2011. április 27., szerda

Töltött pizza







A mai ebédhez kivettem reggel a fagyasztóból két darab csirkecombot, hogy megsüssem magunknak. Délelőtt átjött a legkedvesebbik szomszédunk azzal, hogy ráér, és segítene nekünk a lakásfelújításban. (Ami ma nem is lakásfelújítás volt igazából, hanem kertfelújítás.:) Nagyon örültünk neki, mert kicsit el voltunk maradva a tervezetthez képest, de egy pillanatra meg is rémültem. Holnap készülök piacra menni, és feltölteni a vészesen leapadt húskészletünket, mert már csak egy nagyobb egész csirke lapul a mélyhűtőben. Ez ebédig már nem olvadt volna ki, márpedig a szomszédot mindenképpen szerettem volna megvendégelni a kedvessége miatt, ezért muszáj volt a két combból alkotni valamit. A pizza mellett döntöttem, így a két csirkecombból végül négyen is bőségesen jóllaktunk. (Kapott a szomszéd menyasszonya is.:)

Hozzávalók a pizzatésztához:
25 dkg finomliszt
25 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
3 dl víz
4-5 evőkanál olaj
2 dkg élesztő
1 teáskanál cukor


A hozzávalókat összegyúrtam, alaposan átdagasztottam, és letakarva meleg helyre tettem keleszteni.

Pizzaszósz:
3 dl sűrített paradicsom
1 nagyobb paradicsom
1 nagyobb hagyma
6 nagy gerezd fokhagyma
3-4 teáskanál bazsalikomos pesto
1 teáskanál oregánó
cukor, só ízlés szerint
olaj

A hagymát apróra vágtam, kevés olajon megdinszteltem, és hozzáadtam a kockára vágott paradicsomot. Átforgattam egy kicsit és hozzáadtam a fokhagymanyomón átpréselt fokhagymát is. Felöntöttem a paradicsomlével, ízesítettem a pestoval, az oregánóval, sóztam és cukroztam. Kicsit összeforraltam az egészet, majd lehúztam a tűzről.

A pizza tölteléke:
2 db csirkecomb
20 dkg gomba
20 dkg sajt
1 doboz konzervkukorica
2 fej lilahagyma
1 nagyobb paprika
gyros fűszersó
só,bors
olaj

A csirkecombot kifiléztem és egészen apróra vágtam. Fűszereztem a gyros fűszersóval, majd kevés olajon megpirítottam. Félretettem, és ugyanabban az edényben kevés olajon a felszeletelt gombát is átpirítottam. Sóztam, borsoztam, és miután megpirult hozzáadtam a vastagabb szeletekre vágott hagymát és paprikát, és kicsit megfonnyasztottam. Végül visszatettem a húst, és beleöntöttem a konzervkukoricát is. Jól átkevertem, és lehúztam a tűzről.

A megkelt pizzatésztát 6 részre osztottam. Mindegyiket kör alakúra nyújtottam. A felét megkentem paradicsomszósszal, megpakoltam a gombás-húsos keverékkel, és megszórtam sajttal. A tészta másik felét ráhajtottam, a szélét összenyomkodtam, és kicsit megsodortam.
A sütőt 200 fokra előmelegítettem. Amíg a sütő melegedett, kb 15 percig még kelt a tészta a töltelékkel együtt. A pizzákat megkentem olajjal, és készre sütöttem.

2011. április 26., kedd

Pácolt csirkemell wokban üvegtésztával és grillezett jégsalátával





Lakásfelújítunk, úgyhogy mostanában csak gyors ételekre lesz időm, már ha egyáltalán fogok tudni főzni. A gyorsaság jegyében készült ez a wokos étel is.

Még nem ettem üvegtésztát, éppen itt volt az ideje, hogy kipróbáljam. A tészta nem volt rossz, a férjemnek nagyon ízlett, de én nem találtam benne semmi különlegeset, más tésztával is éppen ilyen finom lehetett volna ez az étel. Mivel csak 100 gr üvegtésztám volt itthon, ennyi került bele, de 200 gr tésztát is nyugodtan elbírt volna.
A csirkemellhez a pácot Lúdanyótól lestem el, bár néhány apróságon változtattam. Ő friss gyömbért használt a páchoz, én szárítottat tettem bele, mert a friss kellett a gyömbéres teámba. (Az utóbbi napokban nagyon rákattantam a gyömbéres teára...) Nem volt itthon édes chili szószom sem, ezért mézet használtam helyette, és tört chilipaprikát. A végeredmény így is nagyon finom lett. Picit csípős, de éppen csak annyira, hogy én is meg tudjam enni.
A grillezett saláta ötlete a TvPaprika "Ászok a konyhában"  c. műsorából származik. Ott fejes salátából készült, de jégsalátával is nagyon finom lett.

Hozzávalók:
1 csomag 100 gr-os üvegtészta
20 dkg apró csiperkegomba
1 lilahagyma (vagy fél póréhagyma)
1 sárgarépa
olaj
só, bors
1 kisebb csirkemell
A páchoz:
2 evőkanál szójaszósz
2 evőkanál ketchup
2 evőkanál méz
1 kávéskanál tört chilipaprika
1 kávéskanál őrölt gyömbér
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál olaj

fél jégsaláta
olaj
balzsamecet
só, bors

A csirkemellet megmostam, és vékonyan felcsíkoztam. Összekevertem a páclé hozzávalóit, beleforgattam a húst és 1-2 órára a hűtőbe tettem.
Egy fazékban vizet forraltam, és mikor már forrt a víz, beledobtam az üvegtésztát, és 5 másodperc múlva már le is szűrtem.
A wokot 2 evőkanál olajjal felhevítettem, rádobtam a répát, a gombát majd a hagymát, sóztam, borsoztam, és roppanósra sütöttem. Kiszedtem az edényből, és félretettem.
Következő lépésben a csirkemellet pirítottam meg. Miután a hús megpuhult, visszaöntöttem a zöldségeket, hozzátettem a tésztát is, majd alaposan átforgattam az egészet. Még két evőkanál szójaszószt öntöttem hozzá, és kóstolás után sóztam egy picit. A szójaszósszal és a tésztával még egy percig pirítottam.

