2013. június 20., csütörtök

Isler

 
Nagy kedvencem az isler, de sajnos a legtöbb helyen csak a margarinnal készült és bevonótáblában mártott változatot kapni, ami valljuk be őszintén, nem olyan finom. És mivel nem akkora nagy macera elkészíteni otthon sem, ezért bátran nekiállhatunk egy nagyobb adagnak, amiből aztán be lehet tárazni a mélyhűtőbe is akár. Az alábbi receptben diós omlós, úgynevezett barna linzi tésztát használtam, de teljesen jó sima omlós tésztával is. (Annak a receptjét megtaláljátok például az almás pite leírásánál.) Kb. 4-5 nagy (8 cm-es), és olyan 16 mini (5 cm-es) isler jött ki ebből a mennyiségből. Meggylekvárt használtam, de nagyon jó málna- vagy narancslekvárral is.


2013. június 13., csütörtök

Tökmagos rozs zsemle


Elöljáróban annyit, hogy én a Spar Natur pur teljes kiőrlésű rozslisztjét szoktam használni a rozskenyerekhez és zsömlékhez (és ez itt nem a reklám helye). Nemrég próbáltam kenyérsütéshez az Első Pesti Malom teljes kiőrlésű rozslisztjét, de ugyanazzal a recepttel abból messze nem az addig megszokott minőséget és állagot kaptam. Már a dagasztásnál is borzasztó volt vele dolgozni, mintha gipszet kevernék. És még csak fogalmam sem volt róla, hogy több folyadékot, vagy esetleg épp lisztet kívánna még a kis dög. Egyik se tűnt jó megoldásnak, mert egyszerre volt ragacsos és rettenetesen kemény a massza. A végeredmény egy nagyon tömör állagú kenyér lett. Bár hozzá kell tennem, ízre nem volt rossz, de hiányzott belőle az a könnyű levegős bélszerkezet, már amennyire egy rozskenyérnél könnyedségről lehet beszélni. Nem tudom kinek milyen tapasztalatai vannak a lisztekkel, de előre bocsátom, hogy a következő recept Natur pur liszttel készült, azzal biztosan működik.


2013. június 11., kedd

Csirkemell spárgával papírhüvelyben sütve



Papírhüvelyben sütni jó dolog. A hozzávalók szó szerint egymás levében főnek készre, a húsból és zöldségekből kicsöpögő levek remek mártássá alakulnak, és amikor az asztalnál kibontjuk a csomagocskánkat, csodálatos illatok kólintanak fejbe bennünket. Rengeteg variációban állíthatunk össze zöldségeket húsokkal, halakkal, íme az egyik:


2013. június 8., szombat

Vasalt csirkecomb snidlinges-kukoricás bulgurral





Gyerekkorom nagy kedvence a kívül ropogósra sült, belül omlós, ellapított csirkecomb. A hús tetszés szerint fűszerezhető, bár én a vasalt csirkénél az egyszerűbb fűszerezést preferálom. Ráadásul jelen esetben igazi kukoricán nevelt tanyasi csirke combjából készült, amit vétek lett volna túlfűszerezni.
(Vasalt csirkecom természetesen készülhet filézett csirkecombból is, de nekem most nem volt kedvem a csontozáshoz.)
Hozzávalók 4 személyre:
4 db csirkecomb
20 dkg bulgur
fél doboz konzervkukorica
2-3 ek aprított snidling
1 leveskocka (nálam házilag készült)
kevés kacsazsír v. olívaolaj
só, bors, majoranna

A combokat alulról kicsit bevagdostam, hogy jobban kilapuljon. Sóztam, borsoztam és megszórtam majorannával. Egy serpenyőben kevés kacsazsírt hevítettem, és bőrrel lefelé beletettem a csirkéket. Egy tányért tettem a combokra, és arra egy vizzel teli 5 literes fazekat. Egyéb nehezék is kerülhet a húson levő tányérra, de jó, ha legalább 3-4 kg-os, hogy rendesen lepréselje a combokat. Félidőben lepakoltam a nehezéket, megfordítottam a húst, majd visszatettem súlyt, így sütöttem készre.
A körethez a bulgurt pici kacsazsíron megpirítottam, majd felöntöttem 4 dl vízzel. Amikor felforrt, beledobtam a leveskockát, sóztam, borsoztam. (A leveskockát pl. készíthetünk maradék, leszűrt húslevesből, amit addig forralunk, amíg kb negyedére csökken a térfogata, majd kihűtjük. Jégkockatartóba öntve, a mélyhűtőbe néhány hónapig eláll. Felengedve használhatjuk olyan ételekhez, amihez egyébként húsleves szükségeltetik.)
A lángot visszavettem takarékra, és lefedve kb. 10 percig főztem, amíg az összes vizet magába szívta. Hozzákevertem a kukoricát, átforrósítottam, majd miután lehúztam a tűzről, az apróra vágott snidlinget is elkevertem benne.





