2013. május 30., csütörtök

Cukkinis-csirkés rétes




Ezt a finomságot most nem én követtem el, hanem a nővérem, de annyira tetszik, hogy egészen biztosan én is meg fogom csinálni. Most hogy a munkám miatt kevesebb időm van a blogra, a nővérem lelkesen küldi a fotókat a konyhájából kikerülő finomságokról, úgyhogy a jövőben több általa készített ételt is fog posztolódni.

Hozzávalók:(2-3 személyre)
1 csomag levelestészta
1 csirkemellfilé
1 kisebb cukkini
1 szál testesebb újhagyma
2 gerezd fokhagyma
2 e.k. natúr Philadelphia krémsajt (vagy natúr vajkrém)
pici olaj, só, bors

A húst kiklopfoljuk, sózzuk, enyhén borsozzuk.
A cukkinit az újhagymával feldaraboljuk és az áttört fokhagymával együtt kevés olajon megpároljuk, közben sózzuk, enyhén borsozzuk. Ha már puha, botmixerrel pürésitjük. Hozzákeverjük a Philadelphiát.
A tésztát kihajtjuk, ráteritjük a húst, rákenjük a cukkinikrémet. Ráhajtjuk a tésztát a húsra. A tészta tetejét picit bevagdossuk, vagy villával megszúrkáljuk egy-két helyen.



Tetejét megkenjük egy felvert tojással.
Előmelegitett sütőben sütjük kb. 20-30 percig (sütője válogatja, én légkeverésesben 150 fokon sütöttem ennyi ideig). Kicsit hagyjuk hülni, majd szeleteljük. 
(Ha maradna a cukkinikrémből, akkor lehet hozzá tésztát kifőzni, vagy ha annyi nincs, akkor melegszendvicsnek (kis sajtot rá) is nagyon finom.)





2013. május 27., hétfő

Aszalt szilvás pohártorta






Megint egy rém egyszerű, mégis nagyon finom "pohártorta". Eredetileg eperrel akartam készíteni, de valahogy titokzatos módon elfogyott, mielőtt felhasználhattam volna. (A férjem már Csiperke helyett Eperkének hív, annyi epret tüntetek el mostanában.:)  Eper helyett így aszalt szilvához kellett nyúlnom, de így is nagyon finom volt.

Hozzávalók 6 adaghoz:
250 g mascarpone
400 ml tejszín
100 g aszalt szilva
100 g étcsokoládé
80 g porcukor
1 tk vaníliakivonat
12 db babapiskóta
3-4 ek narancslikőr (vagy egyéb más édes likőr)
2 tk zselatin
2-3 ek tej

A babapiskótát összetörtem, és meglocsoltam narancslikőrrel.
A mascarponét kikevertem a porcukorral, és hozzáforgattam a kemény habbá vert tejszínt. A zselatint elkevertem a tejjel, alacsony lángon felolvasztottam, és óvatosan belekevertem a tejszínes krémbe.
A krémet három felé osztottam. Az elsőbe apróra vágott aszalt szilvát kevertem, és elolszlattam a poharak alján. Rászórtam a likőrös babapiskótamorzsa felét. A csokoládét gőz felett megolvasztottam, és óvatosan beleforgattam a következő adag krémbe. A csokis réteg tetején elolszlattam a maradék babapiskótát. Az utolsó rész krémhez kevertem a vaníliakivonatot, és ezzel fedtem be a piskótát. Hűtőbe tettem egy éjszakára.





2013. május 25., szombat

Cserépben sült zöldségek snidlinges mártással




A cserépben süt zöldségeknek különlegesen finom íze van, ráadásul csak be kell dobálni a hozzávalókat a római tálba, a többi munkát pedig elvégzi a sütő. A finom zöldségek mellé hekkfilét rántottam.