A salátát nagyobb darabokra vágtam. Két evőkanál olajat összekevertem 2 evőkanál balzsamecettel, sóztam, borsoztam, és tettem bele egy pici édesítőszert is. Megkentem ezzel az öntettel a salátákat, és forró serpenyőben mindkét oldalukat kicsit megpirítottam. A forgatásnál vigyázni kell, nehogy a saláta szétessen. (Én két nagyobb kiszedőlapátot használtam a művelethez.)
Tálaláskor a maradék öntettel meglocsoltam a salátát.

2011. április 22., péntek

Csirkés samosa







A samosa tradicionális indiai étel, Indiában az utcán árusítják. A tésztáját legtöbbször zöldségekkel töltik, de hússal vagy hallal töltött változata is előfordul.
Eredetileg zöldséges samosát akartam készíteni, de aztán gondoltam egy merészet, és kitaláltam egy húsos változatot. Az összetevőktől kissé nemzetközi jellege lett, bár a fűszerezése inkább indiai. Annyira ízlett a férjemnek, hogy már holnap meg kell ismételnem.
A tésztája nagyon egyszerűen elkészíthető, és olajban sütve teljesen olyan, mint a leveles tészta. Bár sehol nem találtam édes töltelékkel készült samosa receptet, egészen biztos, hogy azzal is fogok próbálkozni.

Hozzávalók a tésztához:
25 dkg liszt
5 evőkanál olvasztott vaj
10-12 evőkanál víz
fél kávéskanál só
fél kávéskanál curry

Töltelék:
2 db csirkecomb
2 db hagyma (lila)
1 db paradicsom
fél pritaminpaprika
curry
gyömbér

bors

A lisztet összekevertem a sóval és a curryvel, összemorzsoltam a vajjal, és annyi vizet tettem hozzá, hogy jól gyúrható legyen.
Gyúródeszkán simára gyúrtam, és folpackba csomagolva fél órán keresztül a hűtőben pihentettem.
Amíg a tészta pihent, a csirkecombokat kifiléztem, egészen apróra vágtam, fűszereztem sóval, borssal, curryvel és egy kis gyömbérrel. Kevés olajat melegítettem és a húst megpirítottam. (Mivel egészen apróra vágtam, nagyon hamar átsült.) A megsült csirkét félretettem.
Az edénybe öntöttem még egy kevés olajat, rádobtam a felszeletelt hagymát, kicsit megfonnyasztottam, majd hozzáadtam az apróra vágott paprikát és paradicsomot. Sóztam, borsoztam, megszórtam curryvel és gyömbérrel. Pár percig pirítottam, majd összekevertem a hússal, és félretettem.
A tésztát 8 egyenlő részre osztottam, kis gombócokat formáltam, majd mindegyiket egészen vékonyra, kör alakúra nyújtottam. A körök egyik felébe húsos tölteléket kanalaztam, ráhajtottam a tészta másik felét, majd a széleit megsodortam, és villával bebordáztam. Forró olajban időnként megforgatva néhány perc alatt megsütöttem.
Ha kisebb falatokat akarunk csinálni, a tésztát 16 részre is oszthatjuk. Lehet készíteni mellé mangóchutneyt is, de anélkül is nagyon finom.

2011. április 18., hétfő

Erdei gyümölcsös tejespite fehércsokival





Azt hiszem mostmár végérvényesen Stahl rajongó lettem. Még nem fanatikus, de rajongó. Idáig akárhány receptjét csináltam meg, minden telitalálat volt, ahogyan ez a gyümölcsös tejespite is. Én annyi változtattam az eredeti recepthez képest, hogy tettem bele egy tábla fehércsokoládét is. De ez csak az én csokimániám miatt van. Azért lett fehércsoki, mert a tejespitéhez színben az passzol. Ez nyugodtan elhagyható, talán a végeredményt annyira nem is befolyásolja. A meghatározó ízt úgyis a gyümölcsök adják. Rendkívül egyszerű desszert, nagyon könnyű elkészíteni, és nagyon finom!

Hozzávalók:
2 tojás
10 dkg cukor (én gyümölcscukrot használtam)
0,5 l tej
15 dkg liszt
csipet só
30 dkg mirelit erdei gyümölcs
1 tábla fehér csokoládé
vaj a piteforma kikenéséhez

A tojást kikevertem a cukorral, beletettem a sót, a lisztet, majd felöntöttem a tejjel. Egy piteformát kikentem vajjal, és beleöntöttem a palacsintatészta sűrűségű masszát. Rászórtam a gyümölcsöt, és ráreszeltem a csokoládét.
190 fokra előmelegített sütőben 10 percig sütöttem, majd a hőmérsékletet csökkentettem 180 fokra, és még 30 percig sült.




