2012. november 28., szerda

Mákos-almás-vaníliás pite






Vannak korszakaim, amikor hol ezért rajongok, hol azért. A csoki az állandó, a változhatatlan, de mellé időnként betolakodnak mások is, most éppen a mák. Szeretem a mákot, de vannak időszakok, amikor az átlagosnál jobban kívánom. Ez is ilyen időszak most. Legszívesebben mákot mákkal ennék.
Volt néhány almám, amit féltem már tovább tárolni, és volt még egy kevés mákom. Gondoltam pitébe rendezem el őket, és megkoronázom némi vaníliás krémmel, mert ez olyan jól működik az ország tortájánál is. A ropogósra sült olmós tészta pedig nagyon jól harmonizált ezzel a hármassal. Nekünk legalábbis nagyon ízlett. (Tegnap este készült, és már csak két szelet van belőle, pedig csak ketten esszük.)


Hozzávalók: (20 cm-es tortaformához)
Tészta:
30 dkg liszt
20 dkg hideg vaj
10 dkg porcukor (ennek egy része nálam házi vaníliás porcukor)
1-2 ek fehérbor (vagy víz)
csipet só
(a tésztának csak a fele kell a süteményhez, a másik felét el lehet tenni egy későbbi alkalomra. Hűtőben becsomagolva eláll egy hétig, mélyhűtőben akár hónapokig is.)

10 dkg mák
0,5 dl fehérbor
10 dkg baracklekvár
2 ek cukor (ha nagyon édes a lekvár, nem kell ennyi)
fél narancs reszelt héja (vagy 1 ek narancslikőr)
5 dkg aprított aszalt szilva (vagy aszalt sárgabarack)
csipet fahéj

25 dkg reszelt alma (2 közepes savanykásabb alma)
2 ek cukor (ha édes az alma, ez is lehet kevesebb)
fél citrom reszelt héja
1 kk fahéj
1 ek zsemlemorzsa

0,5 l tej
3 tojás sárgája
4 ek cukor
40 g keményítő
1 tk vanília esszencia, vagy fél rúd vanília kikapart magja






A tészta hozzávalóit gyors mozdulatokkal öszegyúrjuk, és fóliába csomagolva egy órára a hűtőbe tesszük.
Közben elkészítjük a mákos és az almás tölteléket. A mákos töltelék hozzávalóit egy kisebb lábosba öntjük, és néhány perc alatt felfőzzük. Ugyanígy teszünk az almatöltelékkel is, de a zsemlemorzsát csak akkor keverjük el benne, amikor már lehúztuk a tűzről.
A tésztát kettéosztjuk, az egyik fele ment a mélyhűtőbe, a másik felét kinyújtjuk akkorára, hogy a tortaforma peremére is jusson belőle. Inkább legyen magasabb a tészta, mert a töltelék sütés közben picit megemelkedik. (Sütés után aztán a túllógó felesleges tésztarészt le lehet vágni, és csak úgy elrágcsálni, amíg a süteményünk hűl.)
A tésztával bélelt tortaformát még fél órára visszatesszük a hűtőbe, majd miután lehűlt, eloszlatjuk az alján a mákot, majd annak a tetejére az alma kerül.
A pitét 160 fokra előmelegített sütőben kb. 50 percig sütjük.
Miután a pite kihűlt, elkészítjük a vaníliakémet. A tojás sárgákat habosra keverjük a cukorral, és hozzákeverjük a keményítőt. A tejet felforraljuk a vaníliával, és folyamatos keverés közben hozzáöntjük a sárgájához. Visszatesszük a tűzre, és alacsony lángon folyamatosan keverve besűrítjük. Ráöntjük a pitére, és kihűtjük. Hűtőbe tesszük néhány órára, vagy még jobb ha egy egész éjszakára.
Óvatosan késsel körbelazítjuk, lehúzzuk róla a kapcsos tortaformát, és szeleteljük.



2012. november 25., vasárnap

Kávés kardinális






Első próbálkozás, de mindenképpen újracsinálós. A krém nagyon finom lett és a tészta is, bár az egy kicsit kevés. Első nekifutásra nem akartam 10 tojásból tésztát készíteni, mert nem voltam biztos a sikerben, ezért feleztem a mennyiséget. Kár volt, mert igazából ez egy egyszerű, elronthatatlan tészta, ami felezve kicsit vékonyka, és a krém mennyisége is igényelné a dupla mennyiségű tésztát.
Ezért ide a teljes adagot írom le, és ezt javaslom elkészíteni is. Érdemes kipróbálni, nálunk így is pillanatok alatt elfogyott...