Hozzávalók: (2-3 személyre)
0,5 kg parázsburgonya (vagy újrumpli)
1 nagyobb sárgarépa
1 csokor újhagyma
10-12 db koktélparadicsom
1-2 ek olvasztott kacsazsír vagy olívaolaj
só, bors, rozmaring
1,5 dl tejföl
1-2 ek tejszín
1 ek aprított snidling

A krumplit alaposan megmossuk és kicsit előfőzzük. A zöldségeket feldaraboljuk, sózzuk, borsozzuk, és rozmaringgal fűszerezzük. Meglocsoljuk a kacsazsírral, és átforgatjuk, hogy mindenhol érje a zsír.
Az előzőleg beáztatott római tálba tesszük, és hideg sütőben, fedő alatt kezdjük el sütni. Amikor a zöldségek megpuhultak, fedő nélkül még 5-10 percig pirítjuk.
A tejfölt simára keverjük a tejszínnel, picit megsózzuk, majd elkeverjük benne a snidlinget. Ezzel locsoljuk meg tálalásnál a zöldségeket.


2013. május 18., szombat

Fehérboros-tejszínes-újhagymás csirkeragu






Nem tudok ellenállni a gyönyörű, hatalmas újhagyma csokroknak. Ha meglátok valahol, azonnal vennem kell, a hűtő már tele van vele. Minden nap esszük nyersen is, de belefőzöm különböző ételekbe is. Általában csak mellékszerep jut neki, de ebben az ételben főszereplő lett a csirke mellett.




    Hozzávalók: (2-3 személyre)
    fél csirkemell
    1 nagy csokor újhagyma
    1 dl fehérbor
    1,5 dl tejszín
    1-2 tk keményítő
    csipet szerecsendió
    só, bors
    2-3 dkg vaj
    1 ek olívaolaj




 A csirkemellet felkockázzuk,  sózzuk, borsozzuk, és a vaj-olaj keverékén kívülről átpirítjuk. Hozzáadjuk a hagymát, és picit megfonnyasztjuk. Aláöntjük a bort, és puhára pároljuk benne a csirkét. Felöntjük tejszínnel, fűszerezzük pici szerecsendióval, és ha szükséges még sózzuk és borsozzuk. Ha nem elég sűrű, egy kevés keményítőt kikeverünk vízzel, és hozzáöntjük. Még egy percig forraljuk, lehúzzuk a tűzről,és főtt pennével tálaljuk.






2013. május 13., hétfő

Epres tiramisu-torta Tokaji aszúval





 Nemrég megfogadam, hogy a finomra sikerült tortákat, akkor is posztolni fogom, ha szétfolytak. Márpedig ez nagyon finomra sikeredett, férj szerint benne van a top3-ban, viszont kissé szétfolyt az epres tölteléke. Volt ebben némi tudatosság is, de azt hittem kontrolálni tudom majd a folyást, hogy csak annyira és oda folyjon ahova és ahogy én akarom. Nem jött össze, de nem bánom, mert nekem így is tetszik, meg amúgy sem kiállításra készült, hanem azért, hogy jól megegyük. :)
A torta amúgy nem jött volna létre, ha vettem volna egy kiló "magyar" epret. Intő jelnek kellett volna lennie, hogy túl nagyok voltak a szemek, de olyan kedves volt az eladó, hogy hittem neki.  Nem kellett volna. Otthon megkóstolva derült ki, hogy ez bizony ízetlen görög eper. A magyart sajnáltam volna süteménybe tenni, de a görög nem volt elég finom ahhoz, hogy az egészet csak úgy magában megegyük. Viszont így tortában, beízesítve nagyon is jó volt...