2011. április 17., vasárnap

Meleg tésztasaláta wokban







Mostanában nagyon rá vagyok gerjedve a wokos ételekre. Szeretem, hogy pillanatok alatt kész van, kevés zsiradék kell hozzá, és a zöldségek finoman roppanósak maradnak benne. Tetszés szerint variálhatók az összetevők, mindig az kerül bele, ami éppen otthon van. Ez a könnyű, tavaszi étel előkészületekkel együtt is 15-20 perc alatt készen volt.

Hozzávalók:
20 dkg orsótészta
1 csirkemell
5 dkg apróra kockázott bacon
fél pritaminpaprika felkockázva
1 paradicsom felkockázva, magház nélkül
fél póréhagyma karikákra vágva
2 evőkanál szójaszósz
1 evőkanál olaj
1 evőkanál aprított petrezselyem
1 gerezd fokhagyma
kevés fetasajt
grill fűszersó (vagy tetszés szerint bármilyen fűszer)


A tésztát megfőztem enyhén sós vízben, és leszűrtem.
Amíg a tészta főtt, a csirkét felkockáztam, és kevés fűszersóval befűszereztem. (Vigyázzunk, hogy se a csirkét, se a tésztát ne sózzuk túl, mert a szójaszósszal és a fetával együtt ehetetlenül sós lesz!)
A wokot felmelegítettem, beleöntöttem az olajat, és rádobtam a bacont. Kevés ideig pirítottam, majd hozzátettem a húst is. Amikor a csirke külseje elkezdett pirulni, beletettem az összes zöldséget, és pár percig együtt pirítottam, amíg a zöldségek roppanósak lettek. Ekkor belereszeltem a fokhagymát, belekevertem a szójaszószt, majd hozzátettem a tésztát is, és az egészet jól átforgattam. Lehúztam a tűzről, és elkevertem benne az aprított petrezselymet. Tálaláskor kevés fetasajttal szórtam meg.






2011. április 15., péntek

Csokoládés fánk






Mára levest főztem, márpedig ha leves van, felesleges második fogást csinálni, mert a férjem  tuti nem eszik belőle. Ugyanis már a levessel jóllakik. Annyira leveses, hogy nem is aprózza el a dolgot, a levest egyenesen egy hatalmas salátástálból eszi, amit direkt erre a célra szereztünk be.
Ilyenkor maximum palacsintát csinálok, vagy valami könnyedebb nasit, mert az még azért lecsúszik őuraságának a leves után is. A mai desszertet ugyan könnyednek nem nevezhetjük, mégis lecsusszant belőle néhány darab.
(A szakácsnő legnagyobb örömére.:)
A fánk tésztája rendkívül puha, könnyű, nem szív magába sok olajat. Aki édesebben szereti, az tehet bele picivel több cukrot, akkor már egészen Dunkin'Donuts-os lesz az életérzés.

Hozzávalók:
90 ml felforrósított, majd kicsit lehűtött tej
70 gr gyümölcscukor (vagy kristálycukor)
1,5 dkg friss élesztő
30 ml langyos víz
30 dkg liszt
4 dkg olvasztott vaj
1 tojás
1 nagy csipet só

Tetejére:
15 dkg Milka tejcsokoládé
2 evőkanál olaj

Az élesztőt egy teáskanál cukorral felfuttattam a vízben. Hozzáöntöttem a tejhez, beletettem a cukrot, a sót, a liszt felét, és simára kevertem. A tojást kicsit felvertem, és a vajjal együtt a masszához öntöttem. Hozzákevertem a liszt másik felét is, és a robotgép dagasztókarjával pár percig dagasztottam, amíg a tészta teljesen sima lett. (Igen, lehet ujjongani, újra van robotgépem! :)
A tésztát  megkentem egy kevés olajjal, és letakarva meleg helyre tettem, amíg a duplájára kelt.
A megkelt tésztát lisztezett felületre borítottam, és kb egy cm vastagságúra nyújtottam. Mivel nincs fánkszaggatóm, egy pohár és egy kupak segítségével kiszaggattam a fánkokat, és kb 40 perc alatt újrakelesztettem.
A fánkokat nem túl forró olajban aranybarnára sütöttem. Itt is érvényes az a szabály, hogy egyszerre ne tegyünk túl sok fánkot az olajba, mert lehűti az olajat. Túl forró se legyen az olaj, mert akkor a külseje megég, a fánk pedig belül nyers marad. Az optimális hőmérséklet 175-185 fok között van, akinek van olajhőmérője, az méregethet, nekem sajnos az sincs, úgyhogy az ösztöneimre hagyatkoztam...:)
A megsült fánkokat papírtörlőre szedtem, és leitattam a felesleges olajat.
A csokit az olajjal együtt gőz felett megolvasztottam, és a fánkokat egyesével belemártottam.


2011. április 11., hétfő

Rakott savanyú káposzta füstölt lapockával







Nagyon szeretem, hogy húsvét előtt fantasztikus füstölt sonkákat lehet vásárolni elérhető áron, és nagyon utálom, hogy ugyanezt, ugyanilyen választékban és áron nem tehetem meg egész évben.  Persze oda kell figyelni mit vesz az ember, mert ilyenkor sok rossz minőségű hús árasztja el a piacot. Ezért sosem azt nézem, hogy  melyik a legolcsóbb, és az akciós sonkákkal kapcsolatban pedig extra óvatos vagyok.
Most viszont olyan finom füstölt, főtt lapockát sikerült vennünk, hogy már másnap visszaküldtem a férjemet, hogy vegyen még, mert extra gyorsasággal fogyott. Ebből a lapockából csináltam a rakott káposztát is.

