kiolajozott tepsire fektetek 3 fél lapot, rákenem a tejfölös mák egyharmadát, megszórom a cseresznye egyharmadával, majd ezt még kétszer megismétlem. A tetejére kerül az utolsó három lap, ezt olajjal lekenem. Előmelegített sütőben kb. 170 fokon 25-30 perc alatt megsütöm.




2012. június 20., szerda

Röszti szalonnás hagymával





Lehet készíteni nyers vagy főtt burgonyából, én most a főtt burgonyás változatot készítettem.

Hozzávalók:

0,5 kg burgonya
1 nagyobb fej hagyma, felszeletelve
10 dkg kolozsvári szalonna, felkockázva
1 csokor petrezselyem, apróra vágva
tejföl
só, bors
olaj a sütéshez

A burgonyát héjában megfőzöm, de nem teljesen, egy kicsit maradjon kemény. Lehűtöm, megpucolom és lereszelem. Sót és borsot adok hozzá, valamint a petrezselyem felét. Összekeverem, majd kiformázom őket. Kevés olajon mindkét oldalukat megsütöm. A szalonnát megsütöm, majd ráteszem a hagymát és megfonnyasztom. Hozzákeverem a petrezselyem másik felét. Ezzel és a tejföllel tálalom a rösztiket.



2012. június 18., hétfő

Csokis-meggyes pite






Tömény gyönyör csokoládékedvelőknek. A savanykás meggy tompít a töménységen, de egy szeletnél többet így sem nagyon lehet belőle enni. Persze az már más kérdés, hogy kinél mekkora is az a szelet...:)



Hozzávalók a tésztához:
25 dkg liszt
125 g hideg vaj
1 ek cukor
1 tojás
Csokikrém:
2 dl tejszín
0,5 dl tej
100 g étcsokoládé
100 g tejcsokoládé
4 evőkanál gyümölcscukor
2 tojás
1 teáskanál vanília esszencia

1 kis üveg házi darabos meggydzsem (3 dl)
a tetejére: 100 g tejcsokoládé


A lisztet elmorzsoltam a vajjal, beledolgoztam a cukrot és a tojást. A tésztát fóliába csomagoltam és a hűtőbe tettem fél órára.
Közben a tejszínt felforraltam. Lehúztam a tűzről, beletördeltem a csokoládét és addig kevertem, amíg a csoki teljesen felolvadt. Belekevertem a cukrot és a vaníliát is, majd amikor már langyosra hűlt, akkor a tojásokat is.
A tésztát kör alakúra nyújtottam úgy, hogy a 26 cm-es piteformán túlnyúljon. Szépen beleigazgattam a tésztát a formába, a túllógó részeket levágtam és visszatettem még 15 percre a hűtőbe.
A sütőt 180 fokra előmelegítettem. A tésztára sütőpapírt tettem, amit rizzsel szórtam meg. Ezzel a nehezékkel sütöttem a tésztát 15 percig. Az elősütött tésztalapról eltávolítottam a rizst, és megkentem a meggydzsemmel. Ráöntöttem a csokis krémet, és visszatettem a sütőbe még kb. 20 percre. Addig kell sütni, amíg a csoki pudingos állagú nem lesz. (Már nem folyik, de még nem égett el:)
A kihűlt pite tetejére gőz felett megolvasztott csokit csorgattam.
Jól behűtve a legfinomabb!




2012. június 16., szombat

Fehérboros nyúlcomb rukkolás burgonyapürével



A fotókat Csongrádi Ferenc barátunk készítette.

Amikor ez az étel készült, még javában dúlt a medvehagyma-láz, így került akkor az a püréhez. Most nyugodtan tegyünk bele rukkolát, de kedvünk szerint akár bazsalikommal vagy spenóttal is helyettesíthető.