Hozzávalók:
A tojáshabhoz:
8 db tojás fehérje, 180 g cukor

A sárga tésztához: 2 egész tojás, 3 tojás sárgája, 60 g cukor, 60 g liszt

A krémhez: 2 tojás sárgája, 50 g cukor, 15 g keményítő, 160 ml tej,
4 evőkanál presszókávé, 2 dl tejszín,
fél cs.zselatinfix (10 g)

Tetejére: 30 g csoki, 1 ek kávé








A fehérjéből a cukorral félkemény habot verünk. Ne legyen túl kemény, mert akkor összeesik sütés közben.
A sárga tésztához először felverjük a fehérjéket a cukorral, hozzáadjuk a sárgákat és a lisztet.
A fehérjét habzsákokba töltjük, és egy sütőpapírral bélelt tepsire három csíkot húzunk úgy, hogy köztük kihagyunk egy csíknyi helyet. Kicsit távolabb még három csíkot nyomunk ki ugyanígy. Egy másik habzsákba (vagy ugyanabba a kiöblített zsákba) beletöltjük a sárga tésztát, és a három fehér csík közé nyomunk egy-egy sárga csíkot. 160 fokra előmelegített sütőben 15-20 percig sütjük, amíg szépen megbarnul a teteje. Megfordítjuk a tésztát, és még forrón lehúzzuk róla a sütőpapírt.






A két tojássárgát habosra keverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a keményítőt is. A tejet felforraljuk, majd folyamatos keverés mellett hozzácsorgatjuk a sárgájához. Az egészet visszaöntjük a tejes edénybe, és alacsony lángon keverés mellett besűrítjük. Lehúzzuk a tűzről, belekeverjük a kávét, és teljesen kihűtjük.
A tejszínt kemény habbá verjük a zselatinfixel, és elkeverjük a kávés krémmel.
Az egyik lapot megfordítjuk, hogy az alja kerüljön felülre, és megkenjük a krémmel, majd befedjük a másik lappal.




Gőz felett felolvasszuk a csokoládét a kávéval, és rácsorgatjuk a süteményre.
Hűtőbe tesszük néhány órára, amíg a krém megdermed.






2012. november 14., szerda

Könnyű, olcsó, gyors: ropi házilag






Nincs benne hidrogénezett növényi zsír, sem tartósítószer. Nincs benne ízfokozó, sem egyéb adalékanyag.
Mindössze 4 összetevőből áll, mégis messze veri a bolti ropikat.
Véletlen kísérletezés szülte, de gyakran fogom készíteni, mert olcsó és nagyon finom. Ráadásul pillanatok alatt elkészül. Lehet ízesíteni sajttal, fokhagymával, különböző fűszerekkel, de így natúron is abszolút jó. Egy hét alatt már harmadszorra sütöm, annyira rákattantunk. Jól záródó dobozban napokig friss, ropogós marad. (Bár arra, hogy napokig ne egye meg senki, nem sok esély van.:)



Hozzávalók:
30 dkg liszt
12 dkg olvasztott liba vagy kacsazsír
15 dkg tejföl




A tészta hozzávalóit összegyúrom. Az olvasztott zsír miatt picit lágyabb lesz a tészta, de így hamarabb összeáll. Fóliába csomagolva a hűtőbe teszem néhány órára. A megkeményedett tésztát kb. fél centi vastagra nyújtom, csíkokra vágom, és a csíkokból pálcikákat sodrok. 180 fokra előmelegített sütőben ropogósra sütöm. (Nem néztem a pontos időt, de oda kell figyelni, mert hamar megsül.)






2012. november 12., hétfő

Habos meggyes-mákos







Finom, könnyű, krémes, habos álom. Egyszerű kevert tészta, nem sok munka van vele, hamar elkészül és pillanatok alatt elfogy. Este csináltam hirtelen felindulásból, mert valami mákosra vágytam. Az egész tortát nem tudtam lefotózni, mert túl sötét volt amikor elkészült, reggelre meg már csak 1-2 szelet maradt belőle...