Hozzávalók:
1 kg savanyú káposzta
20 dkg kockázott bacon
30 dkg füstölt főtt lapocka (vagy comb, vagy tarja, vagy ami tetszik)
2 fej lilahagyma
1 gerezd fokhagyma
0,5 liter tejföl
2 dl rizs (+4 dl víz)
1 teáskanál pirospaprika
1 kávéskanál kömény
fél kávéskanál őrölt babér
só, bors
olaj

A káposztát kicsit kimostam, kevés olajon megpirítottam, és felöntöttem vízzel. Fűszereztem a pirospaprikával, babérral, köménnyel és kevés sóval. Csak annyira főztem meg, hogy még roppanós maradjon. A rizst is csak félig főztem meg pici sóval.
A tejfölbe belereszeltem a fokhagymát, és picit megsóztam.
A bacont megpirítottam, hozzáadtam a szeletekre vágott lilahagymát, megfonnyasztottam, hozzátettem a felcsíkozott lapockát, és még azzal is pirítottam egy kicsit.
Egy jénai alján elosztottam a káposzta felét, rátettem a rizst, és meglocsoltam a fokhagymával ízesített tejföl felével. Ráhalmoztam a baconos-hagymás lapockát, és befedtem a maradék káposztával. Meglocsoltam a tejföl másik felével, és lefedve előmelegített sütőbe tettem. Egy órán keresztül sütöttem, az utolsó 10 percben fedő nélkül. Frissen sült ropogós tönkölykenyérrel ettük.






2011. április 10., vasárnap

Barnasörös csirkeragu almás-sajtos rösztivel







A ragu ismét egy Stahl recept, ráadásul megint egy tízpontos. Legalábbis mi így értékeltük. (Lassan Stahl rajongó leszek, pedig nem akartam.) Különleges, kicsit pikáns, de mégsem annyira, hogy az egyszerűbb ízek kedvelői undorral tolnák arrébb. Szóval nekünk nagyon bejött. Igaz sokat kellett várni a megvalósításra, mert elég nehezen találtam hozzá barnasört. Nem tudom, hogy csak mi lakunk rossz helyen, vagy máshol is ilyen nehézségekbe ütközik egy ilyen egyszerű alapanyag beszerzése? Végre aztán sikerült venni, így már semmi nem tarthatott vissza az étel elkészítésétől.  Mivel a ragu is tartalmaz gyümölcsöt, a harmónia miatt került a rösztibe is egy kis alma. (Na meg azért, mert valamelyik nap ezt láttam egy főzős műsorban, de ez már egy másik történet...)

Hozzávalók:
1 csirkemell
5 dkg vaj +3 evőkanál olaj a sütéshez
Párolólé:
1,5 dl barnasör
1 dl víz
1 narancs reszelt héja
1 evőkanál baracklekvár (Én fügelekvárt tettem bele, így is nagyon finom volt)
1 hagyma
3 gerezd fokhagyma
1 kávéskanál őrölt gyömbér
fél kávéskanál őrölt kömény
só, bors

Hozzávalók a rösztihez
50 dkg burgonya
1 nagyobb alma
5 dkg sajt
kevés olaj

A csirkemellet csíkokra vágtam, sóztam, borsoztam, vaj és olaj keverékén kicsit megpirítottam.
A hagymát apróra vágtam, a fokhagymát és a narancshéjat lereszeltem, mindezt hozzákevertem a vízzel és lekvárral kikevert sörhöz, majd beletettem a fűszereket is. (Sót ne tegyünk hozzá, csak a végén, amikor már besűrűsödött.) Ezt a párolólevet ráöntjük a csirkére, és alacsony lángon főzzük tovább, amíg kellően besűrűsödik. Kóstoljuk meg, és sózzuk, ha szükséges. Az eredeti recept szerint ilyenkor kellene egy kis keményítővel kikevert tejszínt hozzáönteni, de én ezt már túlzásnak tartottam, és eltekintettem ettől a lépéstől. Annyira finom volt így is, nem akartam a tejszínnel elnyomni ezt az ízt.

A rösztihez a krumplit hajában megfőztem. Amíg főt, addig lereszeltem az almát, és jól kinyomkodtam a levét. A megfőtt burgonyát lereszeltem, és óvatosan összeforgattam az almával és a reszelt sajttal.
Palacsintasütőbe kevés olajat hevítettem, kis lapos pogácsákat formáltam a krumplimasszából, és mindkét felét megsütöttem.






2011. április 9., szombat

Muffinba töltött vaníliapuding csokigolyóval




Hogy ez nem a világ legszebb sütije? Meglehet. De nagyon finom lett. Tényleg.


A férjem pudingot kívánt. Sima, főzős vaníliapudingot. Nade egy magára valamit is adó gasztroblogger nem csinál sima vaníliás pudingot még akkor sem, ha olyan rövid ideje van a szakmában, mint én. Egy gasztroblogger minimum egy picikét megbonyolítja a dolgot. Éppen csak egy picit. Mondjuk muffinban szervírozza a pudingot. Valahogy így:

Hozzávalók a piskótához:
2 tojás
10 dkg cukor (nálam xylitol)
3 dkg kakaó
50 gr olvasztott vaj
0,5 dl tej
12 dkg liszt
1 csomag sütőpor
csipet só
1 teáskanál vanília esszencia

csokoládés sűrített tej

Puding:
1 csomag vaníliás pudingpor
3 evőkanál cukor (xylitol)
4 dl tej

A pudingport a tejjel és a cukorral a szokásos módon megfőztem, és félretettem, hogy picit hűljön.
A piskóta hozzávalóit összekevertem a megadott sorrendben. A muffinformába két evőkanál masszát tettem, erre egy evőkanál pudingot. A hideg csokis sűrített tejből teáskanálnyi gombócokat formáltam, és a puding közepébe nyomtam. 180 fokra előmelegített sütőben kb 30 percig sütöttem.
Ha valakinek nincs kedve csokis sűrített tejet készíteni, az akár jól lehűtött nutellából is elkészítheti a golyókat a sütemény közepére.
Várjuk meg, amíg a pudingos muffin teljesen kihűl, és csak akkor szedjük ki a formából. Még jobb, ha fogyasztás előtt kis időre hűtőbe tesszük.



