2012. december 13., csütörtök

Sült krumpli fokahagymás joghurtban, balzsamecetes hagymával, sült sonkával és fetasajttal









Ez az étel már szerepelt régebben  a blogon, de a hozzátartozó kép nagyon életlen volt, így most hogy újra elkészítettem újra is fotóztam. Általában rántott gomba mellé szoktam csinálni, de ez a köret önmagában is nagyon finom, akár hidegen, akár melegen fogyasztjuk. Nekünk nagy kedvencünk a balzsamecetes hagyma, ami a joghurtos krumplival és a füstölt sonkával fantasztikus triót alkot. A feta meg csak hab a tortán...
A fotó kedvéért most rétegeztem a hozzávalókat, de amúgy a krumplit össze szoktam forgatni a hagymával és a sonkával, tálalásnál megszórom kevés fetasajttal.






Hozzávalók:
Kb. 1,5 kg krumpli
4 dl sűrű házi görögjoghurt (Vagy 2 dl kefír és 2 dl tejföl keveréke)
1 nagy gerezd fokhagyma
3 nagy fej hagyma
10 dkg füstölt sonka
3-4 ek balzsamecet
1 ek cukor
kevés fetasajt

bors
kacsazsír vagy olaj a sütéshez


A krumplit kockára vágtam és kacsazsírban megsütöttem. A joghurtba belenyomtam a fokahagymát és enyhén sóztam, borsoztam. Nem szabad nagyon megsózni, mert a sonka és a feta is sós.
Egy sepenyőben egy evőkanál kacsazsírban megpirítottam a sonkát, kiszedtem és azt is félretettem.
A helyére tettem a felszeletelt hagymát, és addig pároltam, amíg összeesett. Sóztam, borsoztam, megszórtam cukorral, aláöntöttem a balzsamecetet, és készre pároltam. A fokhagymás joghurtba beleforgattam a krumplit a hagymát és a sonkát. Tálalásnál fetasajttal szórtam meg. (Úgy is lehet tálalni, ahogy a képen látható, ekkor csak a krumplit keverjük az joghurthoz)


2012. december 8., szombat

Házi csokiöntet





Nyaranta sokat ültünk a szomszédban lakó barátainknál fagyit kanalazva, amit a szomszéd leányzó bőven meglocsolt házi készítésű, sűrű csokiöntettel. Ő szimplán Nesquick-et főzött fel vízzel, de mióta elolvastam az összetételét, azóta én nem veszek. Egyébként is sokkal finomabb, ha jó minőségű holland kakaóporral készítjük. Kevés kávéval, vaníliával, fahéjjal és kardamommal még pikánsabbá tehetjük. Felnőtteknek kis alkoholt is csempészhetünk bele. Én narancslikőrt tettem hozzá, de rummal is finom lehet. Karácsonyra, gasztroajándéknak is kiváló.

Hozzávalók:
2 dl víz
10 dkg jó minőségű kakaó
20 dkg gyümölcscukor (vagy 25 dkg kristálycukor)
1 ek presszókávé (vagy 1 tk nescafé)
1 tk vaníliaesszencia
csipet fahéj
csipet kardamom
2-3 ek narancslikőr (elhagyható)

A hozzávalókat az alkohol kivételével egy kis lábosba tesszük, és a legalacsonyabb lángon elkezdjük főzni. Forrás után könnyen lekap, úgyhogy kézi habverővel folyamatosan kevergessük. Néhány perc főzés elég neki, akkor jó, ha a belemártott kanalat teljesen bevonja. Ha elkészült, húzzuk le a tűzről, és keverjük el benne az alkoholt. Az öntetet még forrón töltsük üvegekbe.

Update: Éppen három hónappal ezelőtt készítettem a csokiöntetet. Két üvegben osztottam el, és ma vettem észre, hogy az egyik üveg elbújt a hűtő mélyén, benne kb. két evőkanálnyi maradék csokiszósszal. Megvizsgáltam, megkóstoltam, és nemhogy tökéletes maradt, még finomabb is lett ahogy összeértek az ízek.

Update2: Kipróbáltam úgy is, hogy egy tábla tejcsokoládét törtem bele, miután lehúztam a tűzről, és addig kevergettem, amíg el nem olvadt. Nem rontotta el, sőőőt...:))





2012. december 6., csütörtök

Ázsiai tészta






Valami ázsiai ételre vágytam. Ennek a szakértője az öcsém, aki egy időben együtt dolgozott egy kis indonéz szakáccsal, aki fantasztikus ételeket főzött. A közös munka az ázsiai konyha rajongójává tette az öcsémet, és rajta keresztül engem is. Az ételt az öcsém főzte, én most csak kukta voltam mellette.
Az ízesítéshez megadott mennyiségek hozzávetőlegesek, inkább kisebb mennyiségekkel kezdjük, és kóstolgassuk az ételt. Én nem szeretem a túlzottan fűszeres ételeket, de ez most tökéletes volt.

Hozzávalók: (2-3 személyre)
300 g üvegtészta
2 db bőrös csirkefelsőcomb
2 db sárgarépa
1 db fehérrépa
negyed fej káposzta
1 nagy fej hagyma
5 gerezd fokhagyma
diónyi friss gyömbér
1 kis konzerv babcsíra (200 g)
kb. 1 ek méz
kb. 1 ek fehérborecet (vagy rizsecet)
kb. 2 ek szójaszósz
kb. 1 ek worchester szósz
fél lime reszelt héja
szárított chili (ízlés szerint)
Wok fűszerkeverék (ízlés szerint)
Masala curry fűszerkeverék (ízlés szerint)
1 ek pirított szezámmag
2-3 evőkanál kacsazsír a sütéshez
(Mivel nem minden családban van otthon készen ilyen fűszerkeverék, leírom a két fajta fűszerkeverékhez felhasznált fűszereket: koriander, római kömény, fekete bors, szerecsendió, fahéj, kardamom, szegfűszeg, kurkuma, gyömbér, fokhagyma, hagyma, paprika, chili)



                                            Jackie Chan-nek láthatóan ízlik a főztünk :)




A feldarabolt répákat és a felszelelt káposztát kevés kacsazsíron wokban megpirítjuk, sózzuk, és fűszerkeverékkel fűszerezzük, majd kiszedjük és félretesszük. Ha szükséges teszünk a wokba még egy kis zsírt, a felkockázott csirkebőrt lepirítjuk, hozzáadjuk az apró kockára vágott húst. Amikor már kicsit megpirult, hozzáadjuk a nagyobb kockákra vágott hagymát, és azzal is pároljuk még egy kicsit.  Sózzuk, a fűszerkeverékkel fűszerezzük, majd kiszedjük és félretesszük. Az apróra vágott gyömbért és a fokhagymát is pirítjuk egy kicsit, majd visszatesszük hozzá a zöldségeket a hússal együtt. Ízesítjük szójaszósszal, ecettel, mézzel és kevés worchester szósszal, ráreszeljük egy fél lime héját és elkeverjük benne a babcsírát.
Az üvegtésztát forró, sós vízbe tesszük néhány percre, majd leszűrjük. Összeforgatjuk a zöldséges hússal, és tálalásnál pirított szezámmaggal szórjuk meg.









2012. december 4., kedd

Bigos - lengyel húsos káposzta






Ugyanabban a régi szakácskönyvben bukkantam rá, amelyikből a vadász bab is készült. Ezt az tradicionális lengyel ételt tulajdonképpen a mi székely káposztánk gazdagabb, ízesebb változata.
Bár a családunkban lengyel származású családtag is akad, (unokatestvérem csodaszép felesége) ritka találkozásaink egyikén sem került még szóba a bigos. Na jó, semmilyen étel nem került még szóba, de ezen azt hiszem majd változtanunk kell. Mélyebb ismeretséget kell kötnöm a lengyel konyhával, ha minden ételük ilyen jó.
Én most (majdnem) hűen követtem a szakácskönyv utasításait. Éppen csak a hús mennyiségét négyszereztem meg, mert ehhez a mennyiséghez nevetségesen kevésnek találtam a könyv által írt 25 dkg húst, és pluszban még almát is tettem bele, mert minden más általam olvasott recept azt is írt hozzá. A könyv említ némi lisztet sűrítésnek, de én ezt most teljesen feleslegesnek találtam.
Egyébként ez is amolyan ahány ház annyi szokás étel, tehetünk bele bármilyen húst a marhától kezdve a szárnyasokig, füstölt húst, kolbászt vagy szalonnát. Tökéletes étel a maradék húsok eltüntetésére, de azért némi füstölt mindenképpen kerüljön bele. Na és a gomba állítólag elmaradhatatlan hozzávaló.
Abban a lengyel háziasszonyok egyetértenek, hogy a bigos akkor a legjobb, ha három napig hideg helyen állt. Sőt, az elvetemültek 3 nap után előveszik, és még három órát főzik. Na ilyet én nem tettem. Mindenesetre erre a káposztaételre is igaz, hogy napról napra egyre finomabb lesz.

Hozzávalók:
0,8 kg fejes káposzta
0,5 kg savanyú káposzta
15 dkg aszalt szilva
2 db alma
3 dl víz
3 dl vörösbor
1 kg sertéshús (vagy marha, vagy ami tetszik)
20 dkg füstölt oldalas (vagy kolozsvári szalonna és kolbász, stb.)
2 fej hagyma
2-3 db paradicsom
1 paprika
3 gerezd fokhagyma
20 dkg gomba (legjobb az erdei gomba akár szárítva is, de most nálam csiperke és laska vegyesen)
1 ek kacsazsír
1 ek pirospaprika
majoranna (relatíve sok)
őrölt kömény
1-2 babérlevél
bors


A fejeskáposztát felszeleteljük, és a savanyúkáposztával, a nagyobb darabokra vágott almával, és az aszalt szilvával együtt feltesszük főni 3 dl víz és 3 dl bor keverékében.
A kacsazsírban kicsit megpirítjuk a felkockázott füstölt oldalast, majd megfonnyasztjuk rajta a hagymát.
Hozzáadjuk a kockára vágott húst, és fehéredésig pirítjuk. Megszórjuk pirospaprikával, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, a felcsíkozott paprikát, és a feldarabolt paradicsomot. Elkeverjük benne a szeletelt gombát, és fűszerezzük majorannával, köménnyel, sóval és borssal. A pörkölt alapot hozzáöntjük a káposztához, beledobunk 1-2 babérlevelet, és együtt főzzük tovább. (Sütőben is készíthetjük.) Ha szükséges öntsünk hozzá még egy kis vizet, és mérsékelt tűzön főzzük legalább 2 órán keresztül. Amennyiben van kellő önmérsékletünk, hűtsük ki, és dugjuk el 3 napra a hűtőbe.

2012. december 3., hétfő

Rumkókusz torta





Ez a torta talán a legcsúnyább amit valaha csináltam, de mellette az egyik legfinomabb is. Éppen úgy mint a chokito. Ronda és finom. A piskótának nincs töményen kókusz íze, éppenhogy megízesíti a kókusztej a piskótát, viszont krémessé és lággyá teszi. Tulajdonképpen krém nélkül is tökéletesen megállná a helyét, annyira finom.
Itt szintén érvényes amit a kókuszos csirkénél írtam, a szárított kókuszreszelékből házilag előállított kókusztej a sütemény elkészítéséhez nem alkalmas! Az nem elég sűrű, krémes, és nem megfelelő a zsírtartalma. Azoknak ajánlom ennek a süteménynek az elkészítését, akiknek van otthon igazi kókusztejük, vagy hajlandóak beruházni rá. (Ennek hiányában a piskótánál inkább kísérleteznék 2 dl zsíros tejszín és 1 dl zsíros tej keverékével, a krém pedig természetesen tejszínnel is elkészíthető.)

Hozzávalók:
3 dl kókusztej
25 dkg liszt
20 dkg cukor
2 tojás
4 cl dl fehér rum
35 g kakaó
10 g sütőpor

csokikrém:
1.5 dl kókusztej
250g félédes csokoládé
10 dkg vaj
maradék piskóta
+1-2 ek fehér rum
tetejére:
kókuszreszelék


A piskóta hozzávalóit egy edényben habverővel simára kevertem. Egy 20 cm-es, sütőpapírral bélelt tortaformába öntöttem, és 180 fokra előmelegített sütőben tűpróbáig sütöttem.
Nekem a piskóta eléggé felpúposodott, ezért a tetejét levágtam, összemorzsoltam, és meglocsoltam a rummal.
A kókusztejet felforraltam, és lehúztam a tűzről. A csokoládét beletördeltem, hagytam elolvadni, majd simára kevertem. A vajat habosra kevertem, és beleforgattam a kihűtött csokit. A csokikrémet kettéosztottam, és az egyik felében elkevertem a rumos piskótamorzsát. A kettévágott piskótát ezzel a krémmel kentem meg, a tetejét pedig az üresen hagyott csokikrémmel kentem át, majd megszórtam kókuszreszelékkel.





2012. december 2., vasárnap

Kókusztejben pácolt csirke nyársra fűzve






Nem szeretem az őszt, a telet mégkevésbé. Egyrészt azért, mert mindig fázok, másrészt azért, mert egyre nehezebb normális fotókat csinálnom a kis vacak gépemmel. Nyáron a jó fényviszonyok között még csak-csak, de ilyenkor már kizárólag színtelen és életlen képek sikerednek, amit nagyon nehéz feljavítani. Nagyon szeretnék egy igazán jó gépet, perpillanat ez szerepel a vágylistám első helyén. Sok esetben azért nem kerülnek fel ételek a blogra, mert nem tudok róluk elfogadható képeket csinálni. Na de ilyen alapon tavaszig (vagy addig amíg nem kapok jobb gépet) fel kéne függesztenem a blogolást, viszont amikor ilyen finom étel sikeredik, akkor muszáj vagyok feltenni, akármennyire nem tetszik a fotója.
A férjem arca evés közben olyan volt, mint egy elégedett óvodásé. Úgyis mondhatnám, vigyorgott, mint a tejbetök.





Azt el kell mondanom, hogy ehhez az ételhez nem elég a szárított kókuszreszelékből házilag készült kókusztej, mert őszintén szólva az sose lesz olyan sűrű, krémes és ízletes, mint készen kapható kókusztejek. Ezek is hasonló eljárással készülnek, mint a házi kókusztej, de friss kókuszreszelékből, ami önmagában is sok nedvességet (tejet) tartalmaz, amit kevés víz hozzáadásával préselnek ki.
Ha valaki nem akar kisebb vagyont kiadni a konzerv vagy dobozos kókusztejért, az inkább vásároljon egy kókuszdiót. A Spar-ban pl. 100-150 Ft körül lehet kapni kókuszdiót, aminek a friss belsejéből sokkal jobb tejet tudunk nyerni mint a szárított reszelékből.
Bár én ezt a kókusztejet most készen kaptam, de sokszor reszeltünk már itthon kókuszt, amiből a férjem préselte ki a tejet. Ezt felönthetjük mégegyszer annyi vízzel, mint amennyi a lé, és így nagyon jó minőségű kókusztejet kapunk. Az fontos, hogy ezt 1-2 napon belül fel kell használni, mert sajnos hamar megromlik.
Én most konkrétan ilyen kókusztejet használtam:




Hozzávalók:
1 nagyobb csirkemell
1 dl kókusztej
1 tk cukor
1 kk őrölt koriander
fél kk őrölt kurkuma
csipet őrölt kömény
csipet bors
só ízlés szerint
zsiradék a sütéshez

A pác hozzávalóit összekeverjük, és beleforgatjuk a felkockázott csirkemellet. Letakarva 2 órára betesszük a hűtőbe. A nyársakat beáztatjuk vízbe fél órára, majd felhúzzuk rá a húskockákat.
Egy serpenyőben kevés zsiradékot hevítünk (olaj, kókuszzsír vagy kacsazsír) és gyakran forgatva, körbe megpirítjuk a nyárs minden oldalát. (Grillrácson is megsüthetjük)
Mi currys rizst és mangócsatnit ettünk mellé.


2012. december 1., szombat

Bab vadász módra






Egy régi-régi szakácskönyvből való a recept, és nagyon örülök, hogy rátaláltam. Tegnap mindenképpen valami babos ételt akartam csinálni, de alig volt itthon valami. Mára terveztük a nagybevásárlást, és semmi kedvem nem volt egyedül nekiindulni vásárolni. Először a neten próbáltam valami receptet vadászni amiből az itthoni alapanyagok segítségével valami különleges babos ételt csinálhatok, mert a hagyományos babfőzelék-bableves kínálat nemigen vonzott. A világháló nem nyújtotta azt, amit elvártam tőle, azért a hozzám legözelebb eső, anyukámtól zsákmányolt szakácskönyv után nyúltam. Rögtön megtaláltam a tökéletes receptet. Nálam messze veri a hagyományos babos ételeket, amikért amúgy sem rajongok.
A szakácskönyv igen ravasz módon négy összetevő kivételével nem ír mennyiségeket, rábízza a háziasszonyokra, hogy miből mennyit tesznek az ételbe. A hozzávalóknál én azért jelzem, hogy mennyit használtam ezekből.

Hozzávalók:
25 dkg fehérbab
15 dkg csiperke gomba (erdei gombával még finomabb lehet)
1 nagy fej hagyma
5 dkg parasztsonka (vagy 10 dkg füstölt sonka)
2 ek sűrített paradicsom
1-1,5 dl vörösbor
1 ek liszt
1 kk mustár
4 db szegfűbors (mozsárban megtörve, vagy zacskóba téve, húsklopfolóval összezúzva)
borókabogyó (ez nekem sajnos nem volt otthon, de enélkül is finom volt)
só, bors
1 ek kacsazsír

A babot egy éjszakára beáztatjuk. Másnap a gombával együtt feltesszük főzni. (Só nélkül, hogy a héja is megpuhuljon.) Majdnem teljesen puhára főzzük, és leszűrjük.
A felszeletelt hagymát a csíkokra vágott sonkával a zsíron kicsit átsütjük, megszórjuk a liszttel, és hozzáadjuk az 1 dl vízzel elkevert sűrített paradicsomot. Hozzáöntjük a bort, a gombás babot, és ízesítjük a mustárral és fűszerekkel. Elkeverjük, és fedő alatt készre főzzük. Ha szükséges, a folyadékot borral és vízzel is pótolhatjuk.) Serpenyőben megpirított kenyérszeletekkel tálaljuk.