Hozzávalók: (20 cm-es tortaformához)
12 dkg darált mák
10 dkg liszt
10 dkg cukor
1,5 dl tej
2 tojás sárgája
40 g olvasztott vaj
2 ek konyak (elhagyható)
1 citrom reszelt héja
30 dkg magozott meggy
tetejére:
2 tojás fehérje
8 dkg cukor






A hozzávalókat egy keverőtálban kézi habverővel csomómentes masszává keverem, legvégül beleforgatom a lecsöpögtetett meggyet. Kivajazott, kilisztezett tortaformába öntöm, és 180 fokra előmelegített sütőben tűpróbáig sütöm. A tojások fehérjét kemény, fényes habbá verem, elsimítom a tészta tetején, és villával körbe csíkozom. Néhány percre visszateszem a sütőbe, amíg a hab teteje megszilárdul.



2012. november 5., hétfő

Banános-túrós muffin





A testvéremék pénteken átruccantak a szomszédos Ausztriába, és anyuval együtt vigyáztunk a kisebbik gyerkőcre. Gondoltam meglepem őket valami finomsággal, mire hazajönnek. Körülnéztem a hűtőben és rengeteg túrót láttam, a gyümölcsöskosárban viszont erősen barnuló banánokat. A banánt összeházasítottam a túróval, és így született meg ez a muffin. A kóstolói szerint olyan, mint a banános túrórudi. Ebből a mennyiségből egyébként éppen 10 db lett.
(A kép mobillal készült, ezért elég életlen, de sajna nem volt nálam fényképezőgép.)

Hozzávalók:
2 tojás
10 dkg cukor (nyírfacukor)
12 dkg liszt
3 dkg kakaó
50 g olvasztott vaj
0,5 dl tej
1 tk szódabikarbóna
csipet só
1 tk vanília esszencia
túrós részhez:
25 dkg túró
1 érett banán
1 ek citromlé
fél citrom reszelt héja
2 ek cukor (nyírfacukor)
1 tojás
tetejére:
10 dkg étcsokoládé
0,5 dl tejszín

A tojásokat habosra keverjük a cukorral, majd a vajat is hozzácsorgatjuk. Beleöntjük a tejet és a vaníliaesszenciát. Elkeverjük benne az előzőleg csomómentesre kevert száraz összetevőket is.
A túrót és a banánt villával vagy botmixerrel összetörjük, belereszeljük a citromhéjat, és belekeverjük a  citromlét a cukrot és a tojást.
Szilikon (vagy kivajazott) muffinformák alján eloszlatunk fél evőkanál tésztát, erre egy evőkanál túrós tölteléket teszünk, végül újabb fél evőkanálnyi tésztával borítjuk be. (Nem biztos, hogy teljesen el tudjuk oszlatni a töltelék tetején, de sülés közben szét fog terülni a tészta, és befedi teljesen.)
180 fokra előmelegített sütőben tűpróbáig süssük. Inkább nézzünk rá gyakrabban, de ne süssük túl, mert akkor száraz, fojtós lesz az egyébként puha, lágy tészta. Ha beleszúrjuk a tűt és nem ragad rá semmi, azonnal vegyük ki a sütőből, akkor finom puha marad.
A tejszínt felforraljuk, lehúzzuk a tűzről, és beletördeljük a csokoládét. Hagyjuk magától elolvadni, majd keverjük simára, és vonjuk be vele a muffinok tetejét.

2012. november 3., szombat

Bulgur gombával és házi parasztsonkával







Nagyon szeretek piacra járni. Egyrészt mert jóval olcsóbban tudok vásárolni mint a multiknál, másrészt mert sokkal nagyobb a választék, harmadrészt mert sok olyan áru van a piacokon, amivel egy multilátogató soha nem találkozik.
Szerdán például gyönyörű, friss laskagombát vettem, kilóját 350 forintért. A fejes saláta annyira zsenge volt, hogy valóságos fájdalmat okozott volna, ha nem vehetem meg.
Van ami nem olcsóbb a piacon, mégis szívesen vásárolok belőle. Ilyen a hagyományos füstölésű házi parasztsonka, ami ugyan dupla annyiba kerül mint a gyorspácolt füstaromával ízesített tömegtermékek, de nem tartalmaz semmilyen egészségre káros anyagot, cserébe viszont sokkal finomabb, intenzívebb az íze. Ebből elég egy hajszálvékony szelet a szendvicsbe, mégsem érezzük kevésnek.
Régebben készítettem már ezt az ételt bolti sonkával is, amiből 20 dkg-ot is bele kellett tenni, hogy valami íze legyen. Most a házi sonkából csak 5 dkg-ot használtam, mégis összehasonlíthatatlanul finomabb, ízletesebb lett. Bár abszolút megállja a helyét önálló egytálételként is, mi halmoztuk a gomba-élvezetet, és rántott laskát ettünk mellé, zsenge ecetes salátával.