2011. április 8., péntek

Sokhagymás fehérbabsaláta pirírtott baconnel






Végre sikerült nem szétfőznöm a babot, úgyhogy megtudtam valósítani a babsaláta projectet. Amire ügyelni kell, hogy a saláta fogyasztása után egy darabig lehetőleg ne menjünk emberek közé. A család meg csak elnézi, hogy dől a szánkból a hagymaszag, hiszen jó esetben az övékből ugyanaz az a buké fog áradni...:)
Bár most mi sajtos pirítóssal ettük, sült oldalas mellé is nagyon el tudom képzelni. Merészebbek a sült szalonna zsírjával is meglocsolhatják tálaláskor a salátájukat. Garantáltan nem fogják megbánni!

Hozzávalók:
25 dkg fehérbab (szárazon mérve)
1 db konzervkukorica
1 db piros kalifornia paprika
2 db paradicsom
1 db lilahagyma
fél póréhagyma
20 dkg szeletelt bacon
snidling a tálaláshoz

Öntet:
4 evőkanál repceolaj
4 evőkanál balzsamecet
2 evőkanál víz
1 gerezd fokhagyma
só, bors, édesítő (ízlés szerint. tessék kóstolgatni!)

A babot megfőztem enyhén sós vízben, miután egy éjszakán keresztül ázott. Leszűrtem, és hozzákevertem a lecsöpögtetett kukoricát a felszeletelt zöldségekkel együtt. Kikevertem az öntetet, meglocsoltam vele a salátát, és jól összeforgattam az egészet.
Fogyasztás előtt pár órára tegyük hűtőbe, hogy az ízek összeérjenek. Csak közvetlenül étkezés előtt pirítsuk meg az apróra darabolt bacont. Tálaláskor vághatunk a salátára egy kis snidlinget, és szórjuk meg a baconnel. (És locsoljuk meg pici szalonnazsírral.)

2011. április 7., csütörtök

Csokis sűrített tej







A sűrített tej készítéséről először Mónikánál olvastam. Azóta többször is csináltam, bár lényegesen kevesebb cukorral, mint ahogy a receptben meg van adva.
Gyerekként nagyon szerettem a csokis sűrített tejet, csak úgy, a tubusból nyomtam bele a számba. Az elmúlt években sokszor kerestem különböző üzletekben, de úgy tűnik, már nem lehet kapni.
Tegnap eszembe jutott, hogy miért is ne csinálhatnék csokis sűrített tejet, ha már a sima ilyen jól megy? A gondolatot tett követte, és megalkottam életem első csokis sűrített tejét.
Nagyon finom lett a végeredmény, kekszekbe, tortákba kiváló töltelék lehet. Az íze teljesen olyan, mint ami az emlékeimben élt, de mégis jobb annál, mert nem annyira tömény édes.
Ma reggelre elfogyott itthon a tej, és én anélkül nem bírom meginni a kávét. Eszembe jutott, hogy a hűtőben van a csokis sűrített tejem. Beletettem a kávéba egy kis kanállal, és fantasztikus íze, krémes állaga lett tőle. Újabb szenvedély született...

Egy liter tejből nekem kb. 4 dl csokis sűrített tejem lett.

Hozzávalók:
1 liter tej
2 dl tejszín
100 gr vaj
6 evőkanál gyümölcscukor (vigyázat, a gyümölcscukor édesebb, tehát kristálycukorból több kellhet!)
2 evőkanál kakaó (jó minőségű holland)
100 gr tejcsokoládé
1 teáskanál vanília esszencia

A tejet feltettem főni a tejszínnel, vajjal és a cukorral. Alacsony lángon főztem, néha megkevergettem. Legalább egy órán keresztül főtt, mire elkezdett besűrűsödni. (Ha már sűrűsödik, sűrűbben keverjük meg, a vége felé meg már folyamatosan keverjük.) Miután kellőképpen besűrűsödött, hozzáadtam a kockára tördelt csokit, és addig kevertem, amíg teljesen fel nem olvadt, ezután beletettem a vanília esszenciát is, és lehúztam a tűzről.
Ha kristálycukorból készítjük, érdemes a csokoládé hozzáadása után megkóstolni, hogy elég édes-e. Ha szükséges, ekkor még korrigálhatjuk a cukor mennyiségét.

Cukorbetegek is fogyaszthatják, ha gyümölcscukorral, vagy xylitollal készül, és diabetikus csokit tesznek bele.

Húsleves kacsafarhátból







A férjem nagyon szereti a csontos húsokat a levesben, ezért a húslevest szinte mindig valami csontos húsból főzöm, most éppen kacsafarhátból.
Talán két éve, hogy elkezdtem kerülni az ízfokozót tartalmazó élelmiszereket. Azelőtt nagy mennyiségű húsleveskockát használtam a leveseimhez, ezt ma már nem teszem. (A vegeta szintén tele van ízfokozóval!)
Amióta húsleveskocka nélkül főzöm a levest, azóta viszont fokhagymát, lestyánt és köményt minden esetben teszek a húsleveshez.