Hozzávalók: (22 cm-es tortaformához)
50 dkg mascarpone
2 nagy tojás

20 dkg cukor
2,5 dl tejszín
0,5 dl tokaji aszú (nálam éppen 4 puttonyos)
10 g zselatin + 2-3 ek víz
20 dkg babapiskóta

0,5 kg eper
cukor izlés szerint (az eper édességétől függően)
0,5 dl gyümölcstea (nálam hibiszkusz tea)
1 ek citromlé
fél citrom reszelt héja
csipet gyömbér és szegfűszeg
1 tk keményítő


Az egész tojásokat egy fém keverőtálba ütöttem fel, és elkevertem a cukorral.
Egy lábosban vizet forraltam, és a cukoros tojást addig melegítettem a gőz felett, amíg annyira forró lett, hogy az ujjamat még éppen bele tudtam dugni. Levettem a lábosról, és habverővel addig vertem, amíg teljesen kifehéredett, és közben ki is hűlt. A tojáshabot vigyázva -hogy ne törjön a hab- összekevertem a mascarponéval, majd hozzáöntöttem az aszút is.
A zselatint elkevertem a vízzel, és a legkisebb lángon felolvasztottam, (nem szabad forrnia, mert akkor nem fog megkötni.) és hozzákevertem a tojásos mascarponéhoz.
A tejszínhabot kemény habbá vertem, és ezt is óvatosan hozzáforgattam a krémhez.
Az epret feldaraboltam, és kevés cukorral elkeverve egy kis lábasban a teával felöntve addig főztem, amíg az eper elkezdett szétesni. Közben ízesítettem a fűszerekkel, a citrom héjával és a levével. A puha epret botmixerrel pépesítettem. A keményítőt kikevertem egy kis vízzel, hozzáöntöttem az eperhez, és kicsit kiforraltam.
A babapiskótát tejbe mártottam, és kiraktam vele a tortaforma alját. Ráhalmoztam a krém harmadát, majd kiraktam a következő réteg tejbe mártott babapiskótával. Ráöntöttem az eperszósz háromnegyedét, és betettem 10-15 percre a mélyhűtőbe, hogy egy kicsit megdermedjen, és ne folyjon össze a krémmel.
Fagyasztás után ráöntöttem a maradék krémet, és visszatettem a mélyhűtőbe. Néhány perc után kivettem, és a megdermedt krém tetejét a maradék eperszósszal és a házi csokiöntettel díszítettem.





2013. május 11., szombat

Vajon sült bazsalikomos tavaszi csirke





Megint egy egyszerű és gyors vacsora, amit pillanatok alatt el lehet készíteni. A kissé megbarnított vaj fantasztikus ízt ad a csirkének. Férfiak ehetik krumplival vagy rizzsel, vonalaikra ügyelő hölgyek a köretet el is hagyhatják.

Hozzávalók 2 személyre:
fél csirkemell
8-10 db félbevágott koktélparadicsom
1 db felszeletelt paprika
1 csokor felkarikázott újhagyma (vagy főzőhagyma szára)
2-3 ek konzerv kukorica
2 ek bazsalikomos olívaolaj
kb 20 g vaj
1 ek bazsamecet
só, bors
tálaláshoz kevés fetasajt

A csirkemellet felkockázzuk, és elkeverjük a bazsalikomos olívaolajban. Minél tovább pácoljuk annál jobb, de ha nincs sok időnk, 20-30 perc is elég. Akinek nincs éppen otthon bazsalikomos olívaolaja, az használjon sima olívaolajat, és szórja meg a csirkét bazsalikommal. (Bazsalikomos olívaolajat amúgy házilag is könnyedén készíthetünk, ami aztán kiválóan használható görög salátához, tésztákhoz, vagy húsok pácolásához.)
Egy serpenyőbe dobjuk a vajat, és addig pirítjuk, amíg a színe aranybarna lesz. Ilyenkor az illata enyhén a dióra emlékeztet. Hozzáadjuk a húst, és átforgatjuk, hogy a barnított vaj mindenhol bevonja. Sózzuk, borsozzuk, elkeverjük benne a balzsamecetet, és készre sütjük. Végül hozzáadjuk a zöldségeket, és még 2 percig pirítjuk. Tálaláskor kevés fetasajttal szórjuk meg.