 Hozzávalók:

4 db nyúlcomb
5-6 gerezd fokhagyma
1 fej vöröshagyma
2 db rozmaringág
2 dl száraz fehérbor
kevés olaj
2 dl alaplé vagy húsleves
kis darab vaj
só,bors

70 dkg burgonya
10 dkg vaj
1 csokor rukkola

20 dkg cékla
20 dkg édesburgonya
balzsamecet
barnacukor
kevés olaj



A combokat kevés olajon mindkét oldalán megpirítom. Sózom, borsozom és egy tepsibe fektetem őket. Melléteszem a nagyobb darabokra vágott hagymát, a héjastól ellapított fokhagymát, valamint a rozmaringágakat. Aláöntöm a bort és lefedve 180 fokon sütöm 15 percig, majd visszaveszem a hőmérsékletet kb. 130-140 fokra és így sütöm még 1-1,5 órát vagy amíg el nem készül. Sütés közben ha szükséges, öntök még alá egy kis vizet. Ha megpuhult, fedetlenül sütöm nagyobb hőfokon 10 percet. A nyulat kiveszem a tepsiből, a visszamaradt szaftot átszűröm egy edénybe, jól kinyomkodva a hagymákat és a rozmaringot, hogy minden íz átkerüljön. Ehhez adom az alaplét és a felére visszaforralom, ha kell, sózom, majd egy darabka hideg vajjal besűrítem.

A céklát és az édesburgonyát uborkagyalun felszeletelem, majd kerek formára kiszúrom. A burgonyát enyhén megsózom és olajozott tepsire fektetve 180 fokon 10 percig sütöm. A céklát szintén olajozott tepsire fektetem, bedörzsölöm néhány csepp balzsamecettel és megszórom egy kevés barnacukorral. 180 fokon 20 percig sütöm. Egymásra helyezve tálalom őket. A burgonyát megfőzöm, áttöröm és a vajjal kikeverem. Még forrón hozzákeverem a rukkolát.






2012. június 14., csütörtök

Szalonnás-zöldséges rakott krumpli





Volt némi maradék főtt krumplim, ezért gondoltam, hogy csinálok egy kis rakott krumplit. Mérhetetlen lustaságomban viszont nem volt kedvem tojást főzni, és kolbász sem volt itthon. Viszont volt finom hagyományos füstölésű házi kolozsvári szalonnám, és rengeteg friss paradicsom, paprika és hagyma.
Így a hagyományostól eltérő, ámde rendkívül finom rakott krumplit sikerült összehozni belőle.
Kicsit lecsós feelingje van, igen nehéz abbahagyni...

Hozzávalók:
70 dkg főtt burgonya
2-3 dkg mangalica szalonna
15 dkg kolozsvári szalonna
1 nagy fej főzőhagyma
1 paradicsom
1 paprika
4 dl tejföl


















A mangalica szalonnát felkockáztam, és zsírjára sütöttem. Beletettem a felszeletelt kolozsvári szalonnát is, és picit átpirítottam. A szalonnákat kivettem, és félretettem. Egy kevés zsírral kikentem egy jénai alját, és a maradék zsíron megfonnyasztottam a hagymát. A továbbiakban úgy jártam el, mint a hagyományos rakott krumplinál: egy sor krumpli, megsózom, rá a hagyma, majd paradicsom, paprika, szalonna, tejföl, és így tovább, amíg tartanak a hozzávalók...
Előmelegített sütőben lefedve 45 percig sütöttem.







2012. június 12., kedd

Nyitott cseresznyés lepény








Nagyon szeretem a gyümölcsös süteményeket, de csak azokat, ahol kevés a tészta, és rengeteg a gyümölcs. A sok tésztában úszkáló néhány szem gyümölcs soha nem vonzott. Még gyerek voltam, amikor ezt a receptet találtam egy régi Frank Júlia szakácskönyvben, és azóta már nagyon sokszor elkészítettem.
Az eredeti recept meggyel készül, de nekem most cseresznyém volt itthon. Igazából mindkét gyümölccsel ugyanolyan finom. A diót darálva is rá lehet szórni, de én jobban szeretem, ha ropog.:)



Hozzávalók:
25 dkg liszt
12 dkg vaj
1 tojás
10 dkg tejföl
2 ek porcukor
1 tk sütőpor
csipet só
töltelék:
1 kg cseresznye (magozva)
10 dkg cukor
10 dkg dió
1 narancs reszelt héja
zsemlemorzsa
1 kk fahéj, csipet szegfűszeg