Hozzávalók:
3 db kacsafarhát (kb 1,3 kg)
1 db hagyma
1 kisebb zeller
1 kisebb karalábé
4 db nagyobb sárgarépa
2 db fehérrépa
2 gerezd fokhagyma
1 db krumpli
1 db paradicsom
fél paprika
1 csokor petrezselyem
~ 1 kávéskanál őrölt feketebors (vagy egész bors)
~ 2 teáskanál majoranna
~ 1 kávéskanál lestyán
~ fél kávéskanál őrölt kömény

A farhátat alaposan megmostam, és kiszedtem belőle a belsőségeket, mert azt nem szeretjük. (Kiadós levest kapott belőle a kutya is.:) A húst hideg vízbe tettem fel főni. Mikor felforrt, visszavettem a hőmérsékletet annyira, hogy a leves ne forrjon tovább, éppen csak gyöngyözzön egy kicsit. (Ha forrás után a lé zavaros lesz, akkor a húst kiszedem, lemosom, a lét pedig átszűröm, vagy merőkanállal lemerem a tetejét. Most erre nem volt szükség.)
Beletettem a zöldségeket és a fűszerek felét. (A fokhagymagerezdet egészben tegyük hozzá, a petrezselymet pedig kötözzük össze, hogy főzés végén egyszerűen kiemelhessük.) A húsleves akkor a legfinomabb, ha legalább 4-5 órán keresztül fő, így érnek össze jól az ízek. A fűszerek másik felét mindig a főzés végefelé szoktam beletenni. Miután megfőtt a leves, a tetején összegyült zsírt leszedtem. Csigatésztát főztem hozzá a levesből kimert lében.

2011. április 6., szerda

Habos vilmoskörtetorta







Már régóta szerettem volna valami vilmoskörtés süteményt készíteni. Vettünk friss gyümölcsöt is, de az annyira finom volt, hogy muszáj volt feldolgozás nélkül, csak úgy magában megenni, így végül a torta konzervgyümölcsből készült.

Én ugye nagyon szeretem az édességet, és mostanában a férjem is egyre édesszájúbb, ha egy-két napig nem csinálok valami desszertet, akkor azon kapom, hogy kutat a titkos dugicsokis-szekrényemben. Mégis, ez a torta kicsit sok lett egyszerre kettőnknek. Ha naponta megennénk egy szeletet, akkor is legalább hat nap, mire elfogy. Jó megoldás az is, ha a család besegít a torta eltüntetésébe, de hát nem minden nap járnak felénk. Végül biztos ami biztos alapon a tortát a fagyasztóba tettem. Ma elővettem egy szeletet, és rájöttem, hogy ezt a tortát csak mélyhűtve szabad enni. Fantasztikus fagylalttortává változott: egyáltalán nem lett jeges, a piskóta is vágható maradt, és a körteíz még hangsúlyosabb lett benne, mint frissen volt.

Piskóta:
1 tojás
10 dkg gyümölcscukor
50 gr olvasztott vaj
20 gr kakaó (kb két evőkanál)
1 dl tej
120 gr liszt
1 csomag sütőpor
1 teáskanál vanília esszencia

A hozzávalókat a megadott sorrendben kikeverjük, és kivajazott-kilisztezett tortaformába öntjük. (22 cm-es). Kb 180 fokra előmlegített sütőben megsütjük, és a tortaformában hagyjuk kihűlni.

Hozzávalók a krémhez:
30 dkg vilmoskörte konzerv (friss gyümölcsöt is használhatunk, de akkor pároljuk meg a körtét enyhén cukros vízben)
2 dl körtelé (használhatjuk a konzerv levét is, de ízesebb lesz, ha rostos körtelét használunk)
1 evőkanál citromlé
fél citrom reszelt héja
csipet gyömbér
50 gr mazsola
3 tojás
2 evőkanál gyümölcscukor
1 csomag zselatinfix

2,5 dl tejszín
1 csomag zselatinfix vagy habfixáló
2 evőkanál gyümölcscukor

Kb. 60 gr reszelt csokoládé a tetejére

A körtét egészen apróra vágtam, beletettem egy kisebb fazékba, hozzáöntöttem a körtelevet, a citromlét, a citromhéjat, gyömbérrel fűszereztem, és az egészet összeforraltam. (Ha valaki szeretné a körtét pürésíteni, akkor ezen a ponton tegye meg, de én darabosra hagytam.) A tojásokat kettéválasztottam. A sárgáját kikevertem, és a forró körtés levet fokozatosan, állandó keverés mellett hozzáöntöttem, majd nagyon alacsony lángon az egészet besűrítettem. Lehúztam a tűzről, belekevertem a zselatinfixet, majd óvatosan hozzákevertem a két evőkanál cukorral kemény habbá vert fehérjét.
A krémet a tortalapra öntöttem, és fél órára mélyhűtőbe tettem. A tejszínből két evőkanál cukorral kemény habot vertem. (Menet közben belekevertem a habfixálót is.)
A tejszínt elkentem a krém tetején, és még 20 percre visszatettem a mélyhűtőbe, mielőtt felvágtam volna.
A tetejét reszelt csokoládéval szórtam meg.