2013. május 7., kedd

Töltött hasselback koszorú





Egyszerű, látványos étel. Egy kis fokhagymás joghurtos öntettel magában is nagyon finom, de mi most köretként ettük csirkemell mellé. A krumpliszeletek közé bármit dugdoshatunk, én most hagymát, kolbászt és sajtot rejtettem el benne.
A hozzávalók mennyisége létszámtól, és étvágytól függően változhat.

Hozzávalók nálam:
4 db nagyobb krumpli
1 nagy hagyma
kis darabka kolbász
kb 10 dkg sajt
1-2 ek olvasztott kacsazsír


A krumplit uborkagyalun vékonyra szeleteltem, a hagymát is vékonyra karikáztam. A sajtot is igyekeztem vékonyra vágni a kolbásszal együtt.
Egy kisebb jénait kikentem a kacsazsírral, és kiraktam a krumpliszeletekkel. A szeletek között egyenlő arányban elosztottam a sajtot, kolbászt és hagymát. A krumplit enyhén megsóztam, a tetejét is meglocsoltam kevés kacsazsírral, és lefedve 200 fokra előmelegített sütőbe tettem. Amikor már majdnem megpuhult, levettem a fedőt és ropogósra pirítottam.

2013. május 4., szombat

Sün barát





Mióta újra dolgozom, a kutyám kissé magányosnak érzi magát. Sokáig töltöttük a napjainkat kettesben várva, hogy a falkavezér hazaérkezzen, de most teljesen magára maradt. Hogy tompítsa a lelkében keletkező űrt, beújított magának egy barátot. Ha rátör a magány, felkeresi a haver fészkét, és becipeli a saját házába, vagy elhelyezi a teraszon, ahol leheveredhet mellé, és már nincs is egyedül. Ha a pajti meg akarna lógni, egyszerűen csak ráhelyezi szelíden a mancsát nyomatékosítva, hogy számára örömteli a társasága, és szeretné, ha még maradna.
Azt mondjuk nem igazán tudom, hogy a sün hogyan értékeli az újkeletű barátságot. Remélem azért nem terhes számára ez a túlzott figyelem. Persze biztosan furcsa lehet, hogy hirtelen kiszakadt a megszokott közegéből, és reggelente egy jól felszerelt komfortos kutyaházban ébred.
A süni amúgy kedves és közvetlen, tőlem egyáltalán nem fél, komoly érdeklődést mutatott a fényképezőgép iránt is. Csak a kutya közelében valahogy zavarba jön, ki tudja miért... :) Biztos nem volt még ilyen rámenős barátja.:)








2013. május 3., péntek

Ekler fánk








Valahogy nem ment szerdán a fotózás, sorra homályosak lettek a képek, és közben a nagy melegben a krém elvesztette a formáját, de ettől függetlenül nagyon finom volt. Férj megjegyzése: "ez echte olyan mint az ekler fánk, csak sokkal finomabb!":)
Több krémmel (és nem ilyen melegben) látványosabb lenne, de ízre az arányok pont így voltak jók.

Hozzávalók a fánkokhoz:
100 g víz
100 g vaj (vagy olaj)
100 g liszt
5 közepes (L-es) tojás
1 teáskanál cukor
csipet só

töltelék:
2 csomag Aranka krémpor
6 dl tej
5 dl tejszín
1 ek porcukor
1 csomag expressz zselatin fix