A tészta hozzávalóit gyorsan összegyúrjuk. A tészta picit ragad, nem kell megijedni. Lisztezett felületen tepsi méretűre nyújtjuk, és tepsibe tesszük. (nem kell kivajazni)
A tésztát megszórjuk zsemlemorzsával, és egyenletesen eloszlatjuk rajta a cseresznyét. A fahéjat, a szegfűszeget és a narancs héját elkeverjük a cukorral, és megszórjuk vele a cseresznyét. Ráhintjük a durvára tört diót is, és 200 fokra előmelegített sütőbe tesszük. 10 perc elteltével a hőmérsékletet visszavesszük 160 fokra, és még 15 percig sütjük. A süteményt a tepsiben hagyjuk kihűlni.










2012. június 10., vasárnap

Paradicsomos-diós focaccia




Focaccia vagy pizza? A hasonlóság tagadhatatlan, de azért vannak megkülönböztető jegyek is. A legegyszerűbb megfogalmazásban: a pizza az feltét, némi kenyérrel, a focaccia pedig kenyér némi feltéttel. Van, aki a világért se fogadna vendéget egy közönséges pizzával, de a focaccia, na az igen, az már elegáns étel. De én nem vagyok sznob, akár egy jó pizzára, akár egy jó focaccia-ra vevő vagyok.


Hozzávalók:

200 g liszt
8 g élesztő
4 ek szarvasgombás olivaolaj (persze lehet sima is, de 1. az nem volt itthon 2. adott neki egy plusz pikáns ízt) 
1,5 dl víz
1 tk só
pár dkg dió
4 db koktélparadicsom
1 gerezd fokhagyma
kakukkfű


A lisztet összekeverem az élesztővel, sóval, langyos vízzel és két evőkanál olivaolajjal. 5-10 percig dagasztom, majd kb. egy órát kelesztem. A megkelt tésztát áthajtogatom, majd kiolajozott tepsiben (serpenyőben) kézzel kinyújtom, kihúzom. Egy evőkanál olivaolajat szétkenek a tetején, megszórom egy csipet kakukkfűvel, ráteszem az aprított diót, valamint az összetört, szeletelt fokhagymát és az ujjaimmal mindezt belenyomkodom a tésztába. Tetejére rakom a félbevágott koktélparadicsomokat. Fél órát még kelni hagyom, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt megsütöm. Legvégül újra megkenem egy evőkanál olajjal.





2012. június 6., szerda

Burgonya gratin





Anyakönyvezett nevén Gratin Dauphinois. Annak idején ITT szerettem bele. Később úgy alakult, hogy sokszor kellett készítenem, másképp. A kedvencem mégis az ehhez közeli változat maradt.


Hozzávalók:

1,5 kg burgonya
5 dl tej
2 dl tejszín
8 dkg vaj + a tepsi kikenéséhez
2-3 db babérlevél
4-5 gerezd fokhagyma
1-1 ág rozmaring és kakukkfű
szerecsendió
só, bors
20 dkg a kedvenc sütni való sajtunkból

A tejet, a tejszínt és a vajat a kés lapjával megtört fokhagymával (pucolásával ne fáradjunk), a babérral, rozmaringgal, kakukkfűvel, szerecsendióval és kevés sóval összemelegítem, majd kis lángon 5 percig főzöm. A meghámozott burgonyát uborkagyaluval leszeletelem. Vajjal kikenek egy kb. 30x25-ös tepsit és a burgonyát sorban lerakom, hogy a szeletek egymással fedésben legyenek. Minden réteget enyhén sózok és borsozok. A végén rászűröm a tejszínes-vajas tejet. Akkor jó, ha épp ellepi. (Ha esetleg nem így lenne, nyugodtan öntsünk hozzá még egy kis tejet.) Előmelegített sütőben kb. 130 fokon sütöm 1 órát, majd kiveszem, a tetejére teszem a reszelt sajtot és tovább sütöm még 30-45 percig, amíg a sajt rá nem pirul. Szeletelés előtt negyed órát pihentetem. Citromos-mézes jégsalátával és paradicsomsalátával tálalom.