Hozzávalók:
25 dkg bulgur
25 dkg gomba (csiperke és laskagomba vegyesen)
5 dkg füstölt parasztsonka
3 dkg füstölt szalonna
2 fej hagyma
rozmaring, só, bors

A bulgurt felforraljuk 0,5 l vízzel. Amikor a víz felforrt, sózzuk, borsozzuk, lefedjük, és a legalacsonyabb lángon tarjuk, amíg a bulgur az összes vizet magába szívja.
A felkockázott füstölt szalonnát zsírjára sütjük. A pörcöket kivesszük, és a zsírban megfonnyasztjuk a hagymát. Átforgatjuk benne  a vékonyan felszeletelt, majd felkockázott sonkát és hozzáadjuk a szeletelt gombát. Sózzuk, borsozzuk, fűszerezzük rozmaringgal és megpirítjuk. Ha elkészült, elkeverjük a megfőtt bulgurral.









2012. november 1., csütörtök

Zabpelyhes keksz csokoládéval és aszalt gyümölcsökkel





A reggeli a nap legfontosabb étkezése. Ha nincs reggeli, akkor nem indul be rendesen az emésztés, nem úgy működik a szervezet, ahogy kellene. Na de néha megtörténik, hogy az ember lánya elúszik a készülődéssel, mert a haja nem akar úgy állni ahogy kellene. Fésüli erre, fésüli arra, de egyre rosszabb lesz. Tupírozza, lakkozza, majd kifésüli a lakkot, és kezdi elölről. Feltesz egy hajpántot, de úgy se jó. A hajpánt viszont lenyomta a tupírt, ezért újra kezdi. Fésüli ide-oda, tupírozza, lakkozza, végül úgy dönt, hogy ez így már jó lesz, de annyit foglalkozott a hajával, hogy a reggelire már nem maradt idő.
Még gyakrabban megtörténik, hogy nincs egyetlen normális ruhadarab sem, amit felvehetne. Előrelátóan már tegnap este kikészítette amit fel akar venni, de ami tegnap este még csinos volt, ma már förtelmesen néz ki rajta. Az egész szekrényt kipakolja, már hatalmas hegy áll a kanapén a felpróbált ruhákból, de egyszerűen semmi sem áll jól. Ez kövérít, az öregít, amaz sápaszt, emez meg a hajához nem passzol valahogy. Végül felveszi azt, amit este kikészített, mert még mindig az a legelfogadhatóbb. Miközben elpakolja a hegyet, dohog magában, hogy már megint elment az idő, és nem tudott reggelizni.  Ilyenkor jól jön egy kis gyorsan bekapható keksz, amiben vannak egészséges összetevők is bőségesen, és bár a kiadós reggelit nem helyettesítheti, mégis segít beindítani a napot.



Hozzávalók:
20 dkg vaj
20 dkg cukor (most 10 dkg kristály és 10 dkg gyümölcscukor)
20 dkg liszt
20 dkg zabpehely
20 dkg vegyes aszalt gyümölcs apróra vágva
(nálam 8 dkg áfonya
4 dkg sárgabarack
4 dkg füge
4 dkg aszalt szilva)
10 dkg tejcsokoládé (természetesen lehet ét is)
2 tojás
1 tk szódabikarbóna
1 kk fahéj
nagy csipet só






A vajat habosra keverjük a cukorral, majd egyenként belekeverjük a tojásokat is. Fakanállal belekeverjük a szódabikarbónával, fahéjjal, sóval elkevert lisztet, a zabpelyhet, az aszalt gyümölcsöket és a felaprított csokoládét. A masszából fél evőkanálnyi adagokat veszünk ki, golyókat formálunk belőle, és kicsit ellapítjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk úgy, hogy legyen hely egy kicsit elterülni a kekszeknek.
180 fokra előmelegített sütőben 12-15 perc alatt megsütjük. Amikor kivesszük a sütőből még puha, de ha kihűlt, megszilárdul. Jól záródó dobozban napokig friss marad.