2011. április 5., kedd

Mediterrán leves cukkinivel és fusillivel


   Alapvetően nem vagyok az a leveses fajta, de egyszer-egyszer rámjön a levesezhetnék. Persze ilyenkor kizárólag a tartalmasabbak jöhetnek szóba és néhány kivételtől eltekintve ragaszkodom hozzá, hogy valami állati eredetű fehérje is legyen fellelhető benne. Egy ilyen leves az alábbi receptben található is, ráadásul könnyen és gyorsan elkészíthető. Mediterrán jellege kapott némi magyaros beütést. Hűvös tavaszi estékre ideális.

Hozzávalók:

150 g kolozsvári szalonna
0,5 szál parasztkolbász (én most a tóalmásiért vagyok oda)
400 g burgonya
300 g cukkini
100 g fusilli tészta
2 db tojás
olivaolaj
oreganó
fekete bors


   A szalonnát felvágom kisebb kockákra (~0,5 cm), a tisztított burgonyát szintén (~1 cm). A cukkinit hosszában negyedelem, majd nem túl vékony szeletekre vágom. A kolbászt felkarikázom, a tojást megfőzöm.

   A szalonna zsírját kisütöm, majd hozzáadom a burgonyát. Addig sütöm, amíg kap egy kis kérget, majd jöhet a tészta és a kolbász is. Sózom, teszek rá egy kevés oreganót és egy kevés ideig együtt pirítom őket. Hozzáadom a cukkinit, épp csak átforgatom és felöntöm kb. 2-2,5 liter csirke alaplével vagy maradék húslevessel. Ezek hiányában persze jó lesz a víz is. 15-20 perc alatt készre főzöm. A kész és kitálalt leves tetejére cikkekre vágott főtt tojást teszek, kevés olivaolajat locsolok rá és megszórom frissen őrölt borssal.


2011. április 4., hétfő

Csiberopogós sült rizzsel







Ezt az ételt vasárnapi ebédnek szántam, és mivel tudtam, hogy nem sok időm lesz főzni, a munka jelentős részét már szombat este elvégeztem. Így vasárnap pillanatok alatt elkészültem vele.
Ha a csiberopogósból nagyobb mennyiséget készítünk, le is lehet fagyasztani. Bepanírozzuk, pár pillanatra forró olajba dobjuk, leitatjuk róla a felesleges olajat, kihűtjük, és bezacskózva mehet a mélyhűtőbe. Azokon a napokon, amikor nincs sok időnk főzőcskézni, csak elővesszük, betesszük a forró olajba néhány percre, és már kész is. Jó alternatívája az üzletekben kapható gyorsfagyasztott csirkefasírtoknak, amiben (természetesen a gyártót leszámítva) senki sem tudja igazából mi van. A saját csiberopogósunkról pontosan tudjuk mit tartalmaz, hiszen mi csináltuk, és finomabb is mint az üzletben kapható társaik.

A sült rizs szintén egy gyorsan elkészíthető, jó ízű étel. Felhasználhatjuk hozzá a maradék rizst, vagy megfőzhetjük előző nap, és akkor 5 perc alatt készen van. Ehetjük köretnek, (ahogy most mi is tettük), de önmagában is megállja a helyét.

Csiberopogós:
450 gr darált csirkemell
1 apróra vágott vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma lereszelve
2 evőkanál aprított petrezselyem
6 evőkanál tej
2 tojás
8 evőkanál zsemlemorzsa
só, bors

panírozáshoz:
liszt
2 db tojás
zsemlemorzsa

Nem tudok elég hálás lenni a mai kor vívmányaiért, köztük az olcsó, Hauser márkájú aprítógépemért, ami nagy mértékben megkönnyíti a dolgomat az ehhez hasonló ételek elkészítésénél.
A csirkemellet kisebb darabokra vágtam, és bedobtam az aprítógépbe. Miután pépesre daráltam, beledobtam a cikkekre vágott hagymát, fokhagymát, a petrezselymet, és ezekkel tovább pépesítettem. Ezután kivettem a kést az aprítóból, villával belekevertem a tojást, a tejet a zsemlemorzsát, majd sóztam, borsoztam.
Kevés olajat hevítettem, és megsütöttem egy kis masszát, hogy ellenőrizzem elég sót és borsot tettem bele. (Aki meg bírja enni, az nyersen is megkóstolhatja, bár a szalmonella miatt ez nemigen ajánlott.)
Ezután a masszát hűtőbe tettem. Nem muszáj állnia egy egész éjszakán keresztül, de pár órára mindenképpen tegyük hűtőbe, hogy összeérjenek az ízek.
Másnap a masszából evőkanálnyi adagokat emeltem ki, gombócot formáltam belőle, majd kézzel ellapítottam. Lisztbe, tojásba, zsemlemorzsába forgattam, a kiszedő kanállal még lapítottam picit rajta, majd forró olajban kisütöttem. Ebből a mennyiségből egyébként nekem 16 darab lett.

Sült rizs:
3 dl rizs
6 dl víz
1 kisebb póréhagyma, vagy egy nagyobb fele
1 lilahagyma (lehet vöröshagyma is, én csak a szép színe miatt használtam lilát)
2 gerezd fokhagyma
10 dkg szeletelt bacon apróra vágva
3 tojás
4 evőkanál szójaszósz
2 evőkanál szárazon pirított szezámmag (elhagyható)
olaj

A rizst kevés olajon kicsit megpirítottam, sóztam, és felöntöttem a vízzel. Miután megpuhult, lehúztam a tűzről. Egy wokban, két-három evőkanálnyi olajat öntöttem. Miután felforrósodott, beledobtam a bacont. Kicsit pirítottam, majd hozzátettem a feldarabolt hagymát és fokhagymát. Kicsit megfonnyasztottam, és hozzáöntöttem a felvert tojást. Amikor lágy rántottává állt össze, beletettem a rizst is, és alaposan átforgattam a hagymás tojásban. Végül hozzáöntöttem a szójaszószt, és elkevertem benne.






2011. április 2., szombat

Csokoládés-ricottás muffin









Egyik este a TvPaprikán valami szakácsversenyt néztem, ahol a szakácsoknak adott alapanyagból kellett előételt-főételt és desszertet varázsolniuk. Az egyik olasz szakács tejből állított elő ricottát pillanatok alatt citromlé segítségével. Alig vártam, hogy reggel legyen, és én is kipróbálhassam ezt.
Fél liter tejet felforraltam, és alacsony lángon tovább főzve lassan, vékony sugárban citromlét facsartam a tejbe, közben időnként megkevertem. Összesen kb. fél evőkanálnyi citromot csöpögtettem bele. 2-3 perc alatt a tej kettévált savóra, és a túróra. Szűrőbe öntöttem, és 10 percig hagytam, hogy kicsöpögjön belőle a savó. 10 dkg nagyon finom, krémes állagú ricotta lett a fél liter tejből.

Természetesen a ricottából csak sütemény készülhetett, és természetesen csokoládénak is kellett belekerülnie. Eredetileg tortaformában akartam megsütni, de ahhoz túl kevés volt ez a mennyiség, ezért elosztottam négy nagyobb muffinformában. Nagyobb családban persze érdemes az adagot rögtön megduplázni. A dupla adag megsüthető 22 cm-es vagy 26 cm-es tortaformában is.

Hozzávalók:
10 dkg ricotta
50 gr szőlős-mogyorós csokoládé
4 evőkanál xylitol/nyírfacukor (vagy kristálycukor)
1 púpozott evőkanál kakaó
2 púpozott evőkanál liszt
1 teáskanál sütőpor
2 tojás
30 gr olvasztott vaj
1 citrom reszelt héja
2 teáskanál citromlé
1 kávéskanál vanília esszencia (vagy az egyik kanál cukrot vaníliás cukorra cseréljük)

A tojásokat kettéválasztottam, a sárgáját kikevertem a ricottával és a xylitollal. Belereszeltem a csokoládét, a citrom héját, hozzáöntöttem az olvasztott vajat, a citromlét, és a vanília esszenciát. Beleszitáltam a sütőporral elkevert lisztet és a kakaót, majd beleforgattam a kemény habbá vert tojásfehérjét.
A masszát elosztottam a  muffinformákba, majd 180 fokosra előmelegített sütöben (kb 25 perc alatt) megsütöttem.

2011. április 1., péntek

Körtés - aszalt szilvás almafánk vanília öntettel







Amikor gyümölcsöt veszünk, az első napokban lelkesen fogyasztjuk, aztán, az utolsó két-három darab valahogy elfelejtődik, és az enyészet útjára lép. Igazából mindegy milyen gyümölcsről van szó, mindegyikre ugyanaz a sors vár. Mielőtt a végleges romlás bekövetkezne, gyorsan csinálni kell az ilyen gyümölcsökből valamit. Most éppen két darab almám, és négy icike-picike körtém várta a megmentést. Mivel nemrég az egyik ismerősömnek almafánk receptet ígértem, ezért úgy döntöttem, hogy a gyümölcsökből fánkot készítek. Életem legfinomabb almafánkja kerekedett ki belőle, aminek különösen jó ízt adott az aszalt szilva.

Hozzávalók:
2 db (40 dkg) alma
4 db (20 dkg) körte (vagy összesen 60 dkg alma)
10 dkg aszalt szilva
1 tojás
1 citrom reszelt héja
1 evőkanál citromlé
25 dkg liszt (nálam a fele finomliszt, másik fele tönkölyliszt volt)
60 gr cukor (aki édesebben szereti, tehet még bele cukrot, de nekünk ennyi is elég volt, mivel az aszalt szilva is elég édes)
1 kávéskanál fahéj
10 gr sütőpor
olaj a sütéshez

1 csomag Gála vaníliás pudingpor
0,5 liter tej
1 dl tejszín

A gyümölcsöket lereszeltem, és kicsit kinyomkodtam a levét. Belereszeltem a citrom héját, belefacsartam egy evőkanálnyi citromlevet, hozzátettem a cukrot és a fahéjat. Az aszalt szilvát aprítógépbe tettem, és szinte teljesen pépesítettem, majd ezt is a gyümölcshöz kevertem. Belekevertem a tojást és a sütőporral vegyített lisztet. Olajat melegítettem, és teáskanállal kis halmokat tettem bele a fánkmasszából.
(Az olaj ne legyen túl forró, mert akkor a külseje megég, belül pedig nyers marad.)
Most nem volt kedvem vaníliasodót főzni, ezért a pudingport kikevertem a tejjel és a tejszínnel, és ezzel öntöztem meg a fánkokat.

Rengeteg fánk lett ebből a gyümölcsmennyiségből, legalábbis kettőnknek túl sok. A fánk másnapra kicsit megkeményedett, kiszáradt, nem volt már anyira élvezhető. Ezért a fánkokat kettévágtam, egy mélyebb tálba fektettem, és leöntöttem a maradék pudinggal, és fél napra a hűtőbe tettem. A fánk jól magába szívta a pudingot, és ha lehet ezt mondani, még finomabb lett, mint frissen volt.