tetejére:
20 dkg étcsokoládé

Nekem nem volt éppen itthon vajam, ezért olajjal készítettem a tésztát.
Az olajat és a vizet egy lábosba tesszük és felforraljuk a cukorral és a sóval. Hozzáadjuk a lisztet, és addig kavargatjuk, amíg öszeáll, és elválik az edény falától. (Ez amúgy néhány pillanat alatt bekövetkezik.)
A lisztes keveréket lehúzzuk a tűzről, és egyesével beleütjük a tojásokat, amit gépi habverővel keverünk el. Figyeljük közben a tészta állagát. Ha nagyobbak a tojások, lehet, hogy 4 is elég, de ha kisebbek, lehet, hogy 6 is kell belőle. A tésztának szép fényesnek kell lennie, és a habzsákból kinyomva meg kell tartania a formáját.
A tésztát habzsákba töltjük, és sütőpapírral bélelt sütőlemezre csíkokat nyomunk belőle. Legyen nagy hely a csíkok között, mivel a tészta legalább a duplájára fog nőni. A sütőbe tegyünk egy kis lábasban vizet, mert gőz kell ahhoz, hogy a tészta szépen megnőjön.
180 fokra előmelegített sütőben 25 percig süssük a tésztát. 15 percig nem szabad kinyitni a sütőt, mert összeeshet a tészta!

A megsült fánkokat hagyjuk kihűlni, közben elkészítjük a tölteléket.
A krémport elkészítjük a csomagoláson található utasítás szerint, és betesszük a hűtőbe.
A tejszínt felverjük a cukorral és a zselatinfixel.
A fánkokat kettévágjuk, és habzsák segítségével betöltjük a vanília krémmel és a tejszínnel.
A tetejét olvasztott csokoládéval díszítjük.

2013. május 1., szerda

Pollo al Vino






Az elmúlt két hétben nem sok időm volt a blogra. Új munkahelyem van, az első hétvégémet is végigdolgoztam, így nem sok energiám volt a főzésre. Remélem idővel belerázódok, nem leszek ennyire fáradt, és akkor visszatérhetek a kedvenc elfoglaltságomhoz. Most a munka ünnepén azt ünneplem, hogy nem kell dolgoznom, és süthetek-főzhetek kedvemre. :))

Ennek a dallamos hangzású ételnek az alapja a csirke és a bor. A további hozzávaló az "ahány ház annyi szokás" kategóriájába tartozik. Nem találtam két egyforma receptet, van aki hagymán és fokhagymán kívül semmi mást nem tesz bele, míg mások olívabogyóval, gombával, mazsolával vagy répával teszik izgalmasabbá az ételt. Akár így, akár úgy készítjük, ez egy nem sok munkát igénylő, mégis fantasztikusan finom étel, amivel a vendégeinket is el tudjuk kápráztatni. Én így készítettem:

 Hozzávalók:
4 db csirkecomb
20 g vaj + 1 ek olívaolaj
1 nagy fej hagyma
4-5 gerezd fokhagyma
1 nagy répa
3-4 dl száraz vörösbor
1 ek vörösborecet
1 tk méz
1 tk őrölt kömény
só, bors
1 tk keményítő

A csirkecombokról lehúzzuk a bőrt, kettévágjuk, majd sózzuk és borsozzuk. A vaj és olaj keverékét egy magas falú serpenyőben felhevítjük. Elkeverjük benne a köményt, majd belefektetjük a csirkecombokat, és megpirítjuk mindkét oldalát. Amikor az egyik oldal megpirult megfordítjuk, és hozzáadjuk a felkockázott hagymát és a zúzott fokhagymát. Ha a csirke másik oldala is szépen megpirult, hozzáadjuk az apró kockára vágott répát, és felöntjük a borral. Ízesítjük a mézzel, ha szükséges még sózzuk és borsozzuk. Lefedve pároljuk amíg a csirke teljesen megpuhul. A csirkét kivesszük, a visszamaradt szószba belekeverjük a keményítőt, (amit előzőleg kevés vízzel simára kevertünk), és 1 perc alatt besűrítjük. Tálalásnál a húst meglocsoljuk a vörösboros szósszal. Köretnek rizs, főtt krumpli vagy tészta illik hozzá. Én bulgurt főztem mellé.