2013. június 5., szerda

Mustáros csirkemellérmék fetás-snidlinges tzatzikival grillkenyéren







Tzatzikit akartam enni, de nem volt kedvem fokhagymát pucolni, viszont volt snidlingem a mélyhűtőben, így egy hirtelen ötlettől vezérelve ezt kevertem a tejfölbe, majd pici fetával bolondítottam meg. Igen nagyon finom lett.
A grillkenyér (vagy lepénykenyér) iránti rajongásom töretlen, és szívesen nyúlok hozzá, ha valami gyors ebédet vagy reggelit kell prezentálnom. A tészta 2-3 napig elvan a hűtőben, csak kiveszek egy darabkát, kinyújtom, és egy perc alatt megsütöm.

Hozzávalók:
csirkemell tetszés szerinti mennyiségben (én csak fél csirkemellet sütöttem most kettőnknek)
só, bors, majoranna, mustár
1 ek kacsazsír

1 kígyóuborka
2 dl tejföl
2 ek aprított snidling
egy darabka morzsolt fetasajt

50 dkg liszt
2 ek tejföl
2 ek olaj
2 dkg élesztő
1 tk cukor
2 tk só
annyi víz, amivel egy nem túl lágy, jól gyúrható tésztát kapunk.
(ez az adag mérettől függően 6-8 lepényre elég)

A lisztből, tejfölből, olajból és a vízből a cukor és a só hozzádásával egy könnyű tésztát dagasztottam, és letakarva hagytam, hogy a duplájára keljen. Miután a tészta megkelt, kicsit átgyúrtam.
Az uborkát uborkagyalun lereszeltem, és elkevertem a tejföllel. Egyhén sóztam, hozzákevertem a fetát  és a snidlinget.
A csirkemellet felkarikáztam, sóztam, borsoztam, ízesítettem majorannával és átkentem mindkét oldalát egy kevés mustárral. Egy evőkanál kacsazsíron mindkét oldalát megpirítottam.
A tésztából kisebb ököl nagyságú gombócokat vettem ki, lisztezett felületen palacsintasütő méretűre nyújtottam, és abban a zsírban amiben a csirke sült, mindkét oldalát megsütöttem. (amikor a tészta elkezd hólyagosodni, akkor lehet megfordítani.)
A lepényeket jól megpakoltam tzatzikival és sültcsirke-darabokkal, és félbehajtva tálaltam.

2013. június 2., vasárnap

Cserépben sült csirkecomb, almás-aszaltszilvás zöldségágyon






Nagyon rákattantam mostanában a római tálra. Egyrészt nagyon finomak a benne készült ételek, másrészt kevesebb a mosogatnivaló, egy edényben el tudom készíteni az ebédünket. (Nem is tudom eddig miért használtam olyan ritkán.)
Aki szereti a gyümölcsös húsokat, feltétlenül próbálja ki, ezt a fantasztikusan finom ételt! Nekünk nagyon ízlett...

Hozzávalók:
4-5 db csirkecomb
0,5 dl olívaolaj
0,5 dl balzsamecet
0,5 dl tokaji aszú (lehet más édes fehérbor is, nekem éppen ez van itthon)
1 ek olvasztott kacsazsír
2-3 gerezd zúzott fokhagyma
2 tk majoranna
só, bors
0,5 kg krumpli
2 savanykás alma
12-15 dkg aszalt szilva
1 sárgarépa
2 közepes fej hagyma

Az olívaolajat kikeverjük a balzsamecettel és a borral. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és a majorannát.
A zöldségeket felkockázzuk, kicsit sózzuk, borsozzuk és betesszük az előzőleg beáztatott cseréptálba az aszalt szilvával együtt. A pác nagyobb részét ráöntjük a zöldségekre és alaposan átforgatjuk. A combokat sózzuk, borsozzuk, és belemaszírozzuk a maradék pácot, majd ráhelyezzük a zöldségágy tetejére. Hideg sütőben kezdjük el sütni fedő alatt. Amikor a hús és a zöldségek is megpuhultak, kivesszük a sütőből a tálat. Kiemeljük a combokat, és a zöldségekhez keverjük a felkockázott almát. Visszatesszük a húsokat, átkenjük egy kis szafttal a bőrüket és visszatoljuk a sütöbe még 10-15 percre, amíg a combokon a bőr szépen